Lech Poznań ma 100 lat! I świętuje jak na taki jubileusz przystało


Meczem z Jagiellonią Lech Poznań celebrował wiek istnienia klubu

19 marca 2022 Lech Poznań ma 100 lat! I świętuje jak na taki jubileusz przystało
Dariusz Skorupiński

100 lat to okazała liczba. Rzadko kiedy ludzie dożywają tak sędziwego wieku. O wiele częściej kluby doczekują takich liczb. Polska drużyna – Lech Poznań – dołączyła dziś do grona stulatków. Jak „Kolejorz” uczcił tę wyjątkową okazję?


Udostępnij na Udostępnij na

Kibice Lecha nie zawiedli. Dopisała frekwencja na trybunach, a atmosfera była na miarę prawdziwego święta. Pięknie podświetlony stadion już z daleka zapowiadał, że będzie tu dziś działo się coś niecodziennego.

Urodziny trzeba świętować

Jak na urodziny przystało, były fajerwerki, życzenia. Kwestie boiskowe na chwilę zeszły na dalszy plan. Dużo działo się poza boiskiem. Dzień przed meczem z Jagiellonią fani urządzili piękne widowisko z wykorzystaniem fajerwerków, rac, flar – całe niebo się świeciło. Imponujący widok.

Było coś dla oka, teraz dla ucha. Życzenia spływały ze wszystkich stron. Między innymi wysłały je: Austria Wiedeń, Warta Poznań, Raków Częstochowa czy Jagiellonia Białystok, która dopasowała się do tego eventu i też wystąpiła w retro strojach. Składały osoby prywatne, byli zawodnicy „Kolejorza” z Robertem Lewandowskim na czele, a wtórował mu choćby Manuel Arboleda.

Lech Poznań rozpropagował hasztag #KOLE100RZ, fani wrzucali na Twittera zdjęcia okolicznościowych znaczków pocztowych. Flagi, napisy, motywy – wszystkiego pełno i nawet nie wiedząc, co dziś się przy Bułgarskiej święci, na pewno nie umknęłoby to postronnemu kibicowi. Ale takich z pewnością nie było, bo stadion został wypełniony do ostatniego miejsca, i to przez prawdziwych fanów, którzy mają Lecha w sercu i wiedzieli, że nie mogło ich zabraknąć w takim momencie.

Swoimi odczuciami po sobotnim meczu podzielił się obecny na stadionie redaktor iGola, Kacper Kozłowski.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że przez cały mecz 40 tysięcy fanów kibicowało na stojąco. To robiło wrażenie. Klub także świetnie przygotował się do stulecia. Koncert Libera zaskoczył. No i przede wszystkim sportowo Lech nie zawiódł – przyznał Kacper.

Lech Poznań w wersji retro

19 marca 2022 – to tę datę uznaje się za początek piłkarskiej przygody Lecha. Wśród mniej przychylnych poznańskiej drużynie kibiców da się wychwycić złośliwości co do historii, ale dziś jest czas na świętowanie, a nie uszczypliwości!

100 lat później klub dalej istnieje, ma bogatą historię, tytuły w gablocie. Przez ten wiek wydarzyło się tyle dobrego i złego. Na świecie i w Polsce. Przewinęła się niezliczona liczba zawodników, którzy przywdziewali niebiesko-białe barwy. Dziś Lech Poznań przeniósł się trochę do tamtych czasów, smaczku dodały stroje, a czapka, która widnieje na głowie Tomasza Kędziory, jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, że cofnęliśmy się w czasie.

Na wysokości zadania stanęli oczywiście kibice, którzy zachwycili oprawą meczu. „Na Dębcu się zaczęło i historia nadal trwa” – widniał napis na trybunach…

A w jej pisaniu pomaga naprawdę niezła paka zawodników. Lech Poznań ma najmocniejszą ekipę w lidze. Ma na każdej pozycji minimum dwóch równorzędnych graczy. Trener Skorża może pozwolić sobie na komfort sadzania na ławce takich piłkarzy, których inne kluby wzięłyby od zaraz do wyjściowego składu. Wrócił Dawid Kownacki, jeszcze wcześniej Bartosz Salamon, życie wymusiło powrót Tomasza Kędziory… Cel nie jest zbyt skomplikowany do przewidzenia, ale jednocześnie nie taki łatwy do zrealizowania. Mistrzostwo Polski oraz puchar na stulecie… Ach, jak byłoby pięknie. A na oba trofea jest jeszcze szansa, Lech ciągle liczy się w grze. Choć rywale nie kładą się przed nimi i wszystko musi wywalczyć na boisku. Piłkarze doskonale znają wagę tego sezonu, każdego spotkania i presji, jaka na nich ciąży. Ale chcąc być najlepszym, trzeba się trochę napracować.

***

Mecz taki jak dziś to piękna, symboliczna uroczystość, okazja do świętowania. Ale na koniec sezonu miarą tego, jak uczczono stulecie klubu, będzie liczba nowych pucharów i tytułów, które można dołożyć do klubowej gabloty. 19 marca 2022 roku to był dzień wyjątkowy dla społeczności Lecha Poznań, ale niech każdy mecz, dzień i sezon będzie traktowany z taką pasją i motywacją jak ten na stulecie.

Następnych, jeszcze lepszych stu lat, „Kolejorzu”!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze