Piłkarze też mają ludzką twarz


Boże Narodzenie to doskonały czas na przypomnienie dobrych uczynków

25 grudnia 2019 Piłkarze też mają ludzką twarz
Flickr

Skoro mamy Boże Narodzenie, to jest to fantastyczny moment na przypomnienie dobrych uczynków piłkarzy czy futbolowych drużyn. Na co dzień podziwiamy ich za gole, wspaniałe zagrania, walkę, zdobyte trofea. Ale każdy z tych, których obserwujemy na zielonej murawie, ma także ludzką twarz. Taką, która chce pomagać innym. I to nie tylko w święta.


Udostępnij na Udostępnij na

Zaczniemy wszystko od Szlachetnej Paczki. Już przyzwyczailiśmy się do tego, że wielu zawodników czy niejedna drużyna piłkarska wchodzi do pomocy poprzez tę akcję. Tradycją jest już to, że gracze reprezentacji Polski wcielają się w Świętego Mikołaja i szykują prezenty dla biednych. Zawsze ma to miejsce podczas ostatniego zgrupowania w ciągu roku. Wszystko możecie zobaczyć poniżej.

Niesforny na boisku, ale o wielkim sercu

Wszyscy dobrze wiemy, kim jest Zlatan Ibrahimović. Szweda bez wątpienia można nazwać jedną z barwniejszych postaci w świecie futbolu. Nigdy nie gryzie się w język, czasem mówi za dużo, a też nie jest dłużny rywalom na boisku i często traktuje ich brutalnie. Ale już kilka lat temu jako zawodnik PSG wystąpił w tajemniczej akcji. Nikt nie wiedział, skąd nagle pojawiło się więcej tatuaży na ciele szwedzkiego piłkarza. Kiedy strzelił gola przeciwko Caen, zdjął koszulkę i ukazał światu swoje ciało całe zapisane imionami. Po pewnym czasie wszystko zostało ujawnione. „Ibra” stał się twarzą WFP (Światowego Programu Żywności).

Skoro jesteśmy jeszcze przy Szwedzie, to za czasów gry w Manchesterze United miał czas, aby wraz z Paulem Pogbą spotkać się z niepełnosprawnym kibicem. Tutaj główna zasługa jest po stronie klubu, który chcąc sprawić radość młodemu fanowi, zaprosił go do siebie. Dzięki temu mógł on zamienić kilka zdań z zawodnikami swojego ulubionego klubu. Nawet dostąpił zaszczytu potrenowania z drużyną młodzieżową.

Nie myśli tylko o pieniądzach

Innym dobrym przykładem jest zachowanie Mesuta Özila. Reprezentant Niemiec podczas mundialu w 2014 roku zdobył Puchar Świata. Za zwycięstwo w turnieju każdy piłkarz otrzymał finansowe bonusy. Zawodnik tureckiego pochodzenia postanowił całą tę kwotę przekazać na leczenie dzieci chorujących w Brazylii. Dzięki temu gestowi pomoc mogło otrzymać nawet 23 chorych dzieciaków.

Nie tak dawno temu były mistrz świata brał ślub. Wraz ze swoją małżonką poprosił gości o niedawanie im prezentów, ale o wzięcie udziału w czymś innym, znacznie lepszym. Wraz z zaproszonymi osobami zebrał sporą liczbę gotówki na pomoc w leczeniu tysiąca potrzebujących dzieci. Sam Özil wielokrotnie podkreślał, że dla niego nie są najważniejsze pieniądze. Dlatego właśnie w taki sposób często stara się pomagać potrzebującym.

Kuba Błaszczykowski – polski wzór do naśladowania

Na temat Jakuba Błaszczykowskiego w tym aspekcie moglibyśmy napisać cały artykuł. Niezwykle miło jest widzieć, że tak doświadczony piłkarz i wielokrotny reprezentant Polski zawsze znajdzie czas dla kibiców. Sam w przeszłości często pomagał w różnych akcjach charytatywnych. Dzięki niemu nie upadł także telefon zaufania dla dzieci. Co roku organizuje w Częstochowie turniej piłki nożnej. Żeby całkiem nie zanudzać rzeczami, o których na pewno gdzieś już słyszeliście, to po prostu przystąpimy do ostatniego spotkania Kuby z kibicami. Miało to miejsce po meczu Wisły z Pogonią Szczecin. Chwilę po zakończeniu pojedynku piłkarskiego Błaszczykowski spotkał się z czekającymi na niego fanami. Więcej znajdziecie niżej.

Celtic ze swoim najlepszym kibicem

Kolejny przykład pochodzi ze Szkocji. Jednym z największych klubów tego regionu jest Celtic Glasgow. Ma on dużo szczęścia, że jednym z jego największych kibiców jest Jay Beatty, który choruje na zespół downa. Młody fan miał zaszczyt otrzymać medal za mistrzostwo kraju, a za sprawą Georgiosa Samarasa mógł poczuć mocniej radość ze zdobytego tytułu.

Jay miał też okazję spróbować swoich umiejętności piłkarskich. Wykonał rzut karny i zdobył gola. Innym szkockim kibicom spodobało się to na tyle, że… zagłosowali na niego w wyborze gola miesiąca.

Bradley Lowery

Przy okazji tego, że jesteśmy na Wyspach, to przypomina nam się to, co się działo w Sunderlandzie. Jednym z największych fanów „Czarnych Kotów” był Bradley Lowery. Młody kibic zachorował na neuroblastomę. Każdy z nas musiał gdzieś widzieć jakieś akcje związane z nim oraz Sunderlandem. Ani klub, ani jego zawodnicy nie odwrócili się od niego i starali się go wspierać w walce z chorobą. Sześciolatek bardzo zżył się z ówczesną gwiazdą zespołu – Jermainem Defoe. Cała Anglia śledziła walkę o życie młodego kibica. Niestety zakończyła się ona śmiercią, ale Bradley pozostał na zawsze w sercach angielskich kibiców. Nie tylko Sunderlandu. Sam klub dał świetny przykład na to, jak można sprawić trochę radości w życiu kogoś walczącego z ciężką chorobą.

Niewiele do szczęścia

Czasem drobny gest może kogoś niezwykle uszczęśliwić. Kilka lat temu po meczu Polonii Warszawa Mariusz Ujek przechodził koło kibiców, zbijając z nimi piątki, kiedy zauważył płaczącą młodą fankę. Okazało się, że nie udało się jej zebrać wszystkich autografów. Ujek pomógł dziewczynce uzupełnić brakujące wpisy.

Takich prostych gestów piłkarzy można zobaczyć znacznie więcej. Na całym świecie największe gwiazdy potrafią znaleźć chwilę dla swoich kibiców. Może nie zawsze, ale nawet moment spotkania może odmienić życie młodego fana. Więcej przykładów znajdziecie poniżej.

Nie dla rasizmu

Na koniec przypominamy o kampanii „Nie dla rasizmu”. Niestety tegoroczne przykre zdarzenia nie pozwoliły nam na pominięcie tego. Już kilka lat temu powstała poniższa reklama, ale jesteśmy zdania, że powinna powstać jej nowa wersja. Zamiast zmniejszenia liczby rasistowskich zdarzeń w ostatnim czasie w świecie futbolu cały czas występuje to zjawisko. Oby w 2020 roku już nie było większej powtórki tych przykrych zdarzeń.

A Wy, Drodzy Czytelnicy, jakie inne kampanie, akcje czy drobne gesty piłkarzy pamiętacie? Co zapadło na dłużej w Waszej pamięci?

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze