Podczas tegorocznej edycji Copa America będziemy mogli zobaczyć dwóch przedstawicieli Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej, a mianowicie Japonię i Katar. Zespoły dołączają do dziesięciu państw Ameryki Południowej, aby rywalizować między sobą o triumf w zawodach. Inauguracja turnieju rozgrywanego w Brazylii odbędzie się już w nocy z piątku na sobotę, o godzinie 2:30.
W ramach wstępu należy wyjaśnić, dlaczego w ogóle drużyny z Azji będą partycypować w turnieju przeznaczonym dla federacji piłkarskich z kontynentu amerykańskiego. Główną przyczyną tego zjawiska jest niewielka liczba członków południowoamerykańskiej konfederacji CONMEBOL, która zrzesza tylko dziesięć państw.
Od początku historii turnieju występowały w nim tylko reprezentacje krajów należących do CONMEBOL, a zatem: Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj, Chille, Peru, Ekwador, Boliwia, Kolumbia i Wenezuela, natomiast w roku 1993 po raz pierwszy doszło do pewnych modyfikacji.
Pierwsi goście
Po raz pierwszy na turniej zaproszono przedstawicieli innych konfederacji piłkarskich w 1993 roku, kiedy to historycznie w Copa America wystąpiło 12 zespołów. Do grona rozgrywek dołączyły wówczas ekipy Meksyku i Stanów Zjednoczonych, które przecież nie należą do najstarszej konfederacji piłkarskiej na świecie – CONMEBOL. Wobec tego – dlaczego tak się stało?
Wszystko głównie po to, aby struktura rozgrywek była bardziej przejrzysta. Ujmując to dokładniej – chodzi o to, aby móc rozgrywać turniej nie w dwóch, jak do tej pory, ale w trzech grupach. Zestawienie dziesięciu drużyn z Ameryki Południowej oraz dodatkowych dwóch drużyn umożliwia podział na trzy grupy, w których rywalizują ze sobą po cztery zespoły.
Właśnie w taki sposób, w 1993 roku, rozpoczął się zwyczaj, który stał się z czasem nieustannie powtarzaną praktyką.
Skąd Azjaci w Ameryce Południowej?
Do tej pory na najważniejszy turniej futbolowy w Ameryce Południowej zapraszano głównie reprezentacje z zachodniej hemisfery. Przełomem okazał się 1999 rok, kiedy to po raz pierwszy kadra z innej półkuli wystąpiła w danych rozgrywkach – była to wówczas Japonia, która do tej pory pozostała pierwszym, a zarazem jedynym reprezentantem Azji w historii turnieju.
Japan:RyuzoMorioka17,SeigoNarazaki20,HiroshiNanami10,ToshihiroHattori6,
MasayukiOkano21,MasamiIhara4,WagnerLopes11,Teruyoshi Ito7,
ShigeyoshiMochizuki8 ToshiyaFujita13
Copa America Paraguay1999, Japan-Bolibia1-1,
Pedro Juan Caballero,Paraguay 5/7/1999 photo by Masahde Tomikoshi pic.twitter.com/FU6Pjo0h0F— tphoto (@tphoto2005) February 18, 2019
Jednakże w bieżącej edycji ponownie zdecydowano się zaprosić przedstawicieli kontynentu azjatyckiego – tym razem dwóch. Skąd ten pomysł? Można domniemywać, że bezpośrednią przyczyną tego zjawiska była zbieżność w czasie innych turniejów kontynentalnych.
Puchar Narodów Afryki oraz Gold Cup są rozgrywane w tym samym czasie co Copa America – w czerwcu. Bezpośrednio wykluczyło to drużyny z Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej jako potencjalnych gości, ponieważ te zespoły przede wszystkim skupiają się teraz na przygotowaniach do swoich rodzimych turniejów. Reprezentacje europejskie z kolei rywalizowały ostatnio ze sobą w ramach Ligi Narodów lub eliminacji do mistrzostw Europy.
Tak więc gama wyboru była mocno ograniczona, przez co padło w tym roku na przedstawicieli Azji, którzy rozgrywki o puchar kontynentu mają już za sobą. Reprezentacje krajów azjatyckich toczyły już bój o Asian Cup – w styczniu.
Przedstawiciele Azji w Copa America
Japonia debiutu z 1999 roku z pewnością nie będzie wspominać szczęśliwie. Popularnym „Samurajom” przyszło się wówczas mierzyć z Peru (2:3), Paragwajem (0:4) i Boliwią (1:1). Reprezentacja Kraju Kwitnącej Wiśni zdobyła wtedy tylko jeden punkt, zajmując tym samym ostatnie miejsce w grupie. Fatalnie podczas tego turnieju spisywała się szczególnie defensywa Japończyków, która pozwoliła w ciągu trzech spotkań na stratę ośmiu goli – wówczas gorsza okazała się tylko Wenezuela, która w trakcie fazy grupowej straciła aż trzynaście bramek.
Japonia i Katar jadą do Brazylii
W tym roku na turnieju zobaczymy reprezentacje Kataru i Japonii. Można domniemywać, że zdecydowano się zaprosić akurat te ekipy, gdyż zimą tego roku spotkały się one ze sobą w finale Asian Cup. Zatem zaproszono mistrza i wicemistrza Azji – teoretycznie najlepsze reprezentacje kontynentu.
Na pewno występ drużyn azjatyckich przyciągnie spore zainteresowanie wśród mieszkańców tego kontynentu. Będzie to miało bezpośrednio przełożenie na zwiększenie popularności Copa America. Ponadto zarówno Japonia, jak i Katar z pewnością będą chciały się pokazać z jak najlepszej strony.
Kraj Kwitnącej Wiśni w swojej kadrze posiada kilku zawodników, którzy na co dzień występują w europejskich klubach – np. Hiroki Sakai, Shinji Okazaki czy Yuya Osako. Katar z kolei ostatnio odniósł pierwszy historyczny triumf w swojej historii, wygrywając Asian Cup.
Pojedynki grupowe drużyn z Azji zapowiadają się bardzo interesująco. Katar, w grupie B, zmierzy się kolejno z Paragwajem, Kolumbią i Argentyną. Japonia natomiast, w grupie C, zagra przeciwko Chile, Urugwajowi i Ekwadorowi.
Pozostaje zatem śledzić poczynania obu drużyn na Copa America 2019, którego inauguracja odbędzie się już 15 czerwca.
#VibraElContinente con las selecciones finalistas Japón y Qatar, en la lucha por la #AsianCup2019.
Invitados por la @CONMEBOL, toda América los espera para dar inicio a la fiesta del fútbol el 14 de junio en la Copa América Brasil 2019. pic.twitter.com/jCNHEnPhBW
— CONMEBOL Copa América™️ (@CopaAmerica) January 30, 2019