W roku 1988 Mistrzostwa Europy odbywały się w RFN a ich zwycięzcami okazała się reprezentacja Holandii, która w finale pokonała Związek Radziecki 2:0.
W fazie grupowej co ciekawe obie te drużyny spotkały się ze sobą. Ich pierwsze spoktanie zakończyło się zwycięstwem Związku Radzieckiego 1:0. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w drugiej połowie Wasilij Rac. W drugiej kolejce Holandia chciała udowodnić, że porażka z graczami ze wschodu była tylko potknięciem. Udało jej się to w stu procentach, bowiem po trzech bramkach Marco Van Bastena Pomarańczowi wygrali z Anglią 3:1. Z kolei Związek Radziecki niespodziewanie zremisował Irlandią 1:1. W ostatniej kolejce w takim samym stosunku Związek Radziecki pokonał Anglię jak to zrobiła kilka dni wcześniej Holandia. Zaś Van Basten i spółka awansowali do dalszych gier dzięki zwycięstwu z Irlandią 1:0. Gola na wagę awansu zdobył w ostatnich minutach Wim Kreft.
W grupie A Republika Federalnej Niemiec i Włochy okazali się o klasę lepsi od Hiszpanii i Danii. To właśnie finaliści Mistrzostw Świata z 1982 roku przeszli do dalszej rundy.
W pierwszym półfinale reprezentacja RFN przegrała z Holandią 2:1. Na początku drugiej połowy bramkę z rzutu karnego dla naszych zachodnich sąsiadów zdobył Lothar Matthaus. Wyrównał także z jedenastki Ronald Koeman. Z kolei zwycięską bramkę strzelił Marco Van Basten, który uprzedził bramkarza RFN i posłał piłkę do bramki. W drugim półfinale Związek Radziecki pokonał reprezentację Italii 2:0. Strzelając obie bramki wciągu niespełna stu osiemdziesięciu sekund. W wielkim finale rozgrywanym w 25. czerwca w Monachium już od początku grę prowadzili Holendrzy. Dzięki jednemu z ataków w 32. minucie Rud Gullit pokonał Denisova. Na początku drugiej części gry gwiazda całego turnieju i król strzelców Marco Van Basten podwyższył wynik spoktania na 2:0. W 74. minucie jeszcze gracze ze wschodu mieli szanse na strzelenie kontaktowej bramki, jednakże rzutu karnego nie wykorzystał Igor Biełanow. Tym samym Holandia po raz pierwszy i jak dotąd ostatni wygrała Mistrzostwa Europy.