Eredivisie: remis w Alkmaar, Twente górą w hicie

Dobiegła końca rywalizacja w 28. kolejce holenderskiej Eredivisie. Do końca sezonu pozostało sześć serii spotkań, a tytuł mistrzowski niemalże na pewno trafi w ręce AZ Alkmaar, które w tej kolejce zremisowało z Feyenoordem Rotterdam. W innym ciekawym spotkaniu, FC Twente Enschede pokonało FC Groningen 2:1.

FC Twente Enschede – FC Groningen

Aspirujące do tytułu wicemistrzowskiego Twente rozpoczęło mecz ze sporą przewagą, bowiem już w 12. minucie zawodnik gości – Andreas Granqvist – musiał opuścić boisko, po tym, jak został ukarany czerwoną kartką. Miejscowi skrzętnie wykorzystali atut gry w przewadze i w 34. minucie wyszli na prowadzenie, a Luciano da Silvę pokonał Eljero Elia. „Tukkers” szli za ciosem, lecz wynik spotkania podwyższyli dopiero w drugiej połowie. W 72. minucie po asyście Kennetha Pereza golkipera Groningen pokonał Peter Wisgerhof. Bezradni podopieczni Rona Jansa zdołali odpowiedzieć jedynie trafieniem Marcusa Berga w 88. minucie.

AZ Alkmaar – Feyenoord Rotterdam

Feyenoord nie wykorzystał wielkiej szansy

Wszyscy, którzy oczekiwali festiwalu strzeleckiego na DSB Stadion, musieli obejść się smakiem. Owszem, obie ekipy miały kilka okazji strzeleckich, lecz ani jedna ze stron nie potrafiła pokonać golkipera rywala. O ile ten wynik zawodzi gospodarzy, to dla gości jest on niemal jak wygrana, bowiem Feyenoord w tym sezonie nie należy do ligowych potentantów. Co prawda, przewaga AZ nad drugim Twente stopniała do dziewięciu punktów, lecz trudno jest sobie wyobrazić, aby podopieczni Louisa van Gaala roztrwonili tę przewagę.

NAC Breda – Ajax Amsterdam

Ajax po odpadnięciu z Pucharu UEFA wraca do walki w lidze, gdzie nadal ma szanse na zdobycie tytułu wicemistrza kraju. Wizyta w Bredzie rozpoczęła się dla gości dobrze, bowiem po pierwszej połowie prowadzili oni 1:0 po trafieniu Thomasa Vermaelena. Druga część gry to dalsza kontrola sytuacji w wykonaniu podopiecznych Marco van Bastena. Najpierw Gregory van der Wiel, a potem Luis Suarez pokonali bramkarza NAC i trzy punkty zasłużenie pojechały do Amsterdamu.

PSV Eindhoven – Vitesse Arnhem

Gracze z Eindhoven ten sezon mogą traktować jako jedną wielką porażkę. Słaba postawa w Lidze Mistrzów i brak szans na chociażby wicemistrzostwo Holandii to obraz gry PSV w tym sezonie. Jednak w meczu z Vitesse gospodarze w końcu przypomnieli sobie, jak powinien grać obecny mistrz Holandii i od początku ruszyli oni do ataku. Szybko przyniosło to skutek w postaci bramki, którą w 24. minucie strzelił Ibrahim Affelay. Vitesse ruszyło do odrabiania strat, lecz ich strzały nie były w stanie pokonać Andreasa Isakssona, który dobrze spisuje się między słupkami bramki podopiecznych Dwighta Lodewegesa. Drugi cios dla gości to bramka Oli Toivonena w drugiej połowie. Szwed w 70. minucie ładnym strzałem pokonał Pieta Velthuizena i jasne stało się, że w tym dniu trzy punkty pozostaną na Philips Stadion.