Nowa, ciekawsza Liga Mistrzów – oto jej najważniejsze zasady


W poniższym artykule omawiamy nową formułę Ligi Mistrzów i najważniejsze zmiany

17 września 2024 Nowa, ciekawsza Liga Mistrzów – oto jej najważniejsze zasady
flickr

Rozpoczynamy kolejny sezon Champions League, najwspanialszych europejskich rozgrywek. Jednak nie będą one takie, jak dawniej. Koniec klasycznej fazy grupowej, teraz wszyscy są poniekąd w jednej grupie. Walka o fazę pucharową ma być jeszcze bardziej ekscytująca. W tym na pewno pomoże fakt, iż tylko osiem najlepszych zespołów będzie miało pewny awans. Pozostałe osiem ekip będzie musiało sobie go wywalczyć poprzez play-offy. Oto Liga Mistrzów w najnowszym wydaniu, a w poniższym artykule przedstawimy Wam najważniejsze zasady.


Udostępnij na Udostępnij na

Liga Mistrzów – zasady: nowy system grupowy z 36(!) drużynami

To zdecydowanie największa zmiana. Zacznijmy od tego, że zwiększono liczbę uczestników z 32 do 36 (komu przyznano te miejsca i więcej o zasadach podziału można znaleźć w tym artykule). Ponadto, zamiast tradycyjnych grup składających się z czterech drużyn, wprowadzono system szwajcarski, popularny choćby w szachach. Na czym polega? Oznacza to, iż wszystkich obowiązuje wspólna tabela, w której im jesteś wyżej, tym lepiej.

W nowym formacie każdy zespół rozgrywa osiem meczów w systemie ligowym przeciwko różnym przeciwnikom (po dwóch z każdego koszyka), zamiast tylko przeciwko drużynom w swojej grupie, jak miało to miejsce dotychczas. Takie rozwiązanie ma wyeliminować przypadki, gdy w ostatnich kolejkach wyniki bywały rozstrzygnięte. Nie, tu walka toczyć się będzie do końcowego gwizdka ostatniej kolejki. Dlaczego?

Teraz awansuje osiem najlepszych ekip, kolejna ósemka wyłoni się poprzez play-offy

Ponieważ w starym formacie do fazy pucharowej awansowały dwa najlepsze zespoły z każdej grupy. Teraz będzie nieco inaczej. Zamiast natychmiastowego awansu szesnastu drużyn do fazy pucharowej, bezpośrednio awansuje tylko osiem najlepszych drużyn końcowej zbiorczej tabeli (a tym samym zyska przywilej rozstawienia w fazie pucharowej) oraz dodatkowe osiem drużyn, które awansują z tzw. play-off – specjalnych eliminacji dla drużyn z miejsc 9-24.

Przegrany wypada i w przeciwieństwie do starego formatu, nie spadnie do Ligi Europy. Drużyny, które zajmą 25. lub niższe miejsce, natychmiastowo są eliminowane z dalszych rozgrywek.

Takie rozwiązanie z pewnością zwiększy atrakcyjność rozgrywek, ponieważ zmniejszy się liczba meczów o tak zwaną pietruszkę. Poza tym, taki format rozgrywek promuje te drużyny, które najmocniej stawiają na zwycięstwo. Skoro wszyscy grają tak naprawdę w jednej grupie, to każdej ekipie musi zależeć na trzech punktach.

Ekskluzywne tygodnie z Ligą Mistrzów

Kolejną nowością jest utworzenie ekskluzywnych tygodni z Ligą Mistrzów. Co to dokładnie oznacza? Oznacza to, że będą tygodnie, w których mecze standardowo będą odbywać się we wtorki i środy. Jednak we wspomnianych ekskluzywnych tygodniach rozgrywane będą wyłącznie mecze Ligi Mistrzów we wtorki, środy i czwartki. Żadnej Ligi Konferencji, żadnej Ligi Europy. Takie ekskluzywne tygodnie oraz fakt, że liczba meczów w nowym formacie wzrośnie ze 125 do 189 wpłynęły rzecz jasna na długość rozgrywek. Faza ligowa zacznie się już we wrześniu, natomiast skończy się pod koniec stycznia, a nie jak dotąd miało to miejsce – pod koniec grudnia.

Liga Mistrzów – zasady: faza pucharowa bez zmian

Wielkie zmiany nie dotknęły natomiast formatu fazy pucharowej. Po zakończeniu fazy grupowej i play-offów drużyn z miejsc 9-24, faza pucharowa pozostaje bez zmian.

***

Jak możemy przeczytać w oficjalnym artykule na stronie UEFA: – Wprowadzone zmiany mają na celu zabezpieczenie pozytywnej przyszłości europejskiej piłki nożnej na każdym poziomie i zaspokojenie zmieniających się potrzeb wszystkich jej interesariuszy. Jednoznacznie potwierdzając wspólne zaangażowanie w zasadę otwartej rywalizacji i zasług sportowych na całym kontynencie, wspólnym celem było również utrzymanie lig krajowych.

Jak opisano powyżej, nowy krajobraz rozgrywek klubowych UEFA pozwoli większej liczbie drużyn, a zatem większej liczbie trenerów i zawodników, rywalizować w bardziej konkurencyjnych grach na scenie europejskiej.

Kibice z pewnością nie mogą się doczekać rozpoczęcia europejskich rozgrywek i zmian, na które długo czekali i których od dawna się domagali. Z tą domieszką informacji na temat nowych zasad czas rozpocząć nowy, wspaniały rozdział tych rozgrywek.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze