Legia Training Center – przełomowy projekt w polskiej piłce


Od lipca tego roku piłkarze Akademii i pierwszej drużyny będą trenować w Legia Training Center

17 lutego 2020 Legia Training Center – przełomowy projekt w polskiej piłce
Tomasz Sejbuk/Legia Warszawa

Wszystkie szanowane europejskie kluby cechuje świetna baza treningowa. Kompleks boisk, szerokie zaplecze odnowy biologicznej oraz komfortowe warunki pozytywnie wpływają na renomę klubu oraz zwiększają możliwości treningowe. Do tej pory w Polsce kilka klubów mogło poszczycić się przyzwoitą bazą. Jednak projekt, który powstaje w Książenicach koło Grodziska Mazowieckiego, wydaje się przełomowy nie tylko dla samej Legii, ale również dla całego futbolu nad Wisłą. Legia Training Center rośnie jak na drożdżach, o czym przekonaliśmy się na własne oczy.


Udostępnij na Udostępnij na

Plany dotyczące budowy ośrodka treningowego z prawdziwego zdarzenia snuto przy Łazienkowskiej od wielu lat. Od początku projekt pt. „Legia Training Center” określano mianem przełomowego w skali całego kraju (o konferencji prasowej inaugurującej budowę ośrodka pisaliśmy TUTAJ). I faktycznie, na kilka miesięcy przed oddaniem kompleksu do użytku cała inwestycja robi wrażenie. 

O lokalizacji

Odkąd pojawiły się pierwsze plany wybudowania nowego centrum treningowego Legii, było w zasadzie jasne, że inwestycja powstanie poza stolicą lub na jej obrzeżach. Ostatecznie Legia Training Center ulokowano w Książenicach koło Grodziska Mazowieckiego. Postanowiliśmy odwiedzić tę miejscowość, aby zobaczyć postępy w budowie oraz poznać otoczenie, w jakim znajdować się będzie nowe centrum treningowe warszawskiego klubu. 

Książenice to wieś leżąca w gminie Grodzisk Mazowiecki. Według danych z 2011 roku zamieszkiwało ją 1214 osób. Z pozoru Książenice niezbyt różnią się od wielu innych wsi w Polsce. Gęsta zabudowa po obu stronach drogi, połacie pola, kilka przystanków autobusowych oraz inne elementy, które możemy kojarzyć z typową polską wsią. Jak już wspomnieliśmy, to tylko pozory. Miejscowość bezpośrednio Graniczy z Grodziskiem Mazowieckim. Ponadto 9 kilometrów od Książenic znajduje się Nadarzyn. Lokalizacja wsi jest całkiem korzystna również pod względem komunikacji ze stolicą. 

Do Książenic docieramy z dworca PKP w Grodzisku Mazowieckim autobusem PKS. – W chwili obecnej jest już linia autobusowa, która dojeżdża z Warszawy do pobliskiego Urzutu. Spodziewamy się otwarcia połączenia autobusowego z Grodziska do Nadarzyna, z przystankiem w pobliżu LTC – mówi Magdalena Żarska z Biura Prasowego Legii. Komunikacja jest tutaj ważnym aspektem, gdyż Legia Training Center ze stadionem „Wojskowych” dzielą ok. 32 kilometry. Ponadto ośrodek położony jest 2 kilometry od trasy S8, czyli jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych na Mazowszu.

Idąc w stronę Legia Training Center, nie sposób nie zauważyć jadących w obu kierunkach ciężarówek, tirów oraz wywrotek. Ruch w obu kierunkach jest całkiem spory. Po opuszczeniu obszaru zabudowanego zza drzew i pól wyłania się duży czarno-biały budynek. To cel naszej podróży. 

LTC znajduje się na obrzeżach Książenic. Obszar budowy rozciąga się niemalże do granicy z Urzutem. Na miejscu praca wre. Pojazdy należące do firmy budowlanej wjeżdżają na plac budowy i wyjeżdżają z niego. Góry piachu i nieustannie pracujące koparki. Uwagę zwraca wspomniany czarno-biały budynek. To będzie siedziba całego ośrodka.

O inwestycji

Budowa zbliża się ku końcowi. Bryła budynku jest już gotowa, prace instalacyjne są bardzo zaawansowane, montowane są urządzenia – dźwigi windowe, chłodnie w kuchni, centrale wentylacyjne itd. Zamontowane jest oświetlenie zewnętrzne: maszty i lampy LED, wykonano parkingi i chodniki, kończymy stawiać piłkochwyty. Ukończono przygotowanie podbudowy pod nawierzchnię sztuczną pełnowymiarowego boiska – opisuje Wojciech Rokicki, dyrektor projektu Legia Training Center. 

Inwestycja robi wrażenie, głównie za sprawą obszaru, jaki będzie zajmować. Teren, na którym powstaje Legia Training Center, liczy sobie ok. 15 hektarów. W obrębie LTC znajdzie się 8 pełnowymiarowych boisk. Budynek będzie zajmował 9000 m kw. i w jego wnętrzu znajdą się pokoje dla piłkarzy pierwszego zespołu, pokoje internatowe dla zawodników z akademii, siłownia, hala sportowa, gabinety odnowy biologicznej oraz innowacyjne Legia Lab. 

Przed rozpoczęciem budowy przedstawiciele stołecznego klubu odwiedzili kilkadziesiąt baz treningowych na zachodzie Europy. Legia Training Center to efekt inspiracji zaczerpniętych z najlepszych ośrodków na całym Starym Kontynencie. Standardy obowiązujące w LTC mają sprawić, że Legia nie będzie odstawać od zachodnich drużyn. Dotyczą one zarówno szkolenia młodzieży, jak i prowadzenia pierwszego zespołu. 

Zawodnicy grający w ekstraklasie będą mieli możliwość korzystać z bardzo dobrych warunków treningowych. Obecnie drużyna Aleksandara Vukovicia trenuje na boiskach położonych tuż obok stadionu przy ulicy Łazienkowskiej. Jednak istotnym elementem w koncepcji budowy Legia Training Center jest kwestia zapewnienia jak najlepszych możliwości do rozwoju młodym zawodnikom. Do Książenic przeniesie się Akademia Piłkarska Legii Warszawa. 

Wychowankowie akademii będą mieszkać w internacie na terenie ośrodka. W ten sposób będą mieli szansę pracować w najlepszych warunkach, korzystając z metod treningowych znanych z zachodnich klubów. W Warszawie liczą, że w ciągu kilku lat o sile Legii będą stanowić zdolni młodzieżowcy ukształtowani w Legia Training Center. 

Jak wiadomo, w przypadku młodych piłkarzy oprócz aspektów czysto sportowych dochodzi kwestia edukacji. – Zawodnicy będą uczęszczać do podstawówki w Książenicach i do liceum w Nadarzynie. Część zajęć szkolnych planujemy przeprowadzać na terenie ośrodka – informuje Przemysław Zych z Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. 

Przy budowie Legia Training Center warszawski klub uzyskał duże wsparcie ze strony podmiotów zewnętrznych. Jednym z nich okazała się chociażby gmina Grodzisk Mazowiecki, na obszarze której powstaje ośrodek. Zresztą LTC to nie tylko piłka nożna. Na obszarze centrum treningowego mają powstać lokale usługowe dostępne dla mieszkańców Książenic i okolicznych miejscowości. 

Również swoją cegiełkę dołożyło Ministerstwo Sportu i Turystyki, które na budowę centrum treningowego Legii przeznaczyło 11 milionów złotych. Prace wyprzedzają harmonogram, łączny koszt inwestycji to 100 milionów złotych. Prace wyprzedzają harmonogram, termin otwarcia to lipiec 2020 roku – informuje Magdalena Żarska.

https://www.youtube.com/watch?v=fRgP9mSjOpw

Legia Training Center szansą dla klubu

Otwarcie nowego centrum treningowego może być rozpoczęciem nowego rozdziału w historii „Wojskowych”. Prezes Mioduski na łamach Legia.com również podkreśla znaczenie projektu dla drużyny: – Naszym celem jest nie tylko umacniać się na pozycji najlepszego klubu w Polsce, ale także konsekwentnie budować pozycję Legii w Europie i dołączyć do europejskiej elity klubów piłkarskich. Chcemy szkolić zawodników, którzy zagrają w pierwszej drużynie Legii, innych klubach ekstraklasy i w czołowych klubach europejskich. Stworzenie ośrodka treningowego było moim marzeniem i jednym z priorytetów od pięciu lat. 

W rozmowie z tym samym portalem Aleksandar Vuković podkreślał, że otwarcie nowego centrum treningowego można porównać do otwarcia nowego stadionu w 2010 roku. Nowy ośrodek treningowy to wielka szansa dla Legii. Wzrośnie renoma klubu, a w związku z tym do drużyny będą przychodzili lepsi zawodnicy, których może skusić perspektywa pracy w znakomitych warunkach. Naturalnie skorzystają młodzi piłkarze, którzy dostaną najlepsze w Polsce warunki do rozwoju. Jeśli Legia chce snuć długofalowe plany i dążyć do rozwoju, centrum treningowe z prawdziwego zdarzenia jest jej niezbędne. 

Legia przeniesie się do Książenic w lipcu tego roku. Trudno jednoznacznie określić, kiedy dostrzeżemy pierwsze efekty pracy w nowych warunkach. Pozostaje czekać i obserwować, czy otwarcie Legia Training Center faktycznie będzie nowym otwarciem w historii klubu.

Jacek Prondzyński/Legia
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze