Kompendium wiedzy o mistrzostwach świata U-20


23 maja ruszają mistrzostwa świata U-20, które będą rozgrywane na terenie naszego kraju

23 maja 2019 Kompendium wiedzy o mistrzostwach świata U-20
Adam Starszyński / PressFocus

23 maja o godzinie 18 będziemy świadkami dwóch meczów otwarcia. W grupie A Tahiti podejmie Senegal, a w grupie B Meksyk zagra z Włochami. Dwie i pół godziny później do akcji wkroczą Polacy, którzy zagrają z Kolumbią. O tej samej porze będziemy świadkami spotkania Japonii z Ekwadorem. Do Polski przyjadą tacy piłkarze jak Dan-Axel Zagadou, Alban Lafont, Diego Lainez czy Diogo Dalot.


Udostępnij na Udostępnij na

Nasz kraj już dwa lata temu był gospodarzem turnieju rangi mistrzowskiej. Wtedy Polska była organizatorem mistrzostw Europy U-21. Z zadania wywiązaliśmy się na tyle dobrze, że FIFA po raz kolejny przydzieliła nam organizację imprezy takiej rangi. Tym razem do naszego kraju przyjadą piłkarze U-20, dla których turniej będzie okazją do pokazania się skautom najlepszych klubów.

Miasta

W tym roku młode perełki będą miały okazję zaprezentować się szerszemu gronu osób w Łodzi, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy, Tychach i Bielsku-Białej. Ceny są bardzo atrakcyjne, ponieważ najtańsze bilety można nabyć nawet za 10 złotych. Jest to dobra promocja futbolu młodzieżowego w naszym kraju i szansa dla niektórych, by zagrać przed szerszym gronem publiczności.

W porównaniu do mistrzostw Europy 2017 nastąpiły zmiany w dwóch lokalizacjach. Miejsce Krakowa i Kielc w tym roku zajęły Łódź i Bielsko-Biała. Łodzi powierzono nawet organizację finału tegorocznych mistrzostw. Dodatkowo na stadionie Widzewa zostaną rozegrane mecze reprezentacji Polski. Natomiast Bielsko-Biała przyjmie ćwierćfinalistę.

Łódź i Bielsko-Biała są lepiej położone na mapie Polski od Krakowa i Kielc. Logistycznie jest to bardzo dobry ruch organizatorów, zwłaszcza że dojazd do Kielc i Krakowa nie należy do najłatwiejszych. Oprócz tego stadion w Łodzi jest jednym z najnowszych w naszym kraju i zdał egzamin w trakcie spotkań towarzyskich kadry U-21.

Wcześniejsi organizatorzy

Mistrzostwa świata do lat 20 po raz pierwszy odbyły się w 1977 roku. Organizatorem tego turnieju była Tunezja. Od tamtej pory mundial odbywa się co dwa lata, jednak dopiero w 1997 roku zaczęto stosować system z 24 drużynami na imprezie. Wcześniej przez 20 lat na turnieju grało 16 ekip.

Tylko raz w historii mieliśmy przypadek, że któryś kraj był gospodarzem turnieju więcej niż raz. Australijczycy w latach 1981 i 1993 byli odpowiedzialni za zorganizowanie imprezy. Zetknęliśmy się z dwoma przypadkami, w których gospodarz sięgnął po złoty medal. W 1991 roku sztuka ta udała się Portugalczykom, a dziesięć lat później wyczyn ten powtórzyła reprezentacja Argentyny.

Tytuły

Przez 42 lata dziesięć różnych nacji wygrało turniej, a 35 grało w finale bądź meczu o trzecie miejsce. Bardzo ciekawe jest to, jaką różnorodność mamy na tych turniejach i że z każdym rokiem wyrastają nam inni faworyci do zgarnięcia trofeum.

Najwięcej zwycięzców pochodzi z Ameryki Południowej. Argentyna i Brazylia są dwiema nacjami z największą liczbą pucharów, łącznie zdobyli jedenaście tytułów. O dwa triumfy mniej od Ameryki Południowej zgarnęły ekipy z Europy. Dwa na swoim koncie ma Portugalia, natomiast po jednym zdobyły Hiszpania, ZSRR, Serbia, Jugosławia, Niemcy, Francja i Anglia. Jedynym zdobywcą pucharu spoza wymienionych dwóch kontynentów pozostaje Ghana. Afrykańczycy byli najlepszą drużyną na turnieju w 2009 roku.

Najlepsi gracze turnieju

Kiedy spojrzymy na najlepszych zawodników na danych turniejach, zobaczymy tam różne nazwiska i historie. Od Maradony czy Messiego po Adiyiaha czy Ebenezera Assifuaha. Od kilkukrotnego zdobywcy Złotej Piłki po napastnika grającego w drugiej lidze tajskiej.

Pierwszym, historycznym MVP mistrzostw świata do lat 20 został Wołodymyr Bezsonow. Reprezentant ZSRR urodzony w Charkowie sięgnął z kadrą po tytuł mistrzowski, wyróżniając się na tle kolegów z drużyny. Z najbardziej znanych nazwisk Złotą Piłkę za turniej otrzymywali Leo Messi, Diego Maradona, Sergio Aguero, Javier Saviola czy Seydou Keita.

Niestety jednak wielu piłkarzy wybieranych graczami turnieju potem nie potrafiło się odnaleźć. Kariery Adiyiaha czy Assifuaha kompletnie się rozleciały i obecnie nic oni nie znaczą w światowym futbolu. Pokazuje to, że zawodnicy występujący na tej imprezie często są kotami w worku. Wielu z nich potrafiło się wyróżnić tylko na tle swoich rówieśników bądź po wzroście popularności zaczęli się gubić.

W 2017 roku najlepszym zawodnikiem mistrzostw został wybrany Dominic Solanke. Anglik przyczynił się do sięgnięcia po trofeum przez jego kadrę. Niestety jego przygoda po turnieju nie wygląda tak kolorowo. Solanke nie przebił się w Liverpoolu, gdzie w 27 meczach zdobył raptem jedną bramkę. Obecnie ogrywa się w Bournemouth i wciąż czeka na swojego pierwszego gola dla „Wisienek”.

Kadra Polski na mistrzostwa

Jacek Magiera na kilkanaście dni przed rozpoczęciem turnieju ogłosił kadrę. Wśród powołanych znalazło się miejsce zarówno dla zawodników z naszego podwórka, jak i dla tych grających za granicą.

Dziewięciu z powołanych piłkarzy przebywa obecnie w klubach zagranicznych. Sześciu z nich gra w niemieckich zespołach, natomiast Mateusz Bogusz występuje w angielskim Leeds, Karol Niemczycki w NAC Breda, a Nicola Zalewski w Romie. Co ciekawe, tylko sześciu zawodników gra obecnie na poziomie ekstraklasy. Dokładnie taka sama liczba graczy występowała na jej zapleczu. Kilku piłkarzy „zabrali” Jackowi Magierze Czesław Michniewicz prowadzący reprezentację U-21 i Jerzy Brzęczek.

Za największą nadzieję kadry uważany jest blok obronny. Jan Sobociński ma za sobą bardzo dobry sezon na zapleczu ekstraklasy, a Sebastian Walukiewicz szykuje się do wyjazdu do Cagliari. Ci dwaj stoperzy z Radkiem Majeckim między słupkami powinni stworzyć bardzo solidny duet, który będzie trudny do przejścia dla rywali.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze