Ligowa piłka wraca do nas w tym sezonie wyjątkowo szybko. Niektórzy piłkarze już rozpoczęli rozgrywki, a inni lada moment wybiegną na murawę. To idealny moment, by obrać sobie kilku zawodników do bacznej obserwacji. Z tego powodu wychodzimy do was z pomocną dłonią i przygotowaliśmy klasyczne zestawienie ones to watch, w którym przedstawimy kilku nieoczywistych kopaczy, na których warto zwrócić szczególną uwagę. Nie będzie to żaden ranking, a jedynie prezentacja zawodników.
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że dobór zawodników jest czysto subiektywny. Wziąłem pod uwagę kilku piłkarzy, którzy w tym sezonie będą mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności w najlepszych ligach świata. Jednak nie zabrakło miejsca dla zawodnika z nieco słabszych rozgrywek oraz wolnego agenta, który lada moment powinien znaleźć nowy klub.
Jordan Larsson
Klub: wolny agent (ostatnio AIK po wypożyczeniu ze Spartaka Moskwa)
Wiek: 25 lat
Pozycja: środkowy napastnik, prawy skrzydłowy
Narodowość: Szwecja
Nazwisko Larsson bez wątpienia jest znane każdemu z nas. Henrik Larsson to żywa legenda Celitcu, zdobywca Ligi Mistrzów z Barceloną i 104-krotny reprezentant Szwecji. Ale ta opowieść nie będzie o nim, a o jego synu – Jordanie. 25-letni piłkarz ostatnie lata spędził w Spartaku Moskwa, gdzie w sezonie 2020/2021 stał się wielką gwiazdą ligi rosyjskiej. 15 bramek i pięć asyst w 29 spotkaniach to imponujący wynik, który zwrócił uwagę kilku ciekawych drużyn. Szwed jednak pozostał w Moskwie, a później wybuchła wojna i musiał on na jakiś czas wrócić do ojczyzny.
Po zakończeniu wypożyczenia w AIK Larsson natychmiast zerwał kontrakt ze Spartakiem. Bardzo szybko pojawiły się pogłoski łączące go z Celtikiem. To byłaby piękna historia i pójście w ślady ojca. Jednakże nic nie jest pewne, gdyż chce go również Nottingham Forest. Do jednego jestem natomiast przekonany. Jordan ma nietuzinkowe umiejętności. Może nie jest tak dobry jak ojciec, ale jego szybkość, pierwszy kontakt z piłką i technika użytkowa budzą spory podziw.
Orkun Kökçü
Klub: Feyenoord
Wiek: 21 lat
Pozycja: środkowy pomocnik
Narodowość: Turcja
https://www.youtube.com/watch?v=h7mjlGidoFs
Orkun Kökçü pięknie rozkwitł w ubiegłym sezonie. 21-letni pomocnik pod wodzą trenera Arne Slota szybko podniósł swoje umiejętności i należy do ścisłego topu pomocników w całej lidze holenderskiej. Szkoleniowiec miał duży wpływ na rozwój zawodnika, ale już od dawna mówiono, że mamy do czynienia z wielkim talentem. Całkiem niezły sezon w Eredivisie i finał Ligi Konferencji to tylko wierzchołek góry lodowej. Orkun jest po prostu zawodnikiem, na którego patrzy się z czystą przyjemnością.
Jego kontrola piłki, boiskowe IQ oraz umiejętność posłania przeszywającego podania są cechami pożądanymi w niemalże każdym klubie na świecie. Według naszych informacji zainteresowanie jest ogromne, ale brakuje konkretów. Ostatnio mówiło się o Sevilli oraz Leicester. Do końca okna transferowego jeszcze sporo czasu i piłkarze takiego pokroju nie powinni mieć problemu ze znalezieniem nowego pracodawcy.
Khvicha Kvaratskhelia
Klub: Napoli
Wiek: 21
Pozycja: lewy skrzydłowy
Narodowość: Gruzja
Największa nadzieja gruzińskiej piłki od wielu lat i ulubieniec fanów serii gier Football Manager – tak można scharakteryzować Gruzina. Khvicha przez wojnę musiał opuścić Rubin Kazań i wrócić do Gruzji, a konkretniej do Dinamo Batumi. Poziom rozgrywek oraz mniejsza intensywność z pewnością nieco zahamowały rozwój wielkiego talentu, ale to raczej nie będzie wielką przeszkodą w Neapolu. Transfer piłkarza takiej narodowości może wydawać się ryzykiem, jednak nie w tym przypadku. Kvaratskhelia jest prawdziwą perełką.
21-latek potrafi kropnąć z dystansu i niejednokrotnie to udowadniał zarówno w reprezentacji, jak i w lidze rosyjskiej. Teraz pora na prawdziwe wyzwanie. Napoli jest klubem stworzonym dla ofensywnie usposobionych zawodników, więc Gruzin nie powinien mieć wielkiego problemu z szybkim pojawieniem się na piłkarskiej ściance. Dużo zależy tylko od niego i tego, czy będzie w stanie wykorzystać ogromną szansę.
Brais Mendez
Klub: Real Sociedad
Wiek: 25 lat
Pozycja: prawy skrzydłowy, środkowy pomocnik
Narodowość: Hiszpania
Nie będzie zaskoczeniem, jeśli stwierdzę, iż Brais Mendez trochę zasiedział się w Celcie Vigo. Oglądając go kilka lat temu, żywiłem ogromną nadzieję, że Hiszpan lada moment zapuka do drzwi jakiegoś wielkiego klubu. Jego boiskowa aparycja uwidaczniała nieprzeciętny potencjał oraz papiery na poważne granie. Niestety nic takiego nie miało miejsca, aczkolwiek Mendez rozpoczyna teraz wszystko na nowo w nieco ciekawszym projekcie. 14 milionów euro za 25-latka zapłacił Real Sociedad.
Mam wrażenie, że zespół z Kraju Basków jest wręcz szyty na miarę dla piłkarskiej osobowości Mendeza. Niestety jego dużą wadą jest to, że często znika. Potrafi w dziesięć minut stworzyć cuda z piłką przy nodze tylko po to, by później przejść obok meczu. Brakuje mu regularności i być może też dlatego jego kariera nie rozwinęła się tak, jak się tego oczekiwało.
Luis Sinisterra
Klub: Leeds United
Wiek: 23 lata
Pozycja: Skrzydłowy
Narodowość: Kolumbia
How Luis Sinisterra ranks among Eredivisie wingers:
Goals: 2nd
Assists: 4th
Big Chances Created: 3rd
Chances Created: 3rd
Successful Dribbles: 1st
Successful Take-ons: 1st pic.twitter.com/xLbpi6bZUD— StatATM (@StatATM) July 7, 2022
Kibice Leeds pewnie jeszcze trochę będą rozpaczać za Raphinhą, ale Luis Sinisterra choć w części powinien uśmierzyć ten ból. Transfery z Holandii do Anglii nie zawsze były udane. Tutaj idealnym przykładem będzie Memphis Depay, który przechodził do Manchesteru United i przepadł. Jednak w tym przypadku mam wrażenie, że będzie inaczej. Sinisterra jest prawdziwym piłkarskim kozakiem, a przy okazji potrafi podjąć odpowiednie decyzje w kontekście swojej kariery.
Leeds wydaje się być idealnym środowiskiem dla młodego Kolumbijczyka. Będzie miał szansę na zostanie gwiazdą klubu, bo wątpię, by musiał oglądać mecze z perspektywy ławki rezerwowych. Wspaniały drybler, sprinter i piłkarz, który potrafi dograć na nos. W Premier League pojawia się nowa utalentowana postać. Oby tylko ominęły go kontuzje, a wszystko powinno się ułożyć.
Isak Bergmann Johanesson
Klub: FC Kopenhaga
Wiek: 19 lat
Pozycja: środkowy pomocnik
Narodowość: Islandia
18-year-old Ísak Bergmann Johannesson's last 3 UECL games = ⚽️2⃣ & 🅰️2⃣@FCKobenhavn | #UECL https://t.co/nQGxmfHVp2 pic.twitter.com/1kyNapmsaD
— UEFA Europa Conference League (@europacnfleague) March 10, 2022
Jest to prawdopodobnie największy talent w islandzkiej piłce od czasów Eidura Gudjohnsena oraz „persona non grata” Gylfiego Sigurdssona. 19-letni Islandczyk swoje pierwsze poważne piłkarskie kroki stawiał w Szwecji, gdzie eksperci zachwycali się nim praktycznie od samego początku. Wszyscy mówili, że ten chłopak gra, jakby miał z 20 lat doświadczenia. Jest ostrożny, zawsze stara się podejmować decyzje najlepsze dla zespołu i potrafi stanąć na wysokości zadania. To zaowocowało transferem do największego klubu w Skandynawii – FC Kopenhaga.
W Kopenhadze bywa różnie, ale pamiętajmy, że jest to wciąż kształtujący się zawodnik. Jego dużym plusem jest elastyczność. Johanesson potrafi zagrać na skrzydle, boku obrony, jednak chyba najlepiej czuje się w roli środkowego pomocnika. Tam widać jego wszystkie atuty. Warto obserwować tego młodziaka, bo za parę lat może stać się bohaterem wielkiego transferu.
Mattias Svanberg
Klub: Wolfsburg
Wiek: 23 lata
Pozycja: środkowy pomocnik
Narodowość: Szwecja
🚨 Oficjalnie: Mattias Svanberg 🇸🇪 odchodzi z Bologni!
Utalentowany szwedzki pomocnik został nowym zawodnikiem Wolfsburga. Niemiecki klub zapłacił 9 milionów euro za 23-latka. Sinisa Mihajlović zrobił z niego świetnego piłkarza, który rządził i dzielił w środku pola. pic.twitter.com/VrtcWtStjI
— Kacper Karpowicz (@Kkacper5995) July 16, 2022
Świeży nabytek klubu z Bundesligi ma szansę wypłynąć na szerokie wody. W Bologni trudno mu było pokazać pełnię potencjału, ale wielu ekspertów od Serie A podkreślało, iż Szwed jest naprawdę obiecującym piłkarzem. Między innymi dlatego wydaje mi się, że 9 milionów euro to naprawdę małe pieniądze, a korzyści płynące z gry 23-latka mogą być o wiele większe.
21-krotny reprezentant Szwecji ma umiejętność dyrygowania zespołem. Jeśli otrzyma odpowiednią przestrzeń, to potrafi poprowadzić drużynę do wielkich rzeczy. Ciekawe, jak poradzi sobie z wymaganiami nowej ligi, jednak nie powinno być to wielkim problemem. Wolfsburg ma prawo do radości, bo kupił świetnego rozgrywającego za w dzisiejszych czasach śmieszne pieniądze.
Adam Buksa
Klub: Lens
Wiek: 26 lat
Pozycja: napastnik
Narodowość: Polska
Tego pana wszyscy dobrze znamy. Ciekawe, czy on sam spodziewał się, że jego kariera nabierze takiego kolorytu. Transfer do USA, zostanie jedną z gwiazd ligi i powrót do Europy, a konkretniej do ligi francuskiej. W międzyczasie jeszcze potężne wejście do reprezentacji Polski. Adam Buksa wzorcowo rozwija swoją karierę. Pytanie tylko, czy będzie w stanie poradzić sobie w Ligue 1?
Wydaje się, że nie powinien mieć wielkich problemów. W końcu to facet ze świetną mentalnością i imponującym etosem pracy. Na pewno nie pozwoli sobie na odpoczynek, tylko cały czas będzie ciężko pracować. Francja to ciekawy kierunek, tym bardziej jeśli jest to destynacja ze Stanów Zjednoczonych. Przemysław Frankowski udowodnił, że się da, więc Buksa na pewno ma dobry przykład. Pozostaje tylko trzymać kciuki.
***
W tym zestawieniu mogłoby się pojawić wielu innych zawodników i zapewne nikt by się nie przyczepił. Ja postawiłem na tę ósemkę, ponieważ wiem, że zasługują na rozgłos i wierzę w niemały potencjał każdego z nich. Nadchodzący sezon mnie zweryfikuje. Oby pozytywnie!