Grande „Gigi”! Buffon pobił rekord, a Juventus zwyciężył Torino!

20 marca 2016 Grande „Gigi”! Buffon pobił rekord, a Juventus zwyciężył Torino!

Gianluigi Buffon na długo zapamięta dwudziesty dzień marca bieżącego roku. To właśnie tego dnia w derbowym pojedynku z Torino, wygranym przez jego Juventus 4:1, pobił rekord minut bez straconej bramki w Serie A. Poprzedni wynik był najlepszy przez 28 lat.

929 minut. Właśnie tyle wynosił poprzedni rekord Sebastiano Rossiego. „Gigi” pobił go w czasie dla siebie niezwykłym. Bo jak inaczej można nazwać dzień derbowy? Dzień, w którym Juventus mierzy się z lokalnym rywalem – Torino. Wspaniała seria kapitana Juventusu rozpoczęła się 10 stycznia 2016 roku. Wtedy to „Stara Dama” mierzyła się z Sampdorią. Juventus wygrał 2:1, gola dla drużyny z Genui w 64. minucie zdobył inny weteran włoskiej piłki – Antonio Cassano. Później podobna sztuka nie udawała się zawodnikom takich drużyn, jak: Udinese, Roma, Chievo, FC Genoa, Frosinone, Napoli, Bologna, Inter, Atalanta i Sassuolo.

Mecz z Torino układał się dla Juventusu bardzo dobrze. „Stara Dama” wydawała się rozzłoszczona po nieszczęśliwym odpadnięciu z Ligi Mistrzów w starciu z Bayernem Monachium. Torino nie miało nic do powiedzenia. „Juve” kontrolowało przebieg meczu i (niestety z pomocą Kamila Glika) strzelało gole. Do przerwy Juventus prowadził 2:0 po golach Paula Pogby i Samiego Khediry. Rekord został pobity, a czas dalej płynął.

Gdy wszystkim wydawało się, że Buffon przełamie magiczną granicę 1000 minut bez straconego gola w lidze, w 49. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Torino. Do piłki podszedł Belotti i po chwili przerwał serię „Gigiego”. Licznik zatrzymał na 974 minutach. I to właśnie taki jest nowy rekord Serie A. Buffon dokonał tego historycznego osiągnięcia w wieku 38 lat. Był niepokonany w lidze przez 70 dni.

Stracony gol zdenerwował kolegów „Gigiego” i postanowili to pomścić. Zadanie wziął sobie do serca zwłaszcza duet Morata&Pogba. Francuz dwukrotnie asystował przy trafieniach wychowanka Realu. Szczególnej urody była akcja przy pierwszej bramce Hiszpana.

Warto również odnotować, że chwilę wcześniej, przy stanie 2:1, sędzia nie uznał, wydaje się, prawidłowo zdobytego przez Torino gola. Niemniej jednak ani złe decyzje sędziego, ani dublet Moraty, ani świetny występ (gol i dwie asysty) Pogby nie były w stanie przesłonić największego bohatera tego popołudnia – nowego rekordzisty Serie A – Gianluigiego Buffona.

Dzięki zwycięstwu w derbach Juventus jest coraz bliżej mistrzostwa Włoch. Podopieczni Massimiliano Allegriego w 30 kolejkach zgromadzili 70 punktów i pewnie zmierzają po kolejne scudetto. Wobec porażki Sampdorii i remisu Udinese  Torino pozostanie na 13. miejscu w tabeli z dorobkiem 33 punktów.