eWinner 2. Liga – kto spadnie, kto awansuje [ANALIZA]


Piłkarska eWinner 2. Lga zmierza ku końcowi. Zaglądamy do tabeli oraz terminarza, aby ocenić szanse poszczególnych drużyn

9 maja 2023 eWinner 2. Liga – kto spadnie, kto awansuje [ANALIZA]
Krzysztof Porębski / PressFocus

eWinner 2. Liga powoli zmierza do końca, co oznacza że ktoś awansuje na zaplecze PKO Ekstraklasy, a ktoś wypadnie z obiegu centralnego. Kto będzie wygranym, a kto przegranym sezonu? W poniższym artykule postaramy się nakreślić bieżącą sytuację i pokusimy się o drobną analizę dotyczącą szans poszczególnych drużyn.


Udostępnij na Udostępnij na

Piłkarski sezon 2022/2023 zmierza powoli ku końcowi w większości europejskich lig. Choć na najwyższym polskim szczeblu centralnym poznaliśmy już zwycięzcę (gratulacje dla Rakowa Częstochowa) oraz dwóch spadkowiczów, to  eWinner 2. Liga wciąż czeka na rozstrzygnięcia. Liga właśnie weszła na ostatnie okrążenie, zostały już bowiem tylko cztery kolejki. Komu najbliżej do windy kierującej w górę, a kto będzie musiał zejść stopień na dół?

Tabela podzielona na pół

Screen tabeli ze strony Gol24.pl

Aby rozpocząć takie rozważania, niezbędny jest wgląd w tabelę, którą widzicie powyżej. Na pierwszy rzut oka widać, jak doskonale symetryczna jest tabela w drugiej lidze. Miejsca 1.-9. to drużyny z szansami na awans, natomiast 10.-18. to drużyny walczące o utrzymanie.

Na szczycie tabeli spokojnie rozsiadła się Polonia Warszawa. „Czarne Koszule” mają cztery punkty przewagi nad trzecią Kotwicą Kołobrzeg. Na 2. miejscu premiowanym awansem jest mający 54 punkty Stomil Olsztyn, o którego fenomenalnej passie pisaliśmy w tym artykule. Jeżeli utrzyma tę formę jeszcze przez cztery mecze, to bardzo prawdopodobne, że to on od przyszłego sezonu zagra w pierwszej lidze. Walki o promocję zapewne nie odpuści Kotwica Kołobrzeg, która pod wodzą nowego trenera musi nadrabiać to, co wiosną roztrwoniła. Choć punktowo remisuje ze Stomilem, to o bezpośredni awans nie będzie łatwo.

W ostatnich trzech kolejkach zmierzy się z Motorem, KKS-em Kalisz oraz Pogonią Siedlce, która notuje serię pięciu meczów bez porażki. Drużyną, która może spokojnie myśleć o awansie, jest Znicz Pruszków, któremu sprzyja terminarz, ponieważ pozostali rywale meczowi znajdują się w drugiej części tabeli. Natomiast jego konkurenci o baraże będą musieli przynajmniej raz mierzyć się ze sobą bezpośrednio, co dla Znicza jest świetną wiadomością.

Siarka Tarnobrzeg powoli może się żegnać z drugą ligą

A jak wygląda dół tabeli? Tu w najgorszej sytuacji zdaje się być Siarka Tarnobrzeg. Pięć punktów straty do bezpiecznego miejsca, trudny terminarz na koniec… Niewiele przemawia za pozostaniem tarnobrzeżan w tych rozgrywkach. Równie trudną przeprawę będzie mieć Garbarnia Kraków. Krakowianie tracą cztery oczka do drużyny z Polkowic, za to będą mieć jeszcze bezpośrednie starcie w ostatniej kolejce u siebie właśnie z drużyną z województwa dolnośląskiego. Gdy dodamy do tego spotkania z GKS Jastrzębiem oraz będącą w złej formie Olimpią Elbląg, „Brązowi” mogą wierzyć jeszcze w cud.

Kto jeszcze musi liczyć się z groźbą spadku? Jest duża szansa na to, że obydwie drużyny z Dolnego Śląska zanotują spadki. Nadzieją dla Śląska II jest przyjemny do końca terminarz, ponieważ oprócz Wisły Puławy wrocławianie zmierzą się z Siarką, Hutnikiem oraz Lechem II. Podopieczni Krzysztofa Wołczka mogą liczyć na zgarnięcie kilku oczek, które dadzą szansę na pozostanie w drugiej lidze. Zagłębie II Lubin także jest zagrożone spadkiem, jednak na korzyść „Miedziowych” przemawia zmiana trenera. Jak na razie okazało się to trafionym ruchem (remis i zwycięstwo), który może pomóc się utrzymać na szczeblu centralnym.

eWinner 2. Liga okiem statystyka

Tyle suchego spojrzenia na tabelę. A co mówią prognozy?

Jak wylicza niezawodny w tych kwestiach Piotr Klimek, Polonia oraz Stomil powoli powinny już wynajmować autokary oraz mrozić szampana na fetę z okazji awansu. Forma obydwu drużyn jest ostatnio bardzo dobra, a w przypadku Stomilu wręcz fenomenalna. Wśród drużyn pewnych gry w barażach są Kotwica, Stomil oraz Kalisz. Najciekawsza walka będzie o miejsce, którą stoczą Motor Lublin oraz Wisła Puławy. W tej chwili to puławianie są w lepszej pozycji, ponieważ to oni mają lepszy bilans bezpośrednich meczów z Motorem. Jednak obydwie drużyny czekają dwie trudne kolejki z drużynami z czołówki. Dlatego nawet urwanie jednego punktu Polonii w przypadku Motoru bądź Stomilowi w przypadku Wisły może zadecydować o losach barażów.

Jak prezentują się szanse ekip z dołu tabeli? Jak wynika z obliczeń, do gry w trzeciej lidze mogą już się szykować Siarka oraz Garbarnia. Mimo niewielkich punktowych różnic statystyki nie dają zbyt wielkich szans drugim drużynom Śląska oraz Zagłębia Lubin. Niemniej zarówno Górnik Polkowice, jak i Radunię Stężyca czeka nie lada przeprawa. Polkowiczanie zmierzą się z dwoma drużynami z czuba tabeli (Polonią oraz Kotwicą – na szczęście dla Górnika, oba przed własną publicznością) oraz z dwoma bezpośrednimi rywalami o utrzymanie.

Natomiast drużyna z województwa pomorskiego ma w naszym mniemaniu okrutny terminarz. Pozostałe mecze to pojedynki z ekipami walczącymi o awans, w tym mecze z będącymi ostatnio w świetnej formie Stomilem oraz Pogonią Siedlce. Dodajmy jeszcze, że Zagłębie Lubin ma lepszy bilans bezpośredni od Raduni. Na miejscu Raduni liczylibyśmy na to, że przeciwnicy w walce o utrzymanie będą punktować jeszcze gorzej.

***

Słowem podsumowania – walka zarówno o promocję, jak i uniknięcie relegacji będzie trwać do samego końca. Tylko pięć drużyn może powiedzieć o sobie, że nie gra już w zasadzie o nic, reszta zaś ciągle musi walczyć. Choć prognozy matematyczne rozdały już praktycznie wszystkie kluczowe miejsca, to piłka nożna jest tak nieprzewidywalną grą, że różnice procentowe mogą zmieniać się jak w kalejdoskopie. Dla fanów tych rozgrywek to świetna wiadomość. Im dłużej będą trwać emocje, tym ciekawsze będą mecze.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze