Feyenoord Rotterdam okazał się królem polowania na holenderskim rynku transferowym. Aż trzech zawodników sprowadzonych przez „Portowców” na De Kuip trafiło na listę najlepszych zakupów ubiegłego roku. Swoich przedstawicieli mają również Ajax, PSV czy też Heerenveen.
10. Daryl Janmaat (Heerenveen – Feyenoord)
Młody obrońca znalazł się dopiero na końcu zestawienia, choć jeszcze latem zdawało się, że będzie inaczej. Janmaat po dobrym sezonie trafił do Feyenoordu, w meczu z Turcją zadebiutował w reprezentacji i wielu wierzyło, że momentalnie stanie się gwiazdą światowego formatu. Holender wybrał jednak metodę małych kroków. Zobaczymy, jak zaprezentuje się w rundzie wiosennej.
9. Mark van Bommel (AC Milan – PSV)
Emerytura, odcina kupony, idzie na łatwiznę, dziadek, wypalony – takie komentarze pojawiały się w prasie, gdy defensywny pomocnik wracał na stare śmieci, by pomóc swojemu byłemu klubowi i jeszcze trochę pograć na niezłym poziomie. Po raz kolejny sprawdziła się jednak opinia, że drużyna futbolowa powinna stanowić mieszankę młodości i doświadczenia. Van Bommel nie jest już może tym zawodnikiem co kiedyś, ale pokazuje, że wciąż może być mózgiem i płucami PSV Eindhoven.
8. Luciano Narsingh (Heerenveen – PSV)
Podobnie jak Daryl Janmaat – wejście smoka, a później lekki dołek. Przebojowy snajper ma już duże umiejętności, ale z pewnością drzemią w nim jeszcze ukryte rezerwy. Dick Advocaat musi je jakoś wyzwolić. Narsinghowi nie będzie łatwo o występy w podstawowym składzie – w nowym klubie ma sporą konkurencję w postaci Mertensa, Lensa, Matavża czy Wijnalduma. Żaden z nich nie zgodzi się pokornie siedzieć na ławce rezerwowych.
7. Teddy Chevalier (Zulte Waregem – RKC Waalwijk)
Co tu dużo mówić – gdy latem mało znany Chevalier przybywał na pomarańczową ziemię, mało kto upatrywał w nim znaczącego wzmocnienia. Tymczasem Francuz stał się ważną postacią RKC Waalwijk i zdobył zaufanie trenera. Jak na razie strzelił osiem bramek – niezbyt wiele jak na ofensywnego gracza, ale trzeba pamiętać, że jest to jedna trzecia wszystkich goli jego zespołu. To, że RKC zajmuje bezpieczne miejsce w środku tabeli Eredivisie, jest w dużej mierze zasługą byłego kopacza belgijskiego Zulte Waregem.
6. Dusan Tadić (FC Groningen – Twente Enschede)
Osiemnaście meczów, osiem bramek i jedenaście asyst – czy trzeba dodawać coś więcej? Młody Serb potrafi w pojedynkę rozstrzygnąć losy każdego spotkania. Portal Transfermarkt.de wycenia go aż na 7,5 miliona euro. Z pewnością nie jest to wartość zawyżona. Jeśli Dusan Tadić utrzyma obecny poziom, to może w Twente za długo nie pograć. Już zaczyna się mówić o jego potencjalnych nowych pracodawcach. Włodarze klubu z Enschede na pewno będą jednak chcieli, by zawodnik występował u nich przynajmniej do końca sezonu.
5. Luc Castaignos (Inter Mediolan – Twente Enschede)
Rok temu dwudziestolatek z Rotterdamu ruszał na podbój Włoch z wielkimi nadziejami. Wrócił z podkulonym ogonem, bo w Interze pojawił się na boisku zaledwie sześciokrotnie i raz trafił do siatki rywali. Zapowiadał jednak, że w ojczyźnie odbuduje formę, i słowa dotrzymał. Twente bije się o mistrzostwo, a Castaignos, wspólnie z Tadiciem i Chadlim, to postrach każdej obrony w Eredivisie.
4. Niklas Moisander (AZ Alkmaar – Ajax)
To, jak wiele dla byłego klubu znaczył Moisander, pokazuje obecna pozycja AZ w ligowej tabeli. Fin przez wiele lat stabilizował defensywę zespołu z Alkmaar, a teraz zakłada koszulkę Ajaksu. Szybko zyskał zaufanie Franka de Boera, który dziś nie wyobraża sobie bez niego drużyny. Obok Douglasa z Twente Niklas Moisander jest jednym z najlepszych środkowych obrońców w Holandii.
3. Alfred Finnbogason (Helsinborg – Heerenveen)
Letnia wyprzedaż w Heerenveen do dziś odbija się tej ekipie czkawką. Na szczęście władzom klubu udało się zakontraktować bramkostrzelnego reprezentanta Islandii. Finnbogason stara się godnie zastąpić Basa Dosta, który został sprzedany do Wolfsburga. Trzeba przyznać, że jak do tej pory idzie mu świetnie – czternaście strzelonych goli w osiemnastu meczach mówi samo za siebie. Szkoleniowiec zespołu z Fryzji musi się gorąco modlić, by jego snajper nie doznał (tfu, tfu!) kontuzji.
2. Lex Immers (ADO Den Haag – Feyenoord)
Tyle lat grał w ADO Den Haag i czekał, aż ktoś go zauważy. W końcu się doczekał. Nikt nie wymagał od niego fajerwerków, tylko stabilnej gry, kilku asyst i może od czasu do czasu jakiejś bramki. Niespodzianka! Lex Immers ratował „Portowców”, gdy mieli ogromne problemy ze skutecznością w ataku. W mijającej rundzie Eredivisie ukąsił rywali aż dziesięciokrotnie i pokazał, że potrafi być niezwykle groźny. Jeśli wiosną potwierdzi wysoką formę, to w Rotterdamie będą zacierać ręce. Zapłacili przecież za Immersa przysłowiową czapkę gruszek (niecały milion euro).
1. Graziano Pelle (Parma – Feyenoord)
Kolejna trafiona transakcja holenderskiego potentata. Włoch przybył do Rotterdamu na zasadzie wypożyczenia. Aklimatyzacja w nowym miejscu zajęła mu jakiś czas, ale gdy już się skończyła, rozstrzelał się jak szalony. W kilka tygodni doszlusował do czołówki strzelców ligi i wspólnie z Finnbogasonem depczą po piętach Wilfriedowi Bony’emu. Jak na razie nie wiadomo, czy Feyenoord będzie chciał wykupić utalentowanego snajpera z Parmy. Sam Pelle prawdopodobnie będzie chciał opuścić Serie A, ponieważ został wypożyczony ze swojego macierzystego zespołu już po raz drugi.
Dziesięciu wymienionych wyżej zawodników ogromnie wzbogaciło zmagania w najwyższej holenderskiej klasie rozgrywkowej. Jest jednak również druga strona medalu. Już wkrótce zaprezentujemy Wam, drodzy Czytelnicy, ranking najbardziej nieudanych transferów w Eredivisie w roku 2012.
Skoro są już jedenastki Eredivisie, proponuję
jeszcze transfery w Rosji, Francji i Portugalii. Ale
czekam niecierpliwie na jedenastkę Ligue 1 (1.
miejsce - pewnie Ibra :P). Z jedenastką się
zgodzę, chociaż raczej mało się znam na lidze
holenderskiej.
Tylko niewiadomo, czy Parma bedzie chciala go teraz
sprzedac. Chyba ze jest opcja pierwokupu w klauzuli.
Bez watpienia jest bardzo utalentowany. Czekam na TOP
i AntyTOP Portugalii, Szkocji, francji i rosji.
pozdro.
Dziękujemy Ci Pelle! Fey.
W anty top Eredivisie 2012 znalazł sie Tytoń.
Jeśli PSV szuka nowego golkipera i go znajdzie, to
kogo w rezerwie zostawi Advocat i co powinien w tej
sytuacji zrobić nasz bramkarz?