Jakub Kamiński najlepszym napastnikiem U-20 poza ligami TOP5


Przyglądamy się zestawieniu najlepszych zawodników U-20 według InStat index

7 lutego 2022 Jakub Kamiński najlepszym napastnikiem U-20 poza ligami TOP5
Dawid Szafraniak

Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowych (CIES) przygotowało zestawienie najlepszych młodych zawodników w Europie (wyłączając ligi TOP5), sugerując się indeksem InStat. Ciekawie wypadli w nim młodzi Polacy z ekstraklasy, choćby Jakub Kamiński z Lecha Poznań, który przoduje w klasyfikacji napastników. Jak prezentują się inni? Postanowiliśmy to sprawdzić.


Udostępnij na Udostępnij na

CIES, a konkretnie wchodzące w jego skład Football Observatory, pokusiło się o zestawienie graczy U-20 z najwyższym InStat indeksem w ligach poza tymi uznawanymi za najlepsze pięć w Europie. Bardzo ciekawie wypadli w nim polscy młodzieżowcy (grający w ekstraklasie), a Jakub Kamiński z poznańskiego Lecha znajduje się na 1. miejscu w klasyfikacji napastników.

Wiadomo, że z klasyfikacji wyłączono te najbardziej prestiżowe rozgrywki, ale nie zmienia to faktu, że gracze z ekstraklasy wypadają bardzo dobrze na tle swoich rówieśników czy to ze Szwajcarii, Portugalii, czy na przykład Ukrainy.

Wspomniany już Kamiński czy inni, jak Trelowski, Bejger, Dziekoński, to młodzieżowcy uznani w Polsce,  słyszeli o nich również w innych częściach kontynentu – o ich potencjale świadczy również klasyfikacja, w której nasi piłkarze zajęli wysokie miejsca. Szkolimy nad Wisłą coraz lepiej, nie musimy się wstydzić i jak widać, wszystko zmierza w dobrym kierunku (chociaż do najlepszych wciąż wiele nam brakuje).

Jakub Kamiński najlepszy wśród napastników 

19-letni Kamiński z Lecha – już wkrótce z Wolfsburga – wyróżniał się na polskich boiskach i zapracował na transfer do Bundesligi, gdzie jego talent może rozwinąć się jeszcze bardziej. Wszechstronny zawodnik mimo swojego młodego wieku wykręcał bardzo dobre statystyki, a co się z tym wiąże, śrubował swoje noty, w tym InStat index. Wychowanek Szombierek Bytom, sprzedany niedawno za 10 milionów euro, wyprzedził między innymi Sebastiano Esposito z Basel czy Karima Adeyemiego z Salzburga. Polak uplasował się też na 5. miejscu w klasyfikacji bez podziału na pozycje. Wyżej byli tylko zawodnicy Ajaksu Amsterdam, Fulham czy Dynama Moskwa.

Ciekawie robi się, kiedy do wszystkiego włączymy ligi TOP 5. Kamińskiego znajdziemy wtedy na 19. lokacie, jeśli analizujemy zawodników bez podziału na pozycje, oraz na miejscu 3., jeśli spoglądamy tylko na napastników (lepszy InStat index mają tylko Kamaldeen Sulemana z Rennes i Quentin Merlin z FC Nantes).

Łukasz Bejger siódmy wśród środkowych obrońców

Wśród środkowych obrońców dobrze wypada Łukasz Bejger. 20-latek ze Śląska Wrocław plasuje się na 7. lokacie. Zawodnik w obecnym sezonie ekstraklasy rozegrał 14 spotkań, dostając do dyspozycji na boisku 67% minut, i z reguły prezentował się bardzo dobrze, będąc na fali wznoszącej.

Nie boję się tego powiedzieć, że w Łukaszu Bejgerze widzę materiał na obrońcę z papierami na większe granie, który w ciągu maksymalnie dwóch lat wyjedzie za granicę. To musi się stać. Łukasz ma bowiem atrybuty, które wyróżniają go na tle reszty młodych obrońców. To antycypacja zagrań rywala, inteligencja z piłką przy nodze i technika użytkowa. Jego problemem były na początku w Śląsku starcia fizyczne, ale z czasem się wyrobił i powinien być jeszcze lepszy. Po prostu widać było, że to jego pierwsze zderzenie z seniorską piłką, które kosztuje wiele sił. Jeśli będą omijać go kontuzje, Bejger ma szansę zostać jednym z najlepszych młodzieżowców w lidze w 2022 roku. Przetarcie już ma, teraz czas na kolejny krok naprzód. To mądry i nastawiony na pracę chłopak, więc progres, przynajmniej w założeniu, powinien być widoczny – mówi nam Kamil Warzocha, dziennikarz Weszło.com, będący blisko wrocławskiego Śląska.

Polska bramkarzami stoi

Polska szkoła bramkarska… coś w tym powiedzeniu musi być, bo od zawsze mieliśmy w naszym kraju bramkarzy klasy światowej. Tomaszewski, Młynarczyk, Dudek, Matysek, Fabiański, Boruc, Kłak… można wymieniać bez końca, a co więcej: ciągle pojawiają się nowi. Teraz nie można nie wspomnieć o Trelowskim, Dziekońskim i Biegańskim, bo rozgościli się w pierwszej dziesiątce analizowanej klasyfikacji. Wielkie kariery stoją przed tymi graczami otworem. Cała wymieniona trójka zbiera świetne recenzje w PKO Ekstraklasie i rozwija się harmonijnie. Nic tylko się cieszyć.

Najwyżej spośród golkeeperów znalazł się Kacper Trelowski z Rakowa Częstochowa i o tego piłkarza zapytaliśmy Darię Górę, naszą redakcyjną koleżankę, która mówi: Kacper Trelowski bez kompleksów wszedł do ekstraklasy, co szczerze mnie zdziwiło, lecz i ucieszyło. Od dłuższego czasu był szykowany na ten moment, jeździł z Rakowem na obozy, ale minut szukał na wypożyczeniach. Jest co prawda teraz raczej numerem 2, ale ma silnego rywala – Kovacevicia. Myślę, że plusem w przypadku ” Trela” jest jego charakter, który pomaga w robieniu dużych karier – takiej mu życzę!

Najlepsi (według InStat) zawodnicy U-20 z PKO Ekstraklasy 

Przyjrzeliśmy się temu, jak poszczególni gracze prezentują się w analizie przeprowadzonej przez CIES, a na dokładkę postanowiliśmy sprawdzić, jak młodzieżowcy wyglądają tylko na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce. Rozstawienie z najwyższym InStat indexem otwiera naturalnie Jakub Kamiński, a w pierwszej dziesiątce jest też miejsce dla wszystkich wymienionych w tekście graczy. Poniżej prezentujemy najlepsza dwunastkę.

Piłkarze U-20 z najwyższym InStat indexem w ekstraklasie: 

1. Jakub Kamiński, Lech Poznań – 263,2 (InStat index)

2. Łukasz Bejger, Śląsk Wrocław – 244,3

3. Kacper Trelowski, Raków – 238,4

4. Mikołaj Biegański, Wisła Kraków – 238,2

5. Ariel Mosór, Piast Gliwice – 230,3

6. Xavier Dziekoński, Jagiellonia – 227,9

7. Fryderyk Gerbowski, Wisła Płock – 227,1

8. Michał Rakoczy, Cracovia – 226

9. Arkadiusz Pyrka, Piast Gliwice – 222,3

10. Adam Ratajczyk, Zagłębie Lubin – 217,3

11. Kacper Sezonienko, Lechia – 217

12. Dawid Kocyła, Nieciecza – 213,9

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze