Górnik chce się przełamać w WDŚ


27 kwietnia 2013 Górnik chce się przełamać w WDŚ

Na zakończenie niedzieli w 24. kolejce T-Mobile Ekstraklasy naprzeciw siebie staną Górnik Zabrze i Ruch Chorzów. Wielkie Derby Śląska mają być przełomowym meczem dla zabrzan, którzy dawno nie czuli smaku zwycięstwa. „Niebiescy” z kolei chcą podtrzymać dobrą serię i staną na głowie, żeby z Zabrza wywieźć jakieś punkty.


Udostępnij na Udostępnij na

Górnik Zabrze, który miał za sobą znakomitą rundę jesienną, obecnie notuje poważną obniżkę formy. Podopieczni Adama Nawałki przegrali trzy ostatnie mecze i znacząco ograniczyli swoje szanse na grę w europejskich pucharach. Zabrzanom nie udało się zdobyć punktów w starciach ze Śląskiem Wrocław, Podbeskidziem Bielsko-Biała, a w ubiegłotygodniowej kolejce ulegli w Kielcach Koronie 0:1. Trener Górnika ma szczególne problemy z defensywą. Obrońcy „Trójkolorowych” nie są już monolitem, który stanowili jeszcze kilka miesięcy temu. Również gra w ataku nie wygląda najlepiej. Ireneusz Jeleń jak na razie nie zbawił zabrzańskiej drużyny, a Prejuce Nakoulma od czasu Pucharu Narodów Afryki nie może powrócić do optymalnej formy.

Adam Nawałka
Adam Nawałka (fot. Rafał Rusek /iGol.pl)

Mimo to trener Nawałka ma nadzieję, że w derbowym meczu nastąpi przełamanie: − Wierzymy, że mecz ułoży się po naszej myśli. Zrobimy wszystko, aby zdobyć trzy punkty. Liczę, że dla moich piłkarzy będzie to przełomowe spotkanie, zrehabilitujemy się za ostatnią nieudaną serię meczów i rozpoczniemy zwycięski marsz, który zakładaliśmy przed rundą. Przed jej inauguracją mówiłem, że kto buja w obłokach, ten szybko może z nich spaść. Dla nas ten upadek był bolesny, dlatego teraz mniej mówmy, a więcej róbmy na boisku. Nie można jednak zapominać, że piłka nożna to tylko sport i do każdego meczu trzeba podchodzić z pokorą. Nawałka zdaje sobie jednak sprawę, że nie będzie to takie proste: − Bardzo szanuję trenera Ruchu, bo w najtrudniejszych momentach świetnie dawał sobie radę. Natomiast zawodnicy Ruchu to zdolni piłkarze z charakterem i bardzo ich za to szanuję. W dobrej formie jest teraz Maciej Jankowski, który potrafi finalizować akcje. Nie możemy jednak skupić się tylko i wyłącznie na nim. Gra cała drużyna – przekonuje Nawałka.

W niedzielnym spotkaniu na pewno nie zagrają Michał Bemben i Wojciech Łuczak. Niepewni występu są dwaj Mariusze Magiera i Przybylski. Czy będą brani pod uwagę, wyjaśni się w sobotę wieczorem.

Ruch Chorzów w dwóch ostatnich meczach ligowych odniósł zwycięstwa. Najpierw chorzowianie pewnie – 3:0 – pokonali GKS Bełchatów, a w minionym tygodniu na własnym stadionie wygrali z targaną problemami Polonią Warszawa 2:1. „Niebiescy” są już niemal pewni utrzymania, więc teraz skupią się tylko na gromadzeniu kolejnych punktów, aby zająć jak najwyższe miejsce w tabeli.

Jacek Zieliński (Ruch Chorzów)
Jacek Zieliński (Ruch Chorzów) (fot. Grzegorz Rutkowski / iGol.pl)

Trener Zieliński zapowiada walkę o trzy punkty: Priorytetem − wiadomo − jest jednak pełna pula punktów, którą zamierzamy zdobyć. Derby to specyficzna potyczka. Zawodnicy doskonale zdają sobie sprawę z jej rangi. Inna sprawa, że zarówno my, jak i górnicy jesteśmy teraz w trudnej sytuacji. Zabrzanie mają za sobą serię przegranych spotkań, my również nie gramy tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Nie pompujemy jednak balonu, o zwycięstwie i tak zadecydują umiejętności na boisku. 

Opiekun „Niebieskich” ma całkiem dobrą, ale nie idealną sytuację kadrową: W składzie z pewnością zabraknie Macieja Sadloka, który przechodzi rehabilitację, oraz Gabora Straki, który rozwiązał ostatnio kontrakt z Ruchem. Pozostali zawodnicy są gotowi do gry. W bramce natomiast prawdopodobnie zagra młody Kamiński. − Jeśli chodzi o obsadę bramki, nie jestem zwolennikiem zmian w zwycięskim składzie. Krzysztof Kamiński dobrą postawą zapracował sobie na miejsce między słupkami, ale Michal Peskovic również w jest dobrej formie. Tak że zawsze chciałbym mieć taki ból głowy jak teraz – stwierdził trener.

W dotychczasowej historii spotkań obu drużyn lepszą statystykę ma Górnik, który wygrał 36 razy. Ruch odniósł 26 zwycięstw, a remisem zakończyły się 33 mecze. W rundzie jesiennej był bezbramkowy remis. Niedzielne derby rozpoczną się o godzinie 17:00, sędziować będzie Paweł Raczkowski z Warszawy.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze