Igrzyska olimpijskie dobiegły końca. Statystyczne podsumowanie


Zakończył się turniej piłkarski na igrzyskach w Japonii. Jak wypadł pod względem statystycznym?

8 sierpnia 2021 Igrzyska olimpijskie dobiegły końca. Statystyczne podsumowanie

Igrzyska olimpijskie zakończyły się wczoraj meczem Brazylia – Hiszpania. Zwycięsko z tego starcia wyszli Brazylijczycy i to oni zapisują się na kartach historii jako zwycięzca igrzysk, które odbyły się co pięć, a nie co cztery lata. Dodajmy, że są to tylko statystyki, a te potrafią przekłamywać rzeczywistość. Warto traktować ten artykuł z lekkim przymrużeniem oka. Ma on na celu zwrócenie uwagi na aspekty, które wydają się momentami pomijane.


Udostępnij na Udostępnij na

Piłka prawdę ci powie. Tego założenia trzeba się trzymać, ponieważ przy spojrzeniu tylko w statystyki możemy odnieść wiele złudnych wrażeń. Wiele statystyk przekłamuje rzeczywistość, dlatego warto oglądać mecze, a później poszerzać swoją wiedzę pod tym kątem.

Ciekawostka

Nie jest ona związana z samą piłką nożną, ale dotyczy igrzysk i nie mogliśmy pozwolić sobie, aby jej tu nie umieścić. Reszta artykułu będzie już zawierać treści związane tylko i wyłącznie z futbolem. Na tegoroczną imprezę musieliśmy czekać aż pięć lat, czyli rok dłużej. Wszystko przez wybuch pandemii COVID-19. Jest to pierwszy taki przypadek w historii. Do tej pory igrzyska olimpijskie zawsze odbywały się co cztery lata, z wyjątkiem przerw spowodowanych wybuchem I i II wojny światowej.

Nutka historii

Pierwszy turniej piłkarski na igrzyskach rozegrano w 1900 roku, a triumfatorem została Wielka Brytania. Co ciekawe, w 1932 roku piłka nożna nie znalazła się w programie zawodów. 27 – dokładnie tyle razy na imprezie tego typu rozgrywane były zawody piłkarskie. Najwięcej razy złote medale otrzymywali zawodnicy Stanów Zjednoczonych i Węgier – trzy. Z kolei najwięcej medali mają piłkarze Brazylii – siedem. Polska w klasyfikacji generalnej znajduje się na 9. miejscu z trzema medalami: złoty – Monachium 1972 r., srebrny – Montreal 1976 r. i srebrny – Barcelona 1992 r.

Powrót do teraźniejszości

W 2021 roku na boiskach w Japonii mogliśmy podziwiać 16 reprezentacji podzielonych na cztery grupy po cztery zespoły. Cyfry oznaczają miejsce w grupie po wszystkich trzech kolejkach.

  1. Grupa A: 1. Japonia, 2. Meksyk, 3. Francja, 4. RPA
  2. Grupa B: 1. Korea Południowa, 2. Nowa Zelandia, 3. Rumunia, 4. Honduras
  3. Grupa C: 1. Hiszpania, 2. Egipt, 3. Argentyna, 4. Australia
  4. Grupa D: 1. Brazylia, 2. WKS, 3. Niemcy, 4. Arabia Saudyjska

Mamy do czynienia z dość ciekawym zjawiskiem, ale nie można powiedzieć, że niespodziewanym. Na cztery reprezentacje z Europy trzy z nich odpadły już w fazie grupowej. Przypominamy tylko, że, aby awansować na igrzyska olimpijskie z Europy, trzeba było awansować do półfinału mistrzostw Europy U-21, a więc wygrać swoją grupę.

W trakcie turnieju padły 93 bramki w 32 spotkaniach. Średnia gola na mecz to: 2,91. Królem strzelców został Brazylijczyk Richarlison – pięć bramek. Dodatkowo ma na koncie jedną asystę. Najwięcej asyst ma Sebastian Cordova – trzy. Strzelił również cztery gole. Najwięcej goli padło w meczu Meksyku z Koreą Południową, który zakończył się wynikiem 6:3. Najmniej w starciach: Brazylii z Meksykiem, Rumunii z Nową Zelandią, Japonii z Australią, Brazylii z Wybrzeżem Kości Słoniowej i Hiszpanii z Egiptem, w których padły bezbramkowe remisy. Poniżej szczegółowe wykresy dotyczące goli.

Igrzyska Olimpijskie

Tu rozłożenie goli na różne kwadranse meczów.

Sędziowie pokazali 12 czerwonych kartek, co ciekawe, wszystkie w meczach fazy grupowej. Zawodnicy 150 razy zostali ukarani żółtą kartką. Poniżej przedstawiamy wykres żółtych kartek w poszczególnych fazach turnieju.

Igrzyska Olimpijskie

Tu rozłożenie żółtych kartek na różne kwadranse meczów.

Igrzyska Olimpijskie

Żeńskie rozgrywki

Turniej kobiet na igrzyskach rozgrywany jest od 1996 roku. Najwięcej zwycięstw mają piłkarki z USA – cztery. To one mają także najwięcej medali – sześć. W tym roku było jednak inaczej i zwycięstwo odniosły Kanadyjki. Była to pierwsza wygrana tego kraju w rywalizacji piłkarskiej. Na 2. miejscu uplasowały się Szwedki, a na 3. – Amerykanki. Królową strzelców wśród kobiet została Viviane Miedema, która zdobyła 10 bramek, a najlepszą asystentką Danielle van de Donk z czterema asystami.

W trakcie 26 meczów padło 101 bramek, co daje średnią 3,88 na mecz. Najwięcej goli padło w spotkaniu Zambia – Holandia zakończonym zwycięstwem Holenderek 10:3. W trakcie meczu USA z Australią piłka nie zatrzepotała w siatce ani razu.

Zobaczyliśmy tylko trzy czerwone kartki oraz 41 żółtych.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze