To się dzieje na naszych oczach. Komisja etyki FIFA zarekomendowała dzisiaj zawieszenie Seppa Blattera w funkcji prezydenta FIFA na okres 90 dni. Taką informację podali bliscy i doradcy Szwajcara. Czy mamy do czynienia z wydarzeniem, na które kibice i osoby, którym zależy na dobru piłki, czekają od lat?
BREAKING: FIFA ethics committee recommends suspending Sepp Blatter for 90 days, according to close friend and advisor to Blatter. #SSNHQ
— Sky Sports News (@SkySportsNews) October 7, 2015
Wiadomość o rzekomym zawieszeniu podało na Twitterze oficjalne konto Sky Sports News. Informacje te stoją w absolutnej opozycji do tego, co sugerował Blatter w wywiadzie dla magazynu „Bunte”, w którym określał działania prokuratora generalnego Szwajcarii za oburzające i stwierdził, że „potępia się go, a nie ma nigdzie dowodów”.
Tego, że Blatter może być uwikłany w korupcję w swojej organizacji, spodziwano się od dłuższego czasu. Już sprawy przeciwko Mohammedowi bin Hammamowi i Jackowi Warnerowi sprzed kilku lat wskazywały, że pod Blatterem zaczyna zanikać grunt. Byli prezesi Azjatyckiej i Karaibskiej Federacji Piłkarskiej byli oskarżani m.in. o przejawy korupcji przy dysponowaniu przez te federacje prawami telewizyjnymi do MŚ w Korei i Japonii oraz Niemczech i Brazylii. Warner, który wcześniej był bliskim przyjacielem Blattera, od tego momentu stał się jego zaciekłym wrogiem, grożąc ujawnieniem dokumentów, które pogrążą całą klikę zarządzającą FIFA.
W maju doszło do kolejnego przełomu, kiedy to zatrzymanych zostało siedmiu prominentnych działaczy FIFA, a sam Blatter po czwartej już reelekcji musiał zrezygnować z przewodzenia federacji i ogłosić wybory. Ciąg dalszy całej afery miał miejsce we wrześniu, kiedy to do siedziby FIFA wkroczyła policja z nakazem przeszukania, a sam Blatter został przesłuchany. Obok Szwajcara przesłuchany został też uznawany za jego potencjalnego następcę Michel Platini. Co więcej, Szwajcarowi grozi nawet do dziesięciu lat więzienia. Wydaje się, że wreszcie coś się ruszyło w walce z korupcją w FIFA, a prokuratura z kantonu Zug, która zajmowała się tą sprawą wcześniej, uzyskała odpowiednie narzędzia do działania.
Czego dotyczy korupcja w FIFA? Przede wszystkim jest to pokłosie działalności poprzedniego prezydenta, Joao Havelange’a, byłego prezesa brazyliljskiego związku Ricardo Teixeiry, Warnera i Chucka Blazera, byłego wiceprezydenta amerykańskiego związku. To oni, oprócz Blattera, są głównymi „twarzami” FIFA kojarzonymi z korupcją. Ponadto kontrowersyjne są kwestie przyznawania praw telewizyjnych i marketingowych do kolejnych mistrzostw świata. Duży znak zapytania znajduje się również przy wyborze na gospodarzy MŚ Kataru i Rosji, kwestii spółek-córek FIFA (np. ISL), a także powiązań z Adidasem, które od początku nie do końca były jasne. Na samym końcu są słynne wybory na prezydenta organizacji w 1998 roku, kiedy to Blatter zdystansował Lennarta Johanssona, a w Paryżu dzień przed wyborami krążyły setki kopert wypełnionych zielonymi banknotami.
Dla lepszego zrozumienia całej sprawy w najbliższych dniach przygotujemy dla Was mały cykl ukazujący problemy z korupcją w FIFA na przestrzeni ostatnich lat.