Milan zwycięski, ale bez pucharów. Pogrom Napoli na koniec sezonu.

18 maja 2014 Milan zwycięski, ale bez pucharów. Pogrom Napoli na koniec sezonu.

Drużyna Milanu wygrała z Sassuolo 2:1 i nie zagra w Lidze Europy. Wszystko za sprawą Parmy, która wygrała z Livorno. Prawdziwego pogromu dokonało Napoli, które wygrało u siebie z Hellasem 5:1. Beniaminek z Werony przed tą serią gier miał cień szansy na grę w europejskich pucharach, ale zespół z Neapolu pozbawił ich wszelkich złudzeń. W drużynie Napoli zadebiutował młody piłkarz z Polski, Igor Łasicki.

SSC Napoli Hellas Werona 5:1  (3:0)

Drużyna Napoli przystępowała do tego meczu z zamiarem godnego zakończenia kończącego się sezonu. Podopieczni Rafaela Beniteza mają już pewne 3. miejsce na koniec sezon, a tym samym mają zagwarantowany start w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Dla ekipy Hellasu zwycięstwu w meczu z Napoli dawało jeszcze cień szansy na zakwalifikowanie się do gry w Lidze Europy. Aby tak się stało zespół z miasta Romea i Julii musiał wygrać na San Paolo i liczyć na porażki, Torino, Milanu oraz Parmy.  Podopieczni Andrei Mandroliniego, jak na beniaminka rozegrali naprawdę świetny sezon. Przed tą serią gier Hellas zajmował 9. lokatę, mając 54 punkty na koncie i do szóstego Torino tracił tylko dwa oczka. Zespół z Neapolu przystępował do tego meczu osłabiony brakiem: Hamsika, Rafaela, Albiola, Higuaina i Behramiego. Druzyna z Werony w starcie z Napoli musiała sobie radzić bez: Martinho, Pilluda, oraz Donatiego. Faworytem tego spotkania byli gracze z Neapolu.

Piłkarze Napoli w pięknym stylu zakończyli sezon 2013/2014
Piłkarze Napoli w pięknym stylu zakończyli sezon 2013/2014 (fot. Thefalsenine.co.uk)

Początek spotkania zdecydowanie należał do gospodarzy, którzy już w 6. minucie objęli prowadzenie. Wtedy to Jose Callejon otrzymał dobre podanie od Driesa Mertensa i zimną krwią pokonał golkipera gości. Piłkarze z Werony nie zdążyli się otrząsnąć po stracie pierwszej bramki, a za chwile przegrywali już dwoma golami. Tym razem w roli kata wystąpił Duvan Zapata, który otrzymał piłkę w obrębie pola karnego i precyzyjnym strzałem pokonał bramkarza Hellasu. Jeżeli ekipa z Werony myślała, że piłkarze Napoli się cofną i zacznie się bronić, to grubo się pomylili. W 26. minucie na 3:0 podwyższył Zapata, który dostał dokładne podanie od Callejon i dzięki temu zdobył swoją drugą bramkę w tym meczu. Do przerwy gospodarze prowadzili na San Paolo 3:0.

Po zmianie stron ekipa z Neapolu nie miała zamiaru zwalniać tempa i zadowalać się trzema golami. W 62. minucie obrońca gości nie dokładnie zagrał do swojego bramkarza, z czego skrzętnie skorzystał Dries Mertens strzelając na 4:0. Odpowiedź gości przyszła cztery minuty później, kiedy to honorowe trafienie dla ekipy z Werony zdobył Juan Iturbe. Argentyńczyk popisał się fantastycznym strzałem z rzutu wolnego nie dając żadnych szans Tonemu Doblasowi. W 79. minucie miał miejsce bardzo miły akcent z naszego punktu widzenia, wtedy to na boisku za Jorginho wszedł Igor Łasicki, był to jego debiut w pierwszej drużynie Napoli. W samej końcówce dzieło zniszczenia dopełnił Dries Mertens, asystę przy golu Belga zaliczył bohater finału Pucharu Włoch, Lorenzo Insigne. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie Napoli wygrało z Hellasem 5:1. Podopieczni Rafaela Beniteza w pięknym stylu zakończyli sezon 2013/2014. Ekipa Hellasu mimo braku awansu do europejskich pucharów może być zadowolona z kończącego się sezonu.

AC Milan US Sassuolo Calcio 2:1 (2:0)

Drużyna Milanu w dalszym ciągu miała szanse na grę w europejskich pucharach. Jednak żeby tak się stało ekipa z Mediolanu musiała wygrać z Sassuolo i liczyć na porażkę Torino oraz Parmy. Podopieczni Clarence Seedorfa chcieli też zrewanżować się ekipie Sassuolo, za jesienną porażkę 4:3, która odbiła się szerokim echem w piłkarskiej Europie. Przed ta serią gier Milan plasował się na 8. miejscu mając 54 punkty na koncie, tracąc do szóstego Torino dwa oczka. Drużyna Sassuolo w minionej kolejce zapewniło sobie utrzymanie i w spotkaniu przeciwko mediolańczykom chciała godnie zakończyć ten sezon i pokusić się o następną niespodziankę, jaką na pewno było by pokonanie Milanu na jego terenie. Zdecydowanym faworytem do końcowego triumfu pozostawał jednak Milan.

Igor Łasicki w meczu Napoli - Hellas zadebiutował w pierwszej drużynie z Neapolu
Igor Łasicki w meczu Napoli – Hellas zadebiutował w pierwszej drużynie z Neapolu (fot. Archiwum prywatne )

Początek spotkania zgodnie z oczekiwaniami należał do gospodarzy, którzy już w 2. minucie objęli prowadzenie. Wtedy to fantastycznym strzałem popisał się Sulley Muntari, piłka po jego uderzeniu odbiła się od lewego słupka i wpadła do bramki Sassuolo. Wraz z upływem czasu przewaga Milanu rosła, a kolejna bramka była kwestią czasu. W 26. minucie Milan przypieczętował swoją przewagę golem, którego zdobył Nigel De Jong. Holender uderzył precyzyjnie z rzutu wolnego i nie dał szans bramkarzowi beniaminka. Do przerwy więc Milan prowadził na San Siro 2:0.

Druga odsłona miała zdecydowanie inny obraz aniżeli pierwsza połowa. Na San Siro więcej było walki, a tym samym posypały się żółte i czerwone kartki. Najpierw za drugą żółtą a w konsekwencji czerwoną z boiska wyleciał Philippe Mexes. Następnie przyszła pora na Paolo Cannavaro, który bez pardonu powalił przeciwnika na murawę. W samej końcówce bezpośrednią czerwoną kartkę obejrzał Mattia De Sciglio, który dodatkowo sprokurował rzut karny, który na bramkę zamienił Simone Zaza. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie i Milan wygrał z Sassuolo 2:1. Marne to pocieszenie, bo po zwycięstwie Parmy nad Livorno ekipa z Mediolanu żegna się z grą w europejskich pucharach i będzie musiał się skupić tylko na rozgrywkach krajowych.