Dlaczego Mario Mandżukić to dobrych ruch ze strony Milanu?


Mario Mandżukić po rocznej nieobecności w Serie A wraca do Włoch. Tym razem jednak będzie bronił barw „Rossonerich”

21 stycznia 2021 Dlaczego Mario Mandżukić to dobrych ruch ze strony Milanu?
vaaju.com

Chorwacki napastnik to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci w piłkarskim świecie. Niesamowicie pracowity zawodnik nieraz pokazywał, jak dużo może znaczyć dla swojego zespołu. W końcu grał on z powodzeniem w takich klubach, jak: Atletico Madryt, Bayern Monachium czy Juventus. Czy sprosta wyzwaniu, które czeka na niego w stolicy Lombardii?


Udostępnij na Udostępnij na

Mandżukić to nazwisko bez wątpienia kojarzące się wielu kibicom zarówno ze sporym kunsztem snajperskim, jak i żywiołowością boiskową. Wielu go kocha, wielu nienawidzi, lecz nie można mu odmówić poświęcenia, jakie zostawia na murawie. Fakt, że tak dobry, choć wiekowy zawodnik od 1 lipca 2020 roku pozostawał bez klubu, był co najmniej dziwny. Niemniej jednak na jego zakontraktowanie w zimowym oknie transferowym zdecydował się AC Milan. Jakie korzyści może wnieść Chorwat do zespołu „Il Diavolo”?

Doświadczenie i wzór dla młodych piłkarzy

Wicemistrz świata z 2018 roku ma na swoim koncie sporo występów w najlepszych ligach świata. W samej reprezentacji Chorwacji zaliczył 89 spotkań, w których 33 razy wpisywał się na listę strzelców. Podczas całej seniorskiej kariery klubowej odnotował 197 bramek oraz 84 asysty w 497 meczach. Liczby potężne oraz adekwatne do nazwiska. Mario raczej nigdy nie był zawodnikiem pokroju Luisa Suareza, Sergio Aguero czy innych snajperów z najwyższej półki, natomiast może on zmienić sporo w grze drużyny.

Obycie, jakie posiada w samych klimatach ligi włoskiej, też jest bardzo dużym atutem. Dla samego Juventusu rozegrał 162 mecze. Inkasował w nich 44 gole oraz 17 podań poprzedzających bramkę. Cechował się on też sporym temperamentem w biało-czarnych barwach, bo we wcześniej wymienionej liczbie spotkań zebrał aż 25 żółtych kartek. Ponadto warto wspomnieć, że wiekowy goleador triumfował także czterokrotnie w rozgrywkach Serie A z „Juve” czy zdobywał Ligę Mistrzów w 2013 roku jeszcze za czasów gry w Bawarii.

Przy transferze tak doświadczonego piłkarza trzeba brać pod uwagę to, jak duży wpływ Mandżukić może mieć na młodzież obecną w klubie. Alexis Saelemaekers, Jens Petter Hauge czy Rafael Leao to tylko jedne z nazwisk, które pod swoje skrzydła może wziąć Mario. Jego niesamowita charyzma oraz zdolności przywódcze mogą tylko pomóc młodym piłkarzom Milanu.

Głód sukcesu

Pod względem dążenia do celów Mario jest absolutnym perfekcjonistą. Pokazywał to wielokrotnie, chociażby podczas ostatnich mistrzostw świata, w których jego reprezentacja doszła do finału tamtych rozgrywek, ulegając Francji 2:4. Nieraz widać było to również podczas gry dla Juventusu, Atletico Madryt czy Bayernu Monachium. Piłkarz ten po prostu walczy na boisku do ostatniej kropli krwi i potu.

Jeżeli chodzi o tę cechę Mandżukicia, może ona stanowić główny atut Milanu w kontekście walki o mistrzostwo Włoch. Pod nieobecność Zlatana Ibrahimovicia w klubie brakowało tak charyzmatycznej postaci. Kogoś, kto pokaże młodym graczom, jak ważna jest konsekwencja w dążeniu do celu. Brak tej cechy był widoczny najbardziej w spotkaniu z Juventusem przegranym przez Milan 1:3, w dodatku na własnym stadionie.

To, jak zadziałać mogą wcześniej wspomniane ogromne ambicje Mandżukicia w połączeniu z umiejętnościami i równie wielkimi cechami przywódczymi Ibrahimovicia, może nieść za sobą fantastyczne skutki. Obaj zawodnicy mimo zaawansowanego już wieku mogą sporo dać zespołowi. Tak naprawdę to właśnie ich dyspozycja może okazać się kluczowa w decydującej fazie sezonu. Nawet gdyby Mario był tylko rezerwowym.

Wszechstronność i poszerzenie głębi składu

Zakontraktowanie za darmo tak dobrego i doświadczonego piłkarza, jakim jest Chorwat, to prawdziwa promocja. Pomimo tego, że prawdopodobnie pensja Mandżukicia nie będzie mała, to kibiców cieszy fakt, że klub w kontekście opłaty za transfer nie wydał nic. Zawodnik, jak już wcześniej wspomniano, od ubiegłego lata był wolnym graczem, co w ostatnich dniach wykorzystał Milan, ściągając doświadczonego snajpera.

Mandżukić jest niezwykle wszechstronnym piłkarzem. Potrafi grać zarówno na pozycji osamotnionego snajpera, jak i w formacji z dwoma czy też trzema napastnikami. Można było to zauważyć podczas gry dla wielokrotnie wyżej wymienianego Juventusu. Chorwat odnajdywał się w zespole nawet i na skrzydle, na którym grywał w niektórych spotkaniach jeszcze podczas pobytu w stolicy Piemontu.

Mając takiego zawodnika w swojej kadrze, można bardzo odciążyć innych ofensywnych piłkarzy. Dodatkowo będzie on stanowić sporą konkurencję dla skrzydłowych i napastników, co może bez wątpienia spowodować ich jeszcze lepszą grę. Atakujący zawodnicy Milanu, posiadając na plecach oddech tak uzdolnionego gracza jak Mandżukić, mogą z pewnością wskoczyć na jeszcze wyższy poziom gry.

Krótki czas obowiązywania kontraktu

Mario podpisał kontrakt z Milanem do końca trwania obecnego sezonu. Jest to niezwykle mądry ruch ze strony działaczy „Rossonerich”. Możliwa kontuzja w przypadku tak wiekowego zawodnika mogłaby nieść za sobą nieodwracalne skutki. Jest to właśnie jeden z plusów tak krótkiego kontraktu chorwackiego napastnika.

Głównym powodem dość szybkiego wygaśnięcia umowy Mandżukicia jest nie tylko wiek, ale i jedna wielka niewiadoma spowodowana jego obecną dyspozycją. Wszystkie wcześniej wymienione cechy zawodnika to z pewnością ogromne zalety jego powrotu do włoskiej piłki. To, ile może dać Milanowi, jest naprawdę za tak małą kwotę nieocenione. Natomiast nikt nie wie, czy zawodnik na pewno odpali w Mediolanie.

Stąd też dostał umowę na tak krótki czas. Nawet w przypadku niepowodzenia Mandżukicia w zespole „Rossonerich” ekipa Stefano Piolego nie zobowiązała się do zapewnienia długiego pobytu piłkarzowi na San Siro. Najbliższe pół roku wydaje się najlepszym czasem, w jakim można ocenić możliwości 34-latka. Na razie nie wiadomo nic o żadnych klauzulach zmuszających „Rossonerich” do przedłużenia kontraktu z napastnikiem. Jeżeli więc takowych w umowie brak, Milan może tylko skorzystać na tym wzmocnieniu, zostawiając sobie otwartą furtkę w przypadku słabej gry bądź też kontuzji snajpera.

Podsumowując, zakontraktowanie Mandżukicia jest niezwykle mądrym posunięciem ze strony Milanu. Kwestie finansowe i sportowe kontraktu piłkarza wydają się bardzo starannie przemyślane. Włodarze z Lombardii dobrze wiedzą, że na przybyciu takiego zawodnika klub może tylko skorzystać. Nawet w przypadku słabej gry snajpera mediolańczycy tak naprawdę nie tracą nic.

Mario Mandżukić to bardzo dobry i doświadczony zawodnik. Ma za sobą występy w największych klubach oraz w finałach najbardziej prestiżowych turniejów piłkarskich na świecie. Wyżej wymienione cechy chyba w najlepszy sposób świadczą o tym, w jak niedługim czasie Chorwat może zacząć spłacać powierzony mu kredyt zaufania.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze