Podcasty są wygodne, można ich słuchać w drodze do pracy, do szkoły czy na trening. Można poznawać ciekawe osoby zmywając naczynia, czy odkurzając mieszkanie. Dlatego na iGol.pl zamieszczany będzie cyklicznie podcast „FUTCAST”. Prowadzącymi są Karol Zakrzewski – trener piłkarski, skaut i analityk, a także Stanisław Roszczyk – kiedyś grał w piłkę, dziś o niej mówi i się nią pasjonuje. W „FUTCAST” poruszane będę tematy trenerskie, meczowe i okołomeczowe. Poza tym prowadzący będą komentować bieżące wydarzenia piłkarskie i omawiać niektóre mecze, czy ligi.
Na naszym portalu będziemy udostępniać podcast „FUTCAST”. Te działania są na zasadzie współpracy z Karolem Zakrzewskim, z którym nie tak dawno ukazał się wywiad na naszej stronie.
Więcej o autorach podcastu i ich zamiarach dowiecie się z pierwszego odcinka :
Tematyka sędziowska
W drugim odcinku gościem Karola Zakrzewskiego z podcaście FUTCAST jest Marta Brudnicka, sędzia piłkarski Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, która sędziuje rozgrywki
zarówno męskie jak i żeńskie.
Czemu taki temat na początek? Problem z brakiem szacunku do sędziów piłkarskich narasta niemal w każdym województwie. Sędziowie są zastraszani, często wysłuchują gróźb od kibiców, trenerów, a także samych zawodników. Dochodzi o rękoczynów i poniżania na meczach na różnych szczeblach rozgrywkowych. Arbitrowie w Opolskim Związku Piłki Nożnej rozpoczynają spotkania piłkarskie z kilkuminutowym opóźnieniem, aby zaprotestować, zwrócić uwagę na ten problem. W całej Polsce rozpoczyna się akcja #szacunekdlaarbitra, do której dołączają się kolejne znane osoby ze świata sportu. Sędziowie apelują o lepszą ochronę dla nich, a także o większe konsekwencje wobec osób agresywnych w ich kierunku.
Nie możemy zapominać, że w każdym sporcie sędzia stanowi nieodłączny element rywalizacji sportowej. Jednak w żadnej innej dyscyplinie arbiter nie jest tak bardzo poddawany krytyce, gorzkim słowom, groźbom czy rękoczynom. W żadnej innej dyscyplinie nie ma tak wielu patologii wobec sędziów obu płci, co w polskiej piłce nożnej. Zjawisko to trzeba piętnować, karać, nie udawać że nie istnieje. Bez nich mecze piłkarskie przestaną byś spektaklami, a przypominać będą raczej ustawki bez zasad, gdzie piłka zejdzie na drugi plan.
Mimo tych sytuacji, chętnych na kursach sędziowskich nie brakuje. Co pozytywne, coraz więcej kobiet garnie się do sędziowania i widać tendencję wzrostową procentowego udziału kobiet w takich kursach.
W rozmowie nie będziemy się skupiać tylko i wyłącznie na patologiach wobec sędziów. Porozmawiamy o kobietach wśród arbitrów, o tym jaką drogę trzeba przejść aby zostać sędzią, a także czy sędzia może być zawodem, czy tylko pasją. Nie zabraknie pytania o to jak zawodnicy na niższych szczeblach traktują młodą kobietę z gwizdkiem.