Legia stawia solidne fundamenty


Warszawski klub rozpocznie niebawem budowę Legia Training Center

27 marca 2019 Legia stawia solidne fundamenty
Rafał Oleksiewicz / PressFocus

Środa 27 marca 2019 to przełomowa data w historii warszawskiej Legii. Tego dnia na specjalnie zwołanej konferencji ogłoszono rozpoczęcie budowy Legia Training Center – najnowocześniejszego kompleksu treningowego w Polsce.


Udostępnij na Udostępnij na

– Budowa ośrodka Legia Training Center to fundament strategii rozwoju Legii. Naszym celem jest nie tylko umacniać się na pozycji najlepszego klubu w Polsce, ale także konsekwentnie budować pozycję Legii w Europie i dołączyć do europejskiej elity klubów piłkarskich. Chcemy szkolić zawodników, którzy docelowo będą grać w pierwszej drużynie Legii i innych klubach ekstraklasy, a także w czołowych klubach europejskich. Aby to osiągnąć, musimy mieć infrastrukturę, która pozwoli przyciągać i rozwijać największe talenty z Polski i regionu. Będziemy też korzystać z najlepszych doświadczeń i wiedzy trenerskiej, a także tworzyć i rozwijać nowe technologie w LegiaLab – powiedział prezes Dariusz Mioduski.

W powyższej wypowiedzi zwracamy uwagę na słowo „fundament”, bo odpowiednia infrastruktura powinna być priorytetem polskich klubów piłkarskich, a te, jak wiemy z doświadczenia, wolą czasem „przejadać” swoje finanse. W końcu jednak doczekaliśmy czasów, w których ktoś nie tylko snuje i roztacza piękne wizje, ale i przechodzi do ich realizacji.

– Budowa ośrodka oznacza ogromną zmianę, jeśli chodzi o sposób pracy działu sportu w Legii, i wielką szansę na rozwój całego klubu. Do budynków i na boiska w ośrodku w gminie Grodzisk Mazowiecki, 30 km od naszego stadionu, przeniesie się pierwszy zespół, dyrektor sportowy, dział skautingu, administracja sportowa, druga drużyna i najstarsze zespoły akademii, a także nasza komórka badawczo-rozwojowa LegiaLab. Z kolei w biurach na stadionie przy ul. Łazienkowskiej zostanie część komercyjna i administracyjna klubu oraz najmłodsze drużyny akademii. Nowoczesne centrum treningowe otwiera również dla nas możliwość sprzedaży nazwy ośrodka, tak jak to się dzieje w wielu klubach europejskich – dodaje pełnomocnik zarządu Legii, Tomasz Zahorski.

Legia Warszawa jest pierwszym polskim klubem, który rozpoczyna tworzenie tak ogromnej inicjatywy z myślą o swojej przyszłości. Wszyscy pamiętają na pewno czasy, kiedy to krakowska Wisła dysponowała ogromnymi środkami, jednak ówczesny właściciel zamiast inwestować w przyszłość i rozwój skupiał się na teraźniejszości. Jak to się skończyło, pokazały ostatnie miesiące.

Zarząd mistrza Polski daje jasny sygnał, że klub wkracza w nową erę, a nowa baza może stać się trampoliną do Europy.

Legia Training Center: dla profesjonalistów i mieszkańców 

Starania i przygotowania do budowy trwały pięć lat. W tym czasie zarząd klubu próbował szukać dodatkowych środków na finansowanie projektu, co zresztą się udało. Cała inwestycja kosztować ma około 80 milionów złotych, a to kwota niezbyt wygórowana, jeżeli myślimy o perspektywie przyszłych korzyści, które dzięki niej można osiągnąć. Finansowanie rozkłada się następująco: dotacja 11 milionów z Ministerstwa Sportu i Turystyki, dotacja 1,2 miliona z Ministerstwa Rozwoju na Centrum Badawczo-Rozwojowe LegiaLab, kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego na 15 lat i oczywiście wkład własny właściciela.

Ośrodek powstanie na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki, a w skład kompleksu wchodzić będą między innymi biura klubu i akademii, szatnie, siłownia, powierzchnie treningowe, strefa wypoczynku – player’s lounge, sale konferencyjne, gabinety medyczne i lekarskie, część hotelowa z 24 pokojami o standardzie 4-gwiazdkowym, sale lekcyjne i bursa dla młodych zawodników. Włodarze liczą też na to, że z centrum będą korzystać również zagraniczne drużyny przygotowujące się do rozgrywek.

Budowa ruszyć ma wraz z początkiem kwietnia 2019 roku, a jej koniec planowany jest na czerwiec 2020. Jedną z ważniejszych zalet kampusu będzie naturalnie dostępność boisk piłkarskich. W Legia Training Center na zawodników czekać będzie pięć płyt z nawierzchnią naturalną oraz jedna ze sztuczną – przykrywana w okresie jesienno-zimowym pneumatyczną halą.

Ciekawe jest, że centrum będzie dysponowało częścią ogólnodostępną dla okolicznych mieszkańców, w której skład wchodzić będzie infrastruktura rekreacyjno-sportowa popularyzująca aktywny i zdrowy tryb życia.

Nowa era warszawskiego klubu

Dla Legii nadchodzi przełomowy czas. Kilku dziennikarzy wróżyło jej rychły upadek, a ta po cichu idzie systematycznie do przodu. Wydaje się, że we właściwym kierunku. Wraz z oddaniem do użytku prezentowanego kompleksu rozpocznie się w tym klubie nowa era, w której drużyna wskoczyć może na wyższy level.

Głównymi beneficjentami ośrodka będą dwie pierwsze drużyny i akademia, ale to w stronę tej ostatniej powinniśmy patrzeć z największą nadzieją. Obecnie akademia Legii działa dość prężnie, obok tej poznańskiej i lubińskiej najlepiej w Polsce, czego świadkami jesteśmy, oglądając jej wychowanków co weekend w ligowych rozgrywkach. W przyszłości Legia Training Center może okazać się wielkim handicapem działającym na młode talenty jak magnes i oferującym im perfekcyjne warunki do dalszego rozwoju.

Klub ze stolicy od kilku lat dzierży miano hegemona polskiej piłki, chociaż na arenie europejskiej wiedzie mu się dość średnio. Otwarcie nowego ośrodka wraz ze wszystkimi jego dobrodziejstwami przyczyni się do jeszcze większego rozwoju Legii, a może i innych klubów w Polsce. Oby inicjatywa akademii Legii i prezesa Mioduskiego okazała się natchnieniem dla możnych z innych klubów.

Foto: materiały prasowe, Legia Warszawa

Komentarze
Seba (gość) - 5 lat temu

Przecież tego klubu już miało nie być

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze