O nich będzie głośno: Ethan Nwaneri – nowy Fabregas?


Najmłodszy gracz w historii Premier League

27 września 2022 O nich będzie głośno: Ethan Nwaneri – nowy Fabregas?
postsus.com

Ethan Nwaneri – to nazwisko do połowy września nic nie mówiło w zasadzie nikomu. U niedzielnego kibica wciąż raczej nie wywołuje żadnych myśli, jednak 18 września zostało wpisane na listę najmłodszych graczy w historii Premier League. I na tej liście znajduje się na pierwszym miejscu po tym, jak pobił rekord do niedawna należący do Harveya Eliotta.


Udostępnij na Udostępnij na

Młody Anglik pojawił się na placu gry w doliczonym czasie spotkania Arsenalu z Brentfordem, gdy końcowy wynik nie był już zagrożony. „Kanonierzy” pewnie prowadzili 3:0, więc Mikel Arteta mógł pozwolić sobie na wprowadzenie tak młodego zawodnika. Ethan Nwaneri zmienił Fabio Vieirę, który ustalił wynik spotkania w 49. minucie. Anglik w momencie wejścia na boisko stał się najmłodszym graczem w historii Premier League, bo miał wtedy 15 lat i 181 dni.

Nwaneri od lat gra ze starszymi

Być może w tym kontekście „od lat” jest troszkę na wyrost, bo Nwaneri gra ze starszymi od czterech lat, ale z drugiej strony, kiedy miał z nimi grać? Nie miał za bardzo na to czasu, bo nieważne jak dobry jesteś, mając sześć lat, nie będziesz grać z dziewięciolatkami. Tak więc obecnie 15-letni piłkarz Arsenalu zaczął granie ze starszymi, gdy miał 11 lat. Kopał wtedy w drużynie do lat 13.

Grał jeszcze w drużynie U-14, mając 12 i 13 lat, a poprzedni sezon spędził w zespole U-16. Zdaniem skauta, który wypowiedział się na łamach Sky Sports o Nwanerim, młodziutki Anglik i tak był najlepszym zawodnikiem w meczach, które było mu dane oglądać. Również jego zdaniem poczynił ogromne postępy na przestrzeni lat. Nwaneri jeszcze przed ukończeniem 15. roku życia pojawił się na boisku w meczu U-18 przeciwko Reading. Anglik w tym spotkaniu popisał się dwiema asystami, a mecz zakończył się rezultatem 4:2 dla „Kanonierów”.

– Dzisiaj mu zaufałem, dając szansę gry, a on zaliczył dwie asysty. Jak go znam, był niezadowolony, że nie strzelił bramki lub że parę razy niecelnie zagrał piłkę, ponieważ on ma mentalność mistrza – powiedział po tym spotkaniu trener zespołu U-18 Dan Micciche.

Ostatni rok był dla Nwaneriego dosyć obfity, jeśli chodzi o przesuwanie go do starszych roczników. Jak wcześniej pisaliśmy, poprzednie rozgrywki spędził w ekipie U-16, w lutym jednak zadebiutował w zespole U-18. To właśnie w tej drużynie zaczął sezon i w trzech meczach zdobył bramkę i zaliczył dwie asysty. Ostatni raz jednak na murawie w tej kategorii wiekowej pojawił się 27 sierpnia. Potem zagrał 59 minut w Premier League 2, gdzie też zdążył zaliczyć asystę. 15-latek trenuje jednak już od niemal dwóch tygodni z pierwszym zespołem. I jak wszyscy wiemy, ma już na koncie trzy minuty w Premier League.

– Oznaczyłbym go jako wzmocnienie United, gdyby to zależało ode mnie, ale ściągnięcie zawodnika z akademii pierwszej kategorii do innej akademii jest bardzo trudne – Ówczesny skaut Manchesteru United w wypowiedzi dla Sky Sports.

Seniorska drużyna i charakterystyka

Ethan Nwaneri rozpoczął treningi z pierwszym zespołem „Kanonierów” niecały tydzień przed spotkaniem z „Pszczołami”. Mikel Arteta pozwolił mu zagrać w tym meczu trzy minuty. Dlaczego jednak w ogóle pojawił się w tej drużynie, skoro ma dopiero 15 lat? Jeżeli chcielibyśmy odpowiedzieć na to pytanie, to odpowiedź jest bardzo, ale to bardzo niejasna:

– Gdy spotkałem się z nim pierwszy raz, zobaczyłem to coś w jego oczach i miałem to przeczucie. Naprawdę byłem zadowolony z tego, co widziałem – powiedział Mikel Arteta po debiucie Nwaneriego w meczu z Brentfordem. Ogólnie w wypowiedziach Hiszpana w kontekście Nwaneriego często przewija się zwrot „miałem dobre przeczucie”.

– Klub może być dumny z takiego gracza jak on. Możemy zobaczyć wielką różnicę pomiędzy nim a innymi chłopakami. On jest bardzo, bardzo wyjątkowy. Oczywiście musimy go chronić, on jest bardzo młody, ale jeśli będzie tak ciężko pracował jak teraz, czeka go wielka, wielka przyszłość – Granit Xhaka po meczu z Brentfordem.

Tak więc Ethan Nwaneri sezon rozpoczął w drużynie U-18 i był plan, aby tak też go spędził. Nie minął jednak nawet sierpień, a on został przeniesiony do drużyny grającej w Premier League 2, by po dwóch tygodniach trafić do pierwszego zespołu. Cały czas mówimy o 15-latku.

Nwaneri to piłkarz, który może grać zarówno jako ofensywny pomocnik, jak i podwieszony napastnik. 15-latka cechuje bardzo dobra technika, świetnie dogrywa piłki i nie boi się dryblingu. Ma również bardzo dobry przegląd pola, więc uzasadnione są w pewien sposób porównania do Fabregasa, chociaż, by dojść do poziomu Hiszpana, czeka go jeszcze bardzo długa droga. Nwaneri dysponuje także bardzo dobrym uderzeniem z dystansu i bramkarze mogą się bać, widząc futbolówkę na jego lewej stopie.

Młodzieżowa reprezentacja Anglii i ogromna popularność

Jakby w kontekście Nwaneriego jeszcze to kogoś dziwiło, oczywiście, że nie gra w kadrze U-15. W lutym tego roku, mając jeszcze 14 lat, zadebiutował w reprezentacji do lat 16, tam jednak zbyt długo nie pograł, bo już w sierpniu zaliczył trzy występy w kadrze U-17. Ma na razie na koncie 170 minut w tych trzech występach, zdążył już wpisać się na listę strzelców w meczu z Wyspami Owczymi. Za chwilę powinien dopisać kolejne występy w zespole U-17, ponieważ 23 września czeka tę drużynę pierwszy mecz na wrześniowym zgrupowaniu. A jak za chwilę zobaczymy, już niedługo może zagra z jeszcze starszymi na poziomie reprezentacji.

On zdecydowanie znajduje się na naszym radarze. To prawdziwy talent i fantastyczne osiągnięcie.Lee Carsley, selekcjoner Anglii U-21

Ethan Nwaneri urodził się 21 marca 2007 roku. Gdyby żył w Polsce, to obecnie od trzech tygodni chodziłby do szkoły ponadpodstawowej, to wydaje się aż nierealne. Oczywiście np. w Polsce też debiutują młodzi zawodnicy, tacy jak chociażby Karol Borys, ale to tak, jakby ktoś, kto w lipcu odbierał wynik egzaminu ósmoklasisty, we wrześniu wchodził na boisko w meczu ekstraklasy.

A jeszcze ciekawiej zrobi się, gdy spojrzymy na instagramowe konto młodego pomocnika Arsenalu, bo ma on już 178 tysięcy obserwujących (w momencie rozpoczęcia pisania artykułu było ich o dwa tysiące mniej). Przed debiutem obserwowało go dwa tysiące ludzi. Na ten moment to najczęściej przewijający się w mediach i rozmowach młody angielski piłkarz.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze