Największe gwiazdy kobiecego mundialu


Najlepsze zawodniczki, które zobaczymy na kobiecych mistrzostwach

7 czerwca 2019 Największe gwiazdy kobiecego mundialu

Wielkimi krokami zbliża się kobiecy mundial. Futbol kobiet nie zalicza się do najpopularniejszych sportów wśród kibiców, ale jest kilka naprawdę znanych zawodniczek, które są gwiazdami piłki nożnej. Niektóre z nich powinni zresztą znać także kibice, którzy interesują się jedynie męskim futbolem.


Udostępnij na Udostępnij na

Na turnieju nie zagrają Polki, więc nie zobaczymy Ewy Pajor, Aleksandry Sikory czy Katarzyny Kiedrzynek. Nie zobaczymy też zdobywczyni Złotej Piłki i partnerki Thomasa Rogne, Ady Hegerberg. Powód? Norweżki dostały się na mundial, ale ich największa gwiazda jest skłócona z federacją i z tego też powodu nie wystąpi na mistrzostwach. Kogo więc obejrzymy na turnieju? Oto lista największych gwiazd.

Alex Morgan

Trzydziestolatka jest jedną z największych gwiazd światowego futbolu kobiet. Na koncie ma złoty medal mistrzostw świata (który zresztą Amerykanki będą bronić), triumf na igrzyskach olimpijskich w Londynie i jeden Złoty Puchar CONCACAF. Od lat gra w amerykańskich klubach kobiecych, w Europie zaliczyła raptem jeden krótki epizod w Olympique Lyon. Obecnie jest zawodniczką Orlando Pride – jednej z najlepszych drużyn w USA.

Pod względem liczby strzelonych dla kadry bramek bije na głowę praktycznie wszystkich męskich piłkarzy. W tej chwili ma na koncie 101 goli. Wynik robiący wrażenie, ale co warte podkreślenia, potrzebowała na jego osiągnięcie 163 spotkań. Kobiety rozgrywają bowiem więcej meczów niż mężczyźni. W reprezentacji Morgan gra od 2010 roku.

Marta

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych zawodniczek grających na mundialu jest Brazylijka Marta. 33-letnia piłkarka była sześciokrotnie wybierana najlepszą zawodniczką świata przez FIFA. W reprezentacji Brazylii gra od 17 lat, debiutowała więc, jak łatwo policzyć, w wieku 16 lat. Obecnie jest koleżanką klubową Morgan w zespole z Orlando. W przeciwieństwie do Amerykanki grała jednak przez sporą ilość czasu w Europie, a konkretnie w Szwecji. Nigdy nie sięgnęła z reprezentacją po mistrzostwo świata. Najbliżej tego była w 2007 roku, gdy z koleżankami zdobyła srebro. Na odbywającym się w Chinach mundialu Marta była też najlepszym egzekutorem, sięgając po tytuł królowej strzelczyń.

Dla reprezentacji Brazylii zdobyła już przeszło 100 bramek, a rozegrała w niej mniej spotkań niż Morgan dla USA. Zdaniem wielu Marta to najlepsza piłkarka w historii, co potwierdzać mają liczne nagrody.

Samantha Kerr

26-letnia australijska napastniczka lub prawoskrzydłowa była uznawana za najlepszą juniorkę świata. W seniorskiej karierze stała się liderką i gwiazdą australijskiej kadry. Na co dzień występuje w amerykańskim klubie Chicago Red Stars. Dla reprezentacji Australii zaczęła grać w wieku 17 lat, mimo to liczba rozegranych przez nią spotkań nie jest tak imponująca jak w przypadku dwóch wymienionych wcześniej zawodniczek. Rozegrała bowiem dla kadry 77 meczów i strzeliła 31 bramek. Jako ciekawostkę warto podać, że piłkarka jest zadeklarowaną lesbijką i jest w związku z klubową koleżanką. Nigdy nie grała w Europie.

Erin Cuthbert

To bodaj największa z młodych gwiazd kobiecego futbolu. Szkotka ma niespełna 21 lat, a już jest zaliczana do światowej czołówki zawodniczek. Gra na pomocy w kobiecej sekcji Chelsea F.C. Szybko stała się też największą gwiazdą reprezentacji Szkocji, gdzie spisuje się bardzo dobrze i prowadzi grę Szkotek. Z „The Blues” sięgnęła po tytuł mistrzyń Anglii w poprzednim sezonie. Na Wyspach Brytyjskich jest wielką gwiazdą, a ten turniej ma pokazać, że aspiruje do tego tytułu również na świecie. Jeżeli tylko koleżanki się do niej dopasują, Szkocja może ugrać na tym turnieju coś więcej.

Fran Kirby

Podobnie jak Cuthbert 26-latka reprezentuje barwy londyńskiej Chelsea. Reprezentantka Anglii występuje na pozycji napastnika i jest jedną z największych gwiazd kobiecej ligi angielskiej. Dla reprezentacji swojego kraju gra od pięciu lat i jest liderką kadry. W mistrzowskim dla Chelsea sezonie 2017/2018 została wybrana najlepszą zawodniczką całej ligi. To właśnie od jej dyspozycji będzie w głównej mierze zależeć to, jaki wynik na turnieju uzyskają podopieczne Phila Neville’a. Przeliczając jej liczbę goli w kadrze na mecz, wychodzić może, że nie jest tak bramkostrzelna jak Morgan czy Marta, jednak to tylko liczby. W rzeczywistości Kirby to jedna z najlepszych napastniczek na świecie.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze