Znamy następcę Kosty Runjaica. Goncalo Feio nowym trenerem Legii


Były trener Motoru Lublin niespodziewanie poprowadzi Legię w ostatnich meczach sezonu

9 kwietnia 2024 Znamy następcę Kosty Runjaica. Goncalo Feio nowym trenerem Legii
Krzysztof Porębski / PressFocus

Szokująca decyzja władz Legii Warszawa. Na ponad miesiąc przed zakończeniem nieudanego sezonu Kosta Runjaic został zwolniony z funkcji trenera stołecznego klubu. W jego miejsce sprowadzono Goncalo Feio, byłego szkoleniowca Motoru Lublin. Portugalczyk to utalentowany trener, choć słynie z trudnego charakteru i ma skromne doświadczenie. W związku z tym trudno powiedzieć, czy pomoże „Wojskowym” odbudować się po słabszym okresie.


Udostępnij na Udostępnij na

Legia Warszawa oficjalnie zakończyła współpracę z Kostą Runjaicem po zremisowanym spotkaniu z Jagiellonią, które skreśliło stołeczny klub z listy kandydatów do mistrzostwa. Wyniki Legii z okresu pracy Niemca na stanowisku trenera nie były zadowalające. Jedyny tytuł, jaki „Wojskowi” zdobyli pod jego wodzą, to Puchar Polski, co jest tylko nagrodą pocieszenia, biorąc pod uwagę możliwości i ambicje zespołu.

Ostatecznie Runjaic zostanie zastąpiony przez Goncalo Feio. Prowadząc Motor Lublin, Portugalczyk zapisał w swoim dorobku sukcesy, ale i kontrowersje, które mogą mieć różne skutki dla przyszłości Legii.

Z Motoru do Legii – Goncalo Feio w roli trenera

Goncalo Feio objął funkcję szkoleniowca Motoru Lublin we wrześniu 2022 roku i święcił triumfy już w pierwszym sezonie pracy z klubem w 2. lidze. Wygrał 14 z 23 rozegranych meczów i zdołał wywalczyć udział w barażach o awans do 1. ligi. W spotkaniach barażowych Motor najpierw rozprawił się z Kotwicą Kołobrzeg 2:1, a w finale pokonał Stomil Olsztyn 5:2.

Promocja do wyższej klasy rozgrywkowej potwierdziła kompetencje Feio jako lidera z wybitnym przygotowaniem taktycznym, potrafiącego zjednać sobie zawodników i utrzymać dyscyplinę w drużynie. To właśnie te cechy Portugalczyka mogły przekonać dyrektora sportowego Legii Warszawa, Jacka Zielińskiego, do zatrudnienia go na stanowisku pierwszego trenera w końcowej fazie sezonu ekstraklasy.

Obecny sezon Motoru w 1. lidze, jeszcze za kadencji Feio, można było uznać za udany. Portugalczyk poprowadził zespół do 12 wygranych na miarę miejsca w pierwszej piątce ligowej tabeli. Mimo to po przegranej ze Stalą Rzeszów 16 marca Portugalczyk niespodziewanie postanowił zakończyć swoją przygodę z ekipą z Lublina. Mówiło się, że na tę decyzję wpłynęła seria meczów bez kompletu punktów, choć wiadomo, że szkoleniowiec wcześniej wdał się w konflikt z władzami klubu.

Ciemna strona Feio

Punktem kulminacyjnym wspomnianego konfliktu był zeszłoroczny atak Goncalo Feio na byłego prezesa Motoru, Pawła Tomczyka, którego posądzał o utrudnianie pracy drużynie. Portugalczyk najpierw obrażał klubową rzeczniczkę, a następnie twardym przedmiotem ranił prezesa w głowę do tego stopnia, że ten musiał trafić do szpitala.

Konsekwencją zaistniałej sytuacji była reakcja PZPN i wymierzenie trenerowi kary w postaci 30 tysięcy złotych, rocznej dyskwalifikacji z wykonywania funkcji w zawieszeniu na dwa lata oraz pisemnych przeprosin dla poszkodowanych. Feio nie został jednak zwolniony, ponieważ po jego stronie stanęli piłkarze i właściciel klubu, Zbigniew Jakubas.

Dla nowego pracodawcy Portugalczyka jego impulsywna natura oraz silny temperament mogą być niepokojące, jeśli chodzi o budowanie współpracy. Z drugiej strony dobry kontakt z zawodnikami Motoru, którzy do końca popierali szkoleniowca, to dobry znak dla Legii w kontekście wzmocnienia chemii w zespole.

Mimo wszystko „Wojskowi” muszą mieć na uwadze trudny charakter nowego trenera, który może mieć destabilizujący efekt dla wewnętrznych relacji w klubie. Skandal w Motorze nie był zresztą jednorazowym incydentem z udziałem Feio, ponieważ już wcześniej dochodziło do rękoczynów z jego inicjatywy, kiedy pracował jako asystent w Rakowie Częstochowa.

Z tego powodu prawdopodobnie będzie bardziej bezkompromisowy niż ostatni szkoleniowcy Legii i będzie starał się za wszelką cenę narzucić swój styl prowadzenia drużyny, w tym ewentualne propozycje transferowe w przyszłości.

Potencjalny wkład Portugalczyka w przyszłość Legii

W przeszłości Goncalo Feio pracował już w strukturach Legii Warszawa, najpierw w akademii, a następnie w roli analityka w sztabie Henninga Berga w 2014 roku. Jednak obecnie Legia musi mierzyć się z innymi problemami niż dziesięć lat temu, a Feio wraca do klubu tym razem na najważniejsze stanowisko i w trudnym momencie dla zespołu.

„Wojskowi” znajdują się na piątej lokacie w tabeli ze zbyt dużą stratą do lidera, aby rywalizować o tytuł. Jednocześnie wszystko wskazuje na to, że potrzebują zwycięstwa z Rakowem w najbliższym spotkaniu, żeby walczyć o miejsce w europejskich pucharach.

Portugalczyk może wnieść świeżość do zespołu i wprowadzić własną dyscyplinę taktyczną z wykorzystaniem pressingu oraz agresywnej, ale i poukładanej gry w ataku. Ważne będzie również wzmocnienie defensywy, która za czasów Runjaica regularnie zawodziła.

Ponadto Feio mógłby łatwo porozumieć się ze swoim rodakiem i liderem drużyny, Josue, którego przyszłość w klubie jest niepewna. Porozumienie się z piłkarzami to jedna z pozytywnych umiejętności szkoleniowca, który czerpał z zawodników Motoru to, co najlepsze, ku uciesze kibiców zachwycając dynamicznym stylem gry.

Jednak w Legii Feio będzie miał mało czasu na wdrożenie swoich rozwiązań, a jego brak doświadczenia z pracy w najbardziej utytułowanych klubach może w tym przeszkodzić w pierwszych tygodniach. Debiut Portugalczyka przypadnie na wymagający wyjazd do Częstochowy, z kolei w następnych kolejkach Legia skonfrontuje się z kolejnymi drużynami z czołówki, Śląskiem i Lechem.

W konsekwencji Feio nie będzie miał w najbliższym czasie wielu okazji, by przekonać do siebie władze Legii i zostać w Warszawie na dłużej. Na ten moment stołeczny klub jest głodny triumfów po trzech latach bez mistrzostwa Polski i awans do eliminacji do europejskich pucharów wydaje się planem minimum. Tym samym oczekiwania względem pracy nowego trenera będą wysokie.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze