Eredivisie: niespodzianka w Volendam, Ajax goni Twente

Dobiegła końca rywalizacja w 29. kolejce holenderskiej Eredivisie. Jak zawsze nie zabrakło emocjonujących spotkań oraz niespodzianek, bo taką bez wątpienia jest porażka Feyenoordu Rotterdam z autsajderem Volendam.

NEC Nijmegen – Twente Enschede

Spotkanie otwierające rywalizację w 29. kolejce Eredivisie było szczególne dla Petera Wisgerhofa. Obrońca Twente zimą przeniósł się na Grolsch Veste właśnie z NEC, gdzie spędził znaczną część swojej kariery. Mecz obie drużyny rozpoczęły od ataku na bramkę przeciwnika. Jednak zarówno próby pokonania Gabora Babosa, jak i Nikolaya Mihaylova nie przynosiły pożądanego rezultatu. W 23. minucie ta sztuka udała się zawodnikom Twente, którzy za sprawą Marko Arnautovicia wyszli na prowadzenie. „Tukkers” po zdobyciu gola zaczęli grać bardzo asekuracyjnie, co w efekcie odbiło się nie tylko na poziom widowiska, ale także na wynik. Gospodarze wyrównali w 78. minucie za sprawą Johna Gossensa i rezultat ponownie był sprawą otwartą. Wynik nie uległ już zmianie i na De Goffert doszło do podziału punktów. Taki obrót sprawy z pewnością nie zadowala podopiecznych Steve’a McClarena, którzy walczą o tytuł wicemistrzowski.

AZ Alkmaar – ADO Den Haag

Mecz Dawida z Goliatem rozpoczął się od ciekawych akcji ofensywnych z obu stron. Pierwszego gola ujrzeliśmy w 40. minucie, a na prowadzenie wyszli gracze z Hagi. Christian Kum doskonale wykorzystał podanie Richarda Knoppera i ADO rozpoczęło walkę o sprawienie sensacji, bowiem AZ aż od 26 kolejek pozostawało niepokonane. Druga część spotkania rozpoczęła się od lepszej gry gospodarzy, których z pewnością mocno pobudziła stracona bramka. Podopieczni Louisa van Gaala w nieco ponad 15 minut zdołali odrobić straty, a nawet wyjść na prowadzenie. W 50. minucie trafił Moussa Dembele, a drugie trafienie dołożył Maarten Martens. Trafienia dodały wiatru w żagle gospodarzom, którzy zaczęli kontynuować destrukcję ADO. Najpierw Mounir el Hamdaoui, a potem Nick van der Velden dobili przyjezdnych i trzy punkty pozostały w Alkmaar.

Roda JC Kerkrade – Ajax Amsterdam

Grający w roli faworyta Ajax rozpoczął mecz w Kerkrade od silnego uderzenia. Już w drugiej minucie Luis Suarez wyprowadził gości na prowadzenie, a asystował mu Rob Wielaert. Po zdobyciu gola „Joden” rozpoczęli kontrolę sytuacji na boisku, a wynik na 2:0 w 66. minucie podwyższył Ismael Aissati. Rozluźnieni prowadzeniem podopieczni Marco van Bastena pozwolili sobie na stratę bramki, której strzelcem był Sekou Cisse. Do końca wynik nie uległ już zmianie, a Ajax dzięki wygranej znacznie zbliżył się do drugiego w tabeli Twente, do którego traci teraz tylko jeden punkt.

FC Volendam – Feyenoord Rotterdam

W ostatnim czasie Feyenoord przeżywał znaczną zwyżkę formy. Podopieczni Leona Vlemmingsa zaczęli ponownie realnie myśleć o grze w fazie play-off, a mecz w Volendam miał być kolejną okazją na zdobycie trzech punktów. Rzeczywistość okazała się inna, choć „Kameraden” szybko wyszli na prowadzenie za sprawą Roya Makaaya. Feyenoord uspokoił grę, co skrzętnie wykorzystali gospodarze. „Pomarańczowi” zaczęli konstruować coraz liczniejsze ataki, a po jednym z nich do wyrównania doprowadził Dominique van Dijk. Było to w 59. minucie spotkania. Z czasem Volendam było coraz bliżej zdobycia jednego punktu, lecz w końcówce „Het Andere Oranje” zdecydował się na decydujący cios, którym był drugi gol van Dijka. Niespodzianka stała się faktem, a Volendam w końcu opuściło ostatnie miejsce w tabeli.