Minimalne zwycięstwo Szwedów na początek

Korea Południowa przegrywa po rzucie karnym

18 czerwca 2018 Minimalne zwycięstwo Szwedów na początek

Po niedzielnej niespodziewanej porażce Niemców z Meksykiem przyszedł czas na drugie starcie w grupie F piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Spotkanie pomiędzy Szwecją i Koreą Południową, rozgrywane w Niżnym Nowogrodzie, miało dać odpowiedź, kto będzie liczył się w walce o awans do fazy pucharowej.

Jak poradzili sobie piłkarze ze Skandynawii w starciu z ekipą z Azji?

Nie stracić bramki. Podstawowa kwestia w pierwszej połowie

Pierwsza kolejka mundialu w Rosji powoli zbliża się ku końcowi. Jak dotąd cechą charakterystyczną większości spotkań jest zabezpieczenie dostępu do własnej bramki w pierwszej części spotkania.

Z wyjątkiem meczu otwarcia, w którym zawodnicy gospodarzy pięciokrotnie pokonywali bramkarza Arabii Saudyjskiej, a także szlagierowego spotkania pomiędzy Hiszpanią i Portugalią, zakończonego remisem 3:3, kibice oglądali niewiele goli. Nie inaczej było w pierwszej połowie meczu Szwecja – Korea Południowa.

Optyczna przewaga Szwedów

Po obiecującym początku w wykonaniu Koreańczyków z Południa inicjatywę przejęli podopieczni Janne Anderssona. Ekipa „Trzech Koron” regularnie gościła pod bramką przeciwnika, starając się wykorzystać przewagę fizyczną. Pomimo kilku dogodnych okazji nie udało się zdobyć bramki w pierwszej części spotkania. Koreańczycy próbowali zaskoczyć Szwedów w grze z kontrataku. Również nie przyniosło to efektu w postaci gola.

VAR. Bohater mundialu w Rosji

Dzisiejszy mecz był 12. rozegranym na mistrzostwach świata. Są one historyczne przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy sędziowie mają na nich dodatkową pomoc w postaci systemu VAR. Korzystanie z niego stało się czymś naturalnym w spotkaniach tegorocznej imprezy.

Również arbiter główny pierwszego poniedziałkowego spotkania postanowił wykorzystać powtórkę, by rozstrzygnąć, czy Szwedom należał się rzut karny. Ostatecznie pan Aguilar podjął decyzję o podyktowaniu w 65. minucie „jedenastki”, którą na gola zamienił Granqvist.

Zasłużone prowadzenie

Druga połowa, podobnie jak większość pierwszej części spotkania, prowadzona była pod dyktando drużyny w żółto-niebieskich strojach. Zdecydowana przewaga przełożyła się na objęcie prowadzenia.

Po zdobytej bramce Szwedzi cofnęli się na własną połowę, nastawiając się na grę z kontrataku. Zaproszeni do ataku pozycyjnego Koreańczycy utrzymywali się długimi momentami przy piłce, szukając wyrównującego trafienia. Taki obrazek również jest częsty podczas mundialu w Rosji. Większość drużyn po zdobytym golu zamyka się pod własnym polem karnym, czyhając na możliwość przejęcia piłki i szybkiego ataku na bramkę rywala.

Ekipa „Trzech Koron” za cel obrała sobie zdobycie trzech punktów za wszelką cenę. Jak wiadomo, w drugim meczu tej grupy trzy punkty zainkasowała reprezentacja Meksyku, która pokonała niespodziewanie Niemców. Komplet punktów, zdobyty w pierwszym spotkaniu, był zatem podwójnie ważny, w drugim starciu Szwedzi podejmować będą bowiem podopiecznych Joachima Loewa.

Minimalizm zapewnił triumf

Jeden gol okazał się wystarczający dla Skandynawów, by odnieść zwycięstwo. Korea Południowa swojej szansy na pierwsze punkty poszuka w następnej kolejce z Meksykiem. Piłkarze z Ameryki Północnej są jednak dobrze przygotowani do tego turnieju, a po pokonaniu Niemców mają apetyt na zapewnienie sobie awansu już w meczu z azjatyckim zespołem.

Bez Zlatana też można

Triumf Szwedów jest także potwierdzeniem, że potrafią wygrywać również bez Ibrahimovicia. Czy podobnie będzie w następnych meczach? Przekonamy się za kilka dni.