Goście z Azji na Copa America


Japonia i Katar już za parę dni zagrają w tegorocznej edycji turnieju

14 czerwca 2019 Goście z Azji na Copa America

Podczas tegorocznej edycji Copa America będziemy mogli zobaczyć dwóch przedstawicieli Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej, a mianowicie Japonię i Katar. Zespoły dołączają do dziesięciu państw Ameryki Południowej, aby rywalizować między sobą o triumf w zawodach. Inauguracja turnieju rozgrywanego w Brazylii odbędzie się już w nocy z piątku na sobotę, o godzinie 2:30.


Udostępnij na Udostępnij na

W ramach wstępu należy wyjaśnić, dlaczego w ogóle drużyny z Azji będą partycypować w turnieju przeznaczonym dla federacji piłkarskich z kontynentu amerykańskiego. Główną przyczyną tego zjawiska jest niewielka liczba członków południowoamerykańskiej konfederacji CONMEBOL, która zrzesza tylko dziesięć państw.

Od początku historii turnieju występowały w nim tylko reprezentacje krajów należących do CONMEBOL, a zatem: Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj, Chille, Peru, Ekwador, Boliwia, Kolumbia i Wenezuela, natomiast w roku 1993 po raz pierwszy doszło do pewnych modyfikacji.

Pierwsi goście

Po raz pierwszy na turniej zaproszono przedstawicieli innych konfederacji piłkarskich w 1993 roku, kiedy to historycznie w Copa America wystąpiło 12 zespołów. Do grona rozgrywek dołączyły wówczas ekipy Meksyku i Stanów Zjednoczonych, które przecież nie należą do najstarszej konfederacji piłkarskiej na świecie – CONMEBOL. Wobec tego – dlaczego tak się stało?

Wszystko głównie po to, aby struktura rozgrywek była bardziej przejrzysta. Ujmując to dokładniej – chodzi o to, aby móc rozgrywać turniej nie w dwóch, jak do tej pory, ale w trzech grupach. Zestawienie dziesięciu drużyn z Ameryki Południowej oraz dodatkowych dwóch drużyn umożliwia podział na trzy grupy, w których rywalizują ze sobą po cztery zespoły.

Właśnie w taki sposób, w 1993 roku, rozpoczął się zwyczaj, który stał się z czasem nieustannie powtarzaną praktyką.

Skąd Azjaci w Ameryce Południowej?

Do tej pory na najważniejszy turniej futbolowy w Ameryce Południowej zapraszano głównie reprezentacje z zachodniej hemisfery. Przełomem okazał się 1999 rok, kiedy to po raz pierwszy kadra z innej półkuli wystąpiła w danych rozgrywkach – była to wówczas Japonia, która do tej pory pozostała pierwszym, a zarazem jedynym reprezentantem Azji w historii turnieju.

Jednakże w bieżącej edycji ponownie zdecydowano się zaprosić przedstawicieli kontynentu azjatyckiego – tym razem dwóch. Skąd ten pomysł? Można domniemywać, że bezpośrednią przyczyną tego zjawiska była zbieżność w czasie innych turniejów kontynentalnych.

Puchar Narodów Afryki oraz Gold Cup są rozgrywane w tym samym czasie co Copa America – w czerwcu. Bezpośrednio wykluczyło to drużyny z Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej jako potencjalnych gości, ponieważ te zespoły przede wszystkim skupiają się teraz na przygotowaniach do swoich rodzimych turniejów. Reprezentacje europejskie z kolei rywalizowały ostatnio ze sobą w ramach Ligi Narodów lub eliminacji do mistrzostw Europy.

Tak więc gama wyboru była mocno ograniczona, przez co padło w tym roku na przedstawicieli Azji, którzy rozgrywki o puchar kontynentu mają już za sobą. Reprezentacje krajów azjatyckich toczyły już bój o Asian Cup – w styczniu.

Przedstawiciele Azji w Copa America

Japonia debiutu z 1999 roku z pewnością nie będzie wspominać szczęśliwie. Popularnym „Samurajom” przyszło się wówczas mierzyć z Peru (2:3), Paragwajem (0:4) i Boliwią (1:1). Reprezentacja Kraju Kwitnącej Wiśni zdobyła wtedy tylko jeden punkt, zajmując tym samym ostatnie miejsce w grupie. Fatalnie podczas tego turnieju spisywała się szczególnie defensywa Japończyków, która pozwoliła w ciągu trzech spotkań na stratę ośmiu goli – wówczas gorsza okazała się tylko Wenezuela, która w trakcie fazy grupowej straciła aż trzynaście bramek.

Japonia i Katar jadą do Brazylii

W tym roku na turnieju zobaczymy reprezentacje Kataru i Japonii. Można domniemywać, że zdecydowano się zaprosić akurat te ekipy, gdyż zimą tego roku spotkały się one ze sobą w finale Asian Cup. Zatem zaproszono mistrza i wicemistrza Azji – teoretycznie najlepsze reprezentacje kontynentu.

Na pewno występ drużyn azjatyckich przyciągnie spore zainteresowanie wśród mieszkańców tego kontynentu. Będzie to miało bezpośrednio przełożenie na zwiększenie popularności Copa America. Ponadto zarówno Japonia, jak i Katar z pewnością będą chciały się pokazać z jak najlepszej strony.

Kraj Kwitnącej Wiśni w swojej kadrze posiada kilku zawodników, którzy na co dzień występują w europejskich klubach – np. Hiroki Sakai, Shinji Okazaki czy Yuya Osako. Katar z kolei ostatnio odniósł pierwszy historyczny triumf w swojej historii, wygrywając Asian Cup.

Pojedynki grupowe drużyn z Azji zapowiadają się bardzo interesująco. Katar, w grupie B, zmierzy się kolejno z Paragwajem, Kolumbią i Argentyną. Japonia natomiast, w grupie C, zagra przeciwko Chile, Urugwajowi i Ekwadorowi.

Pozostaje zatem śledzić poczynania obu drużyn na Copa America 2019, którego inauguracja odbędzie się już 15 czerwca.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze