Mocne wejście Macieja Kędziorka. Czy poradzi sobie w PKO BP Ekstraklasie?


43-latek otrzymał pierwszą szansę samodzielnego poprowadzenia klubu z ekstraklasy

9 grudnia 2023 Mocne wejście Macieja Kędziorka. Czy poradzi sobie w PKO BP Ekstraklasie?
Sebastian Zawalski / PressFocus

Maciej Kędziorek zadebiutował na stanowisku pierwszego szkoleniowca Radomiaka Radom pewnym zwycięstwem nad Widzewem Łódź (3:0). Jak wyglądała trenerska przeszłość 43-latka? Dlaczego wybór Kędziorka zdaje się być dobrym posunięciem władz klubu z Radomia? Jakie są najmocniejsze strony trenera?


Udostępnij na Udostępnij na

Udany debiut 

Nieco ponad tydzień temu, 1 grudnia, Maciej Kędziorek został ogłoszony nowym szkoleniowcem Radomiaka Radom. 43-latek zastąpił na stanowisku Constantina Galcę, który piastował funkcję pierwszego trenera od kwietnia tego roku. Rumun poprowadził radomian w 22 spotkaniach, osiem z nich wygrywając, dziewięć przegrywając i pięciokrotnie remisując.  

Samo rozstanie z Galcą odbyło się z resztą w dość niecodziennych okolicznościach. Komunikat o odejściu trenera ujrzał światło dzienne na półtorej godziny przed meczem ze Śląskiem. Zespół poprowadził wówczas tymczasowo Maciej Lesisz, szkoleniowiec drużyny rezerw (ostatecznie porażka 0:1). Kilka dni później klub poinformował o wspomnianym już zatrudnieniu na stanowisku Kędziorka. W sztabie 43-latka znaleźli się między innymi Mateusz Tereszczyński i Damian Turcin. 

Już nazajutrz Maciej Kędziorek zasiadł na ławce w spotkaniu z łódzkim Widzewem, debiutując w sposób absolutnie spektakularny. Radomiak rozgromił Widzewa aż 3:0, a na listę strzelców wpisali się Lisandro Semedo (dwukrotnie) i Rafał Wolski. Tak imponujący rezultat skierował na Radom (oraz przede wszystkim na trenera Kędziorka) uwagę piłkarskiego środowiska. 

Na pewno jestem zadowolony, ale najbardziej cieszę się z tego, co nam się udało w tygodniu wykonać i jak podnieśliśmy się z pewnych rzeczy. Jako sztab mieliśmy pewne konkretne cele i chcieliśmy zwrócić uwagę na niektóre aspekty naszej gry. Myślę, że nam się to w dużym stopniu udało. Czasu było mało, bo miałem z zespołem tylko jeden trening – mówił trener Kędziorek w rozmowie z TVPSPORT.PL. 

Maciej Kędziorek ma bogatą przeszłość 

Maciej Kędziorek rozpoczął swoją szkoleniową przygodę już kilkanaście lat temu, lecz jak przystało na debiutanta – w pracy z młodzieżą. Szansę samodzielnego poprowadzenia drużyny seniorów Kędziorek otrzymał po raz pierwszy w roku 2009, w występującej wówczas na poziomie Ligi Okręgowej Wildze Gawrolin. 

Gawrolin trener Kędziorek opuścił po upływie dwóch lat, szybko znajdując angaż w PKS-ie Radość. Jako pierwszą poważną szansę należy uznać jednak półtoraroczny pobyt trenera w Starcie Otwock, występującym wówczas na szczeblu 3. ligi. W 2014 roku trener Kędziorek objął z kolei drużynę Victorii Sulejówek (ówcześnie 4. liga). 

Po rozstaniu z Victorią, wiosną 2016 roku Maciej Kędziorek został asystentem w sztabie Marka Papszuna, rozpoczynającego właśnie swoją przygodę w Rakowie. Jak historia klubu z Częstochowy potoczyła się dalej, żadnemu polskiemu kibicowi przybliżać jednak nie trzeba. W tym miejscu wystarczą suche liczby. Maciej Kędziorek asystował trenerowi Papszunowi w 142 spotkaniach Rakowa, przemierzając drogę od 2. ligi, aż do PKO BP Ekstraklasy. 

W maju 2020 trener Kędziorek znalazł zatrudnienie jako asystent w drużynie Arki Gdynia, pracując na przestrzeni roku zarówno z Ireneuszem Mamrotem, jak i Dariuszem Marcem. Sezon 2021/2022 Maciej Kędziorek zainaugurował z kolei w Lechu Poznań pod okiem Macieja Skorży. Po jego odejściu, trener pozostał jednak w sztabie mianowanego na stanowisko Johna van den Broma. 

Solidne perspektywy 

W taki oto sposób dochodzimy do końcówki 2023 roku, w której to trener Kędziorek otrzymuje pierwszą szansę samodzielnego poprowadzenia klubu na poziomie PKO BP Ekstraklasy. 43-latek przeniósł się do Radomia bezpośrednio ze sztabu poznańskiego Lecha, w którym to stanowisko asystenta trenera piastował przez przeszło dwa lata.  

Ruch władz Radomiaka zdaje się być całkiem racjonalny – Maciej Kędziorek pracował na swoją szansę przez wiele lat. Zapytaliśmy Radosława Laudańskiego, redaktora meczyki.pl oraz współtwórcę poświęconego Lechowi podcastu „Poznański Express” o opinie na temat nowego trenera:

W mojej opinii trener Maciej Kędziorek był w Lechu Poznań kimś więcej, niż tylko trenerem od stałych fragmentów gry. Trener Skorża mówił, jak ważny w jego układance jest trener Kędziorek. Od dłuższego czasu słychać, jak dużą ma wiedzę o piłce i że miał aspirację do objęcia funkcji pierwszego trenera. 

Udany debiut również może napawać optymizmem, w tym przypadku głównie kibiców Radomiaka. Prawdziwy sprawdzian trener Kędziorek przejdzie co prawda dopiero wiosną. Perspektywa samodzielnego poprowadzenia zimowego okresu przygotowawczego, z uwagi na przeszłość w sztabach krajowych potentatów, rokuje nienagannie.  

– Co do trenera Kędziorka, to o wiedzę i taktykę jestem spokojny. To również wyjątkowo oczytany człowiek. Znak zapytania mogą zostawiać relacje z piłkarzami i przywództwo, gdyż tego uczysz się w praktyce – kończy Radosław Laudański. 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze