Euro 2020 nabiera rozpędu. Znamy ćwierćfinalistów mistrzostw Europy

Sprawdzamy, jak poradzili sobie zawodnicy w 1/8 finału Euro 2020

30 czerwca 2021 Euro 2020 nabiera rozpędu. Znamy ćwierćfinalistów mistrzostw Europy
bleacherreport.com

Turniej wchodzi w decydującą fazę. Za nami pierwszy etap fazy pucharowej Euro 2020. Co oczywiste, mistrzostwa Europy wywołują wiele dyskusji na różne tematy, w tym o formie drużyn czy piłkarzy. Oczywiście i tym razem nie zabrakło tematów do dyskusji. Zapraszamy na podsumowanie 1/8 finału Euro 2020.

Zacznijmy od statystyk. W 1/8 finału mistrzostw Europy zobaczyliśmy 29 bramek w ośmiu meczach. To więcej niż w pierwszej i drugiej kolejce tego turnieju, gdy rozgrywane było po 12 spotkań. W tym roku zespoły zdecydowanie postawiły na ofensywę. Sędziowie pokazali 35 żółtych kartek i trzy czerwone. Oznacza to, że w minionej fazie obejrzeliśmy najwięcej kartek podczas całego turnieju. Najwięcej bramek padło w spotkaniu Chorwacja – Hiszpania, bo aż osiem, a najmniej w meczu Belgia – Portugalia, gdzie obejrzeliśmy tylko jednego gola.

Najbardziej niedoceniani

Reprezentacja Anglii zameldowała się w ćwierćfinale, gdzie podejmie Czechów. Kadra Garetha Southgate’a od początku jest odstawiana przez piłkarskich ekspertów na drugi plan. Taki sam scenariusz mieliśmy podczas meczu 1/8 finału z Niemcami. Anglicy nie byli typowani do wygrania tego starcia, a co dopiero całego turnieju. Patrząc na dotychczasową grę „Synów Albionu”, sprawa pozostaje otwarta.

Ich gra w defensywie wygląda jak z najlepszych piłkarskich podręczników. W ciągu czterech spotkań strzelili cztery gole, a co najważniejsze, stracili ZERO. Obrona pod wodzą Harry’ego Maguire’a do tej pory radzi sobie znakomicie. Anglicy są jedyną drużyną, która nie straciła żadnej bramki.

Największe rozczarowanie

Ten niechlubny ranking wygrywa reprezentacja Portugalii, czyli wciąż aktualny mistrz Europy. Kadra pod wodzą Fernando Santosa nigdy nie powalała na kolana. Gra Portugalczyków praktycznie zawsze pozostawiała wiele do życzenia. Sam fakt, że mistrzostwa Europy 2016 wygrali, mając na koncie sześć remisów i jedno zwycięstwo po 90 minutach. Co prawda zwycięstwo to zwycięstwo, nieważne w jakim stylu, ale Portugalia już wtedy miała problemy.

W tym roku w 1/8 finału trafili na dobrze dysponowanych Belgów, którzy szybko pokazali Portugalii miejsce w szeregu. Spotkanie zakończyło się wygraną 1:0 Belgów. Fajerwerków nie było, ale wygrała skuteczność i finezja. Jedyną bramkę w tym meczu zdobył Thorgan Hazard uderzeniem zza pola karnego.

Wydarzenie kolejki

Mistrzowie świata odpadli z turnieju. W poniedziałkowym meczu Francja – Szwajcaria działy się prawdziwe cuda. Z 0:1 Francuzi wyprowadzili mecz na 3:1, aby w samej końcówce stracić dwa gole, co było równoznaczne z dogrywką. Ta minęła bez większej historii i nadeszły rzuty karne. Do tamtego momentu trafili wszyscy. Do piłki podszedł Kylian Mbappe i pomylił się. Yann Sommer obronił „jedenastkę”, a Francja opuszcza Euro 2020. Po 1/8 finału na mistrzostwach Europy 2020 nie ma już żadnego z przedstawicieli „grupy śmierci”.

Największe zaskoczenie

Alvaro Morata. Hiszpański napastnik i jego rodzina po meczu z Polską byli atakowani przez „kibiców”. Napastnik Juventusu nie ma aktualnie najlepszej formy. W meczu z reprezentacją Polski zmarnował znakomitą okazję, gdy dobijał piłkę do pustej bramki po niewykorzystanym karnym. Na swoje nieszczęście spudłował. Po spotkaniu dostał wiadomość o treści „Mamy nadzieję, że twoje dzieci umrą”. Brak słów…

Gol kolejki

Z uwagi na mniejszą liczbę rozgrywanych spotkań o wybór bramki kolejki coraz trudniej. W tym tygodniu wybieraliśmy pomiędzy trafieniami Paula Pogby oraz Thorgana Hazarda. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że najładniejszą bramką 1/8 finału jest gol Pogby przeciwko Szwajcarii.

Najpierw z dystansu próbował uderzać Karim Benzema, ale strzał został zablokowany. Piłka odbiła się idealnie pod nogi pomocnika grającego na co dzień w Manchesterze United. Ten przyjął i przymierzył w górny róg bramki. Gol i to jaki! Piłka zdjęła pajęczynę w prawym rogu bramki. Czapki z głów.

Wyróżnienie iGola

Tomas Holes, czyli 28-letni pomocnik reprezentacji Czech, zdobywa wyróżnienie iGola. W spotkaniu z Holendrami imponował formą i w dużej mierze dzięki niemu udało im się awansować. Zawodnik grający w Slavii Praga zdobył w tym meczu bramkę i zaliczył asystę, a spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0. W jego wykonaniu były to kompletne zawody.

Drużyna kolejki – Hiszpania

Mecz z Chorwatami być może był najlepszym meczem tego turnieju, a na pewno jednym z najlepszych. Mimo kłopotów w grupie i wymiany pokoleniowej Hiszpanie doskonale zmotywowali się na spotkanie z wicemistrzami świata i wygrali po dogrywce 5:3. Przebudził się także Alvaro Morata, który przeżywa gorszy okres zarówno w życiu prywatnym, jak i piłkarskim.

Po meczu z Polską w stronę Moraty i jego rodziny były rzucane różne obelgi i groźby. Pomimo tych problemów zmobilizował się on na starcie z Chorwatami. Pięć minut po rozpoczęciu dogrywki strzelił gola dającego prowadzenie 4:3 i cała Hiszpania ponownie uwierzyła w nadchodzący awans. Trzy minuty później dzieła zniszczenie dokonał Mikel Oyarzabal. Tym samym Hiszpanie zapewnili sobie awans do kolejnej rundy, gdzie zagrają ze Szwajcarią.