Festiwal karnych, awans Nigerii

29 stycznia 2013 Festiwal karnych, awans Nigerii

Nigeria pokonała Etiopię 2:0 w meczu 3. kolejki grupy C, zapewniając sobie w ten sposób awans do dalszej fazy turnieju. Obie bramki dla zwycięzców zdobył Victor Moses.

Przed dzisiejszym spotkaniem na Royal Bafokeng Stadium wszystkie drużyny miały jeszcze szansę na wyjście z grupy. Najlepiej prezentowała się sytuacja Burkina Faso, które miało na koncie cztery punkty, Nigeria oraz Zambia zgromadziły dotychczas po dwa oczka, Etiopia zaś nie zdobyła ani jednego.

Victor Moses
Victor Moses (fot. Thenationonlineng.net)

Spotkanie rozgrywane w Phokeng stało jednak na bardzo niskim poziomie i przed długi czas żadna drużyna nie potrafiła stworzyć sobie dogodnej okazji do zdobycia bramki. Przed pierwszą poważniejszą szansą stanęli dopiero w 36. minucie Nigeryjczycy, jednak z uderzeniem głową Victora Mosesa poradził sobie golkiper Etiopii.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ niestety zmianie i ciągle oglądaliśmy bardzo przeciętne widowisko. Na obu stadionach utrzymywał się bezbramkowy remis, co sprawiało, że w przypadku utrzymania się takich rezultatów do końca o awansie z grupy miałby zadecydować kartkowy bilans Zambii i Nigerii. Takiej potrzeby jednak nie było, bo na dziesięć minut przed końcem nieodpowiedzialnym zagraniem we własnym polu karnym „popisał się” Alula Girma i sprezentował podopiecznym Stephena Keschiego „jedenastkę”. Do piłki podszedł sam poszkodowany, zawodnik londyńskiej Chelsea Victor Moses, i zamienił rzut karny na gola.

Zawodnicy z Etiopii starali się wykorzystać moment pobramkowego rozprężenia defensywnych szeregów reprezentacji Nigerii i już dwie minuty później groźnie na bramkę Enyeamy uderzał Said. Golkiper OSC Lille poradził sobie jednak z tym strzałem, a w 85. minucie nadszedł kolejny cios dla „Antylop Wayla”. Tym razem we własnym polu karnym faulował Sesay Basa, za co został ukarany drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką. Trener Sewnet Bishaw wykorzystał już wcześniej limit zmian, więc w bramce był zmuszony stanąć nominalny pomocnik, Hintsa, który pomimo iż wyczuł intencję strzelca, również dał się pokonać Mosesowi.

Ostateczne dwubramkowe zwycięstwo Nigeryjczyków zapewniło im awans do dalszej fazy turnieju. W ćwierćfinale czeka ich jednak niełatwe zadanie, kolejnym wyzwaniem będzie bowiem spotkanie z kandydatem do wygrania całego turnieju, Wybrzeżem Kości Słoniowej.