Jak odzyskać swoją kartę zawodnika?


Na forum iGola często pojawia się to pytanie. Ponieważ przepisy dotyczące przynależności klubowej zawodnika nie są dla wszystkich jasne, postaram się nieco je Państwu przybliżyć.


Udostępnij na Udostępnij na

Jeżeli zawodnik nie ma podpisanego kontraktu zawodowego, czyli gra w piłkę amatorsko, aby zmienić klub, potrzebuje odcinek zwolnienia z poprzedniego klubu.
Jeżeli zawodnik nie ma ukończonych 23 lat i jest to jego pierwszy klub, to może żądać od niego lub klubu pozyskującego ekwiwalentu za wyszkolenie; jeżeli kluby nie osiągną porozumienia co do wysokości tego ekwiwalentu, ustali go ZPN w postępowaniu mediacyjnym.

Jednak zmiana przynależności klubowej zawodnika, który nie jest związany umową (w tym kontraktem o profesjonalne uprawianie piłki nożnej) z klubem, nie może być uzależniona od zwolnienia z klubu odstępującego, dlatego też zawodnik, którego nie łączy żadna umowa z klubem i który w okresie ostatnich 12 miesięcy nie brał udziału w żadnych rozgrywkach piłkarskich w Polsce lub za granicą, może podpisać kartę zawodnika do innego klubu, załączając pisemne potwierdzenie tego faktu przez macierzysty związek piłki nożnej.

Krótko mówiąc – albo zawodnik osiągnie porozumienie z klubem i dostanie odcinek zwolnienia, albo musi minąć 12 miesięcy od ostatniego meczu, w którym grał, i wtedy może zmienić klub bez konsekwencji.

I jeszcze ważna uwaga – podczas jednego sezonu zawodnik może zmienić klub dwukrotnie (być zawodnikiem 3 różnych klubów), ale tylko w 2 klubach może być zgłoszony do rozgrywek. Czyli np. gra w klubie A, przechodzi do B i po miesiącu z B przechodzi do C. W A rozegrał 4 spotkania, w B 1 mecz, więc C może go zgłosić do zawodów dopiero w następnym sezonie.

Komentarze
~matcet (gość) - 14 lat temu

A Jeżeli zmieniłem klub w wieku 16 lat i teraz
znowu bym chciał odejść ztego nowego klub w wieku
18 lat to muszę płacić za kartę ?

Odpowiedz
Przejscie (gość) - 4 lata temu

Witam mam podobny problem syn mój grał w lider woclawek jednak wycofał się sponsor i wszystko padło jednak ich trener przeszedł do Radomska i zabrał swoich kilku chłopców mój syn trenował i szkół im się z Radomskiej ale jak przyszło co do czego trener powiedział że narazie przejdzie do innego klubu na pół roku A za pół roku wróci do Radomska. Syn pojechał na testy do 4 ligi trener miły syn się spodobał i już mieli podpisać umowę asz tu nagle jakiś pan Kaziu żąda od tego trenera za mojego syna 2 tysiące co miesiąc wszyscy w szoku i my i nowy trener żeby zabrać syna i jego kartę z tej mafii co musimy zrobić chłopak jest bardzo ambitny pracowity ale kolejny raz został oszukany

Odpowiedz
Asia (gość) - 5 lat temu

Witam :
Piszę do Was z ogromną prośbą. Mój syn , ma dosyć grania w swoim zespole ,bo jest zdolnym chłopakiem i się tam po prostu marnuje. Jego trenerzy zdają sobie sprawę , z tego że jest to najlepszy zawodnik ich drużyny i strasznie mi to utrudniają. A wręcz zastraszają ,za to niby oni go wszystkiego nauczyli , i że wystawia mi rachunek. Jeśli syna zabiorę. Mam podpisana tylko deklaracje z 2016 roku czy ona nadal jest ważna. Czy to prawda że od 1 lipca syn będzie wolnym zawodnikiem.? Czy będę mogła zrezygnować z grania w ich drużynie bez żadnych konsekwencji... Czy syn będzie musiał odczekać 12 miesięcy ,żeby mogły dalej grać. Bo oni o transferze nie chcą słyszeć i nie wyrażają na to zgody. Proszę pomóżcie mi ,bo nie wiem co mam robić. :(
Każda informacja będzie mi potrzeba. Z góry dziękuję ..

Odpowiedz
Kama (gość) - 5 lat temu

Mam taka sama sytuacje jak powyzej opisala Asia (gosc), pisala komentarz 2 tygodnie temu. Prosze o wsparcie, w klubie mojego syna dodatkowo nie odbywaja sie wogole od pol roku treningi, a syn chce bardzo grac, zadnej nowej deklaracji do 30.06.2019 nie podpisywalam, oplacilam tylko skladke za sezon wiosenny.

Odpowiedz
Asia (gość) - 5 lat temu

Proszę o informację, jak rozwiazala się sytacja - u mojego syna jest tak samo. Jak można żądać pieniedzy za zmianę klubu u 15 latka, ktory chce się rozwijać i grać z lepszymi. W grę wchodzą tylko pieniądze, a nie dobro młodego czlowieka!!!

Odpowiedz
Wiszniowska (gość) - 3 lata temu

Uważam że należy wreszcie skończyć z handlem w sporcie młodymi zawodnikami
To jest niedopuszczalne żeby prezesi klubów handlowali i szantażowali nieletnich zawodników
Jaki przykład dalej się tym młodym ludziom
Branie za nich pieniędzy jest niemoralne i nieetyczne często młodzi zawodnicy widząc taka sytuacje rezygnują z uprawiania sportu
To powinno być karalne
Wszyscy rodzice w podobnej

gracjan75 (gość) - 5 lat temu

Witam
Moje pytanie dotyczy wykupu karty zawodniczej syn który ma 17 lat. Klub jest 4 ligowy a syn jest wychowankiem będącym w klubie od 7 roku życia. Niestety sytuacja w klubie zmusza nas do szukania innych rozwiązań jeśli chłopak chce się rozwijać. Jakie kroki poczynić aby wykupić kartę zawodniczą oraz jakie klub może zażądać kwoty ewentualnego ekwiwalentu za wyszkolenie?

Odpowiedz
gracjan75 (gość) - 5 lat temu

zaznaczam że klub bardzo nieprzychylnie patrzy na tego typu kroki dlatego chcę najpierw zasięgnąć informacji bo w przypadku gdy zacznę jakieś działania dotyczące wykupu a potem nie dojdzie to do skutku to w 100% syn zostanie odsunięty od zespołu (takie małe sankcje...)

Odpowiedz
Antoni Majewski - 5 lat temu

Dzień dobry. Ja byłem w podobnej sytuacji, w moim przypadku jest to klub A-klasowy.
Wszystko zależy od klubu. Podejrzewam, że czwartoligowy klub będzie żądał ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika. Polecam zapoznać się z tym artykułem: https://pzp.info.pl/zmiany-w-przepisach/nowe-zasady-ustalania-ekwiwalentu-wyszkolenie-zawodnika/ , tutaj dość dobrze opisane są zmiany, jakie PZPN wprowadził w styczniu tego roku. Z tego co wiem, klub ma obowiązek pobierać opłaty tylko i wyłącznie zgodne z regulaminem PZPN-u.

Odpowiedz
gracjan75 (gość) - 5 lat temu

problem w tym że ja nie chcę na razie syna przenosić do innego klubu ale chcę mieć takie zabezpieczenie że w razie czego mogę wraz z końcem amatorskiej umowy odejść. Obliczenie ekwiwalentu jest proste ale jeśli zawodnik przenosi się do innego klubu ale co w razie chęci wykupu karty przez rodziców?

Antoni Majewski - 5 lat temu

Z tego co wiem w przypadku, kiedy kończy się umowa amatorska klub wciąż pozostaje w posiadaniu karty zawodnika. Wtedy, jeśli chcemy, aby zawodnik odszedł z zespołu trzeba udać się np. do prezesa klubu i z nim negocjować. Jest taki dokument mówiący o zwolnieniu zawodnika z klubu, wtedy ten zawodnik zostaje wolnym zawodnikiem oraz powinien wejść w posiadanie swojej karty.

W tym przypadku klub ma dwie opcje: zrezygnować z ekwiwalentu, lub zażądać ekwiwalentu od zawodnika/rodziców. Ekwiwalent jest naliczany według ustawy zawartej w artykule, który podałem wyżej.

Najlepiej będzie, jeśli zadzwonią państwo do swojego okręgowego związku piłki nożnej i tam spróbują spytać o więcej informacji. Ludzie ze związku z pewnością znają się na tym lepiej ode mnie. Na stronie okręgowego związku powinien być podany adres oraz numer telefonu.

Sulwia (gość) - 4 lata temu

A dla mnie to jest skandal to jest handlowanie dziećmi zawodnikami uważam że wszyscy rodzice mający te same problemy beznadziejne kluby nie podnoszą kwalifikacji zawodników blokują przekażcie zdolnym ludziom do lepszych klubów a przecież rodzice płacą co miesiąc składki i za własne pieniądze wożą dzieci na mecze obozy też są przez nas opłacane więc o jakim ekwiwalencie tu mówimy to jest po prostu łapówka dla prezesa za podpisanie zgody nikt nam laski nie robi za pobyt w klubie płacimy jeżeli mam płacić ekwowalent to niech klub zwróci mi moje składki a tak dzieci są przetrzymywane w klubach na siłę

Pytanie (gość) - 4 lata temu

Witam mam 16 lat mam problem zeby odjeść z klubu ponieważ mam podpisana deklaracje gry i dlatego trener powiedział że może mnie sprzedać do innego klubu lub wypożyczyć czasowo też za pieniądze, i czy on wogole może brać za to pieniądze? Ogólnie zostało mi pół roku do końca deklaracji ale potem jeszcze będę musiał czekać (podobno rok) żeby przejść do innego klubu. Proszę o jakies porady co zrobić w takiej sytuacji

Odpowiedz
Antoni Majewski - 4 lata temu

Dzień dobry,

Jeśli jest to klub amatorski, to tak - deklaracja obowiązywać będzie do końca sezonu. Trener, a konkretniej klub nie ma jednak obowiązku, aby "wypuścić" zawodnika do innego klubu. Nowy klub, lub też sam zawodnik, będzie musiał zapłacić tak zwany ekwiwalent za wyszkolenie, w zależności od tego, jak długo był szkolony w klubie. Niestety nierzadko prezesi klubu zachowują się nie fair wobec graczy, którzy przecież i tak płacą składki w klubie i życzą sobie zapłaty tego ekwiwalentu. Jest on z góry ustalony przez PZPN i kluby muszą się stosować do pewnych regulacji, jednakże wcale nie muszą owego ekwiwalentu pobierać - mogą z niego zrezygnować, jeżeli tylko rozwój zawodnika leży im na sercu... Ekwiwalent może opłacić także twoja nowa drużyna, jednakże podejrzewam, że nie będą zbyt chętni do tego, aby przelewać kilkaset złotych na poczet innego klubu - w niższych ligach i zespołach juniorskich liczy się każda złotówka i zwyczajnie nie ma na to budżetu.

W skrócie - po zakończeniu sezonu wszystko zależy od twojego trenera/klubu. W zimowym okienku transferowym możesz odejść tylko w przypadku, gdy twój klub cię sprzeda/wypożyczy (także za darmo) do innego klubu lub zwolni z kontraktu. W ostatnim przypadku wystarczy dokument podpisany przez twojego opiekuna oraz klub, jednakże no właśnie... W grę wchodzi wspomniany ekwiwalent.

Jeżeli po zakończeniu sezonu nie uda ci się dogadać z klubem, jesteś w kropce. Zagrać w nowej drużynie możesz dopiero wtedy, gdy minie dokładnie 12 miesięcy od rozegrania ostatniego twojego meczu w poprzedniej drużynie. Przepisy w Polsce działają następująco - zawodnik po 12 miesiącach od swojego ostatniego występu staje się wolnym graczem i może szukać nowego klubu na własną rękę.

Na pewno nie chcesz czekać 12 miesięcy na grę, prawda? Niestety, takie w Polsce są przepisy, że jeżeli nie uda ci się dogadać z twoim klubem w kwestii odejścia, jesteś zdany na ich łaskę. Co najgorsze kluby lubią robić niektórym graczom pod górkę...

Jeśli jeszcze coś jest niejasne - pytaj śmiało.

Odpowiedz
Pytanie (gość) - 4 lata temu

Czyli jak wezmę zwolnienie z klubu to będę mógł grać już w innym? (chce przejść w okienku zimowym), jeżeli wezme zwolnienie będę musiał zapłacić klubowi?

Filip (gość) - 4 lata temu

Witam mam 15 lat i w obecnym klubie w którym gram , jestem od lutego 2020r. Chciałbym w 2021roku zmienić klub ( w najbliższym czasie), chce zmienić klub na lepszy, ponieważ obecnie jestem najlepszy w obecnej drużynie i uważam ,że się marnuje . Co muszę zrobić aby zmienić klub ? Proszę o jakieś porady co robić w takiej sytuacji.

Odpowiedz
Antoni Majewski - 4 lata temu

Odsyłam do odpowiedzi powyżej. Jeżeli coś jest niejasne to proszę o pytania ;)

Odpowiedz
Filip (gość) - 4 lata temu

Mam jeszcze pytanie, gdy chce odejść z obecnego klubu do innego to jeśli chodzi o sprawę '' papierową '' jak to wygląda ?

Antoni Majewski - 4 lata temu

Jeśli chcesz odejść już teraz, w zimowym okienku transferowym, wtedy trzeba poprosić klub o wypożyczenie (np. na 6 miesięcy, do końca sezonu), transfer definitywny, lub zwolnienie. Jednak nie jestem pewien, czy można zwolnić zawodnika - amatora w połowie sezonu z klubu. Na 90% można. Należy wypełnić dokument, którego wzór z pewnością będzie posiadać trener, lub prezes, jest on dostępny do pobrania i wydrukowania. Dokument ten należy wypełnić, jeżeli chcesz odejść na stałe, to zaznaczyć "transfer", lub "zwolnienie zawodnika". Wtedy zaczynają się wszelkie utargi - bo klub w tym momencie może poprosić o ekwiwalent twój nowy klub (przy okazji transferu - który wtedy trzeba zapłacić, jest narzucony z góry), lub Ciebie. Klub może jednak z niego zrezygnować.

Dokładnie dokument ten nosi nazwę "Zwolnienie zawodnika z klubu" i jest dostępny na stronie okręgowych związków piłki nożnej.

Oskar (gość) - 3 lata temu

A ja mam pytanie w sierpniu 2021 podpisałem z rodzicami deklaracje mam 13 lat.Ale we wrześniu okazało się że odchodzi trener drużyna się rozpada nie będzie ligi a ja chcę dalej grać poszedłem do innego klubu .Dostałem od nich nowa deklaracje czy będę mógł grać

Antoni Majewski - 3 lata temu

Jeśli drużyna się rozpadła i została wykreślona z systemu Ekstranet, wówczas spokojnie można podpisywać deklarację w nowym klubie i nie powinno być problemów z graniem.

Marcin (gość) - 4 lata temu

Proszę o informację czy w przypadku zawieszenia działalności klubu, wycofania z rozgrywek ligowych na poziomie ekstraligi i zmuszenia do znalezienia nowego klubu do treningu ( Rocznik 2006, U15) nadal obowiązują zasady wypłacania ekwiwalentu.

Odpowiedz
Antoni Majewski - 4 lata temu

W takim wypadku nie powinny obowiązywać zasady wypłacenia ekwiwalentu. Taka sytuacja, gdy rozwiązany jest klub, powinna pozwolić OD RAZU przenieść się do nowego klubu, a piłkarz stać się wolnym zawodnikiem w systemie. Najlepiej rozpocząć poszukiwania nowego klubu i poprosić trenera o sprawdzenie systemu Extranet. Możliwe, że będzie mógł on dodać zawodnika do swojego klubu, wtedy wystarczy podpisać deklarację i transfer powinien przejść.

Dzieje się tak dlatego, że gdy rozwiązujemy klub, w systemie "kasują" się mecze rozegrane przez danego piłkarza w obecnym sezonie. Nawet, jeśli piłkarz grał w meczach rozwiązanego klubu lub rocznika, w systemie są one "anulowane" i zawodnik figuruje tak, jakby nie był związany z żadnym klubem oraz nie zagrał w obecnym sezonie żadnego meczu.

Odpowiedz
Marcin (gość) - 4 lata temu

Tylko czy brak konieczności wypłacania ekwiwalentu dotyczy również sytuacji gdy klub formalnie istnieje, ale zawiesił swoją działalność ?!

Antoni (gość) - 4 lata temu

Proszę skontaktować się ze mną po adresem e-mail [email protected] . Tak będzie łatwiej odpowiadać na wszystkie pytania :)

Gosc77 (gość) - 3 lata temu

Witam. Czy mizna wyrzucic zawodnika z klubu jak ma 13lat i od 7 lat gra w tym samym klubie.

Odpowiedz
Kacper (gość) - 3 lata temu

Czy jeśli w ubiegłej rundzie jesiennej rozegrałem swój ostatni mecz w październiku w macierzystym klubie a potem poszedłem w rundzie wiosennej na wypozyczenie to 12 miesięcy przerwy obowiązuje od dnia kiedy zagrałem swój ostatni mecz w macierzystym klubie czy jak byłem wypożyczony?

Odpowiedz
Gatia (gość) - 3 lata temu

Witam, syn jest w 8 klasie I niebawem czeka go wybór szkoły średniej. Czy wybierając liceum sportowe i reprezentując tamtejszą drużynę będziemy musieli zapłacić ekwiwalent naszemu obecnemu klubowi? Dodam tylko, że od 2 lat nie podpisujemy żadnej deklaracji ani nie płacimy składek. Dziękuję za pomoc.

Odpowiedz
Tomek (gość) - 3 lata temu

Witam.Chciałem się dowiedzieć bo mój brat latem został wypożyczony do jednego klubu w którym rozegrał cała rundę,teraz chce go inny zespoł na transfer definitywny,ale jeśli owy transfer dojdzie do skutku chcieli by go jeszcze na pół roku wypożyczyć.Czy jest to możliwe?
Brat ma 17 lat

Odpowiedz
Andrzej (gość) - 3 lata temu

wszystko jest możliwe ale w tym wieku jest to już kwestia ustaleń i dogadania między klubami, czyli Klub macierzysty przede wszystkim ma decydujące zdanie, jeśli wypożyczył zawodnika do klubu A do końca sezonu (do czerwca) to to jest umowa wiążąca te kluby. A jeśli teraz wkracza jeszcze klub B który chce tego zawodnika odkupić no to po pierwsze musi to ustalić z klubem macierzystym, klub macierzysty uzyskać zgodę klub A do którego jest wypożyczony no i ostatecznie jak rozumiem z klubu B miałby być wypożyczony do klubu A jeszcze dalej. Problem jest czas który w tym momencie się kończy (do rozpoczęcia rozgrywek przez dany klub), jednocześniej okres zimowy daje praktycznie całkowitą decyzję dla kluby macierzystego. W okienku letnim pozostaje jedynie ekwiwalent ale poza nim zawodnik może zdecydować co i gdzie chce zrobić.

Odpowiedz
Megi (gość) - 3 lata temu

Dzień dobry,
Chciałam zapytać czy 9 latek który zmienił klub poza okienkiem transferowym za zgodą klubów, który miał podpisaną deklaracje gry amatora w klubie macierzystym ale klub macierzysty nie brał udziału w meczach ligowych w roczniku tego zawodnika- po zmianie klubu może grać mecze ligowe w nowym klubie? No bo syn nie brał udziału w żadnych oficjalnych rozgrywkach od ponad roku w klubie macierzystym i teraz w środku rozgrywek tego nowego klubu który mecze ligowe gra czy będzie mógł brac udzial w takich meczach? Byłabym wdzięczna za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Katarzyna (gość) - 2 lata temu

Witam jestem rozpaczona syn w depresji chce zmienić klub i szkole a chcą za niego kosmiczna cenę nie stać mie na taką sumę klub do którego chce przejsc jest stowarzyszeniem ma 16 lat i powiem tak nie jest to żadna liga tylko azs co robić

Odpowiedz
Andrzej (gość) - 2 lata temu

Witam wszystkich ma ktoś może gotowca umowę jaką powinniśmy podpisać z klubem żeby to grający ( w przypadku dziecka rodzice ) a później zawodnik decydował o swojej karierze ?

Odpowiedz
Kris (gość) - 1 rok temu

Witam mam takie pytanie syn podpisał umowę transferową na rok z możliwością rezygnacji ale okno transferowe jeszcze trwa czy może jeszcze zmienić klub?

Odpowiedz
DIABEŁ (gość) - 1 rok temu

Dzień dobry,
syn gra w klubie Śląsk Wrocław S.A w kwietniu 2024 kończy 11 lat , chciałbym przenieść syna do innego klubu , ponieważ w tym dzieje się bardzo źle.
We wrześniu tego roku podpisałem oświadczenie ,że będzie uczęszczał przez następny rok do śląska jednak że teraz się rozmyśliłem .
Nowy klub wyraził zgodę , prawnicy mówią ,że nawet po podpisaniu oświadczenia mam prawo
przenieść dziecko. Co i jak może utrudnić mi śląsk.
Pozdrawiam .

Odpowiedz
Piotr (gość) - 2 tygodnie temu

Witam mam syna wieku 17 i gra w klubie w seniorach już i chciałby odejść z klubu do innego i czy muszę za kartę zapłacić czy moge zabrać za darmo po proszę o podpowiedź

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze