Przed państwem druga odsłona nowego cyklu na portalu iGol.pl pod nazwą „Gość specjalny”. Jest to cykl, w którym nasz redaktor, Kamil Warzocha, rozmawia z postaciami mniej lub bardziej związanymi z piłką nożną. Domena? Tematy głównie szkoleniowe i piłkarskie, choć swoistego „offtopu” z pewnością nie zabraknie. Tym razem gościem jest ktoś, kogo śmiało możemy nazwać Robertem Lewandowskim polskiego językoznawstwa. Istne „zwierzę telewizyjne”, zagorzały kibic Ruchu Chorzów, żywa encyklopedia wiedzy o piłce nożnej, jedyny w swoim rodzaju człowiek-anegdota i... po prostu profesor Jan Miodek.
TIMELINE:
0:36 – 25:00: tematy dotyczące prasy, dziennikarstwa, językoznawstwa
25:00 – do końca: tematy piłkarskie
CZĘŚĆ PODEJMOWANYCH TEMATÓW:
1:17 – zmiany w polskim dziennikarstwie
9:20 – słowotwórstwo w języku komentatorskim
14:52 – metafory w języku komentatorskim
18:49 – rozwój prasy
22:00 – negatywne strony ewolucji prasy
24:51 – znaczenie piłki nożnej dla narodu
28:56 – biblioteka PZPN
33:19 – Robert Lewandowski
33:57 – Zbigniew Boniek, skład reprezentacji Polski z okazji stulecia PZPN-u, wybitni polscy piłkarze
37:31 – piątka najlepszych polskich napastników
40:47 – Jerzy Brzęczek na tle selekcjonerów reprezentacji Polski sprzed dekad
43:43 – Kazimierz Górski, Ruch Chorzów
47:43 – kryzys piłki nożnej i jej komercyjność
49:27 – Diego Maradona, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo
51:25 – Pele, Johan Cryuff, Alfredo Di Stefano, Ferenc Puskas, Francisco Gento, Gerd Mueller
54:02 – najlepszy piłkarz wszech czasów
„Jan Franciszek Miodek (ur. 7 czerwca 1946 w Tarnowskich Górach) – polski językoznawca i gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, były dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Jako członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN od 1996 r., czyli od początku jej istnienia, jest współodpowiedzialny m.in. za wszystkie uchwały ortograficzne Rady. Popularyzator wiedzy o języku polskim, znany szczególnie jako autorytet preskryptywny w dziedzinie normatywnej polszczyzny.”
„M.in. od 2009 roku prowadzi na antenie TVP Polonia program Słownik polsko@polski, w latach 2009–2013 wraz z Agatą Dzikowską, następnie w okresie od września 2013 do czerwca 2014 wraz z Magdaleną Bober, a od września 2014 roku współprowadzącą program jest dr Justyna Janus-Konarska. Podczas programu widzowie z Polski i zagranicy mogą zadawać pytania dotyczące języka polskiego za pośrednictwem internetowego komunikatora Skype lub wysyłając e-maile.” – Wikipedia.org
Zapraszamy również do zapoznania się z premierową odsłoną cyklu:
Bardzo fajnie zobaczyć autorskie materiały na iGolu! I konto na yt - duża zmiana. Super zmiana, im więcej własnych dzieł, tym wyżej do góry po drabince. Kibicuje i będę zaglądać w poszukiwaniu dobrych rzeczy:)