Dawid Szwarga w marcu rozstał się z Arką Gdynia, z którą wywalczył awans do ekstraklasy. Prowadził Gdynian w elicie przez większość sezonu, choć już po rundzie jesiennej dawał do zrozumienia, że chce Arkę opuścić. Teraz GKS Katowice ogłosił, że 35-letni szkoleniowiec został asystentem Rafała Góraka. Może to nieco dziwić, ponieważ sam Dawid Szwarga komunikował w wywiadach, że czuje się pierwszym trenerem i w takie stanowisko celuje. Przypomnijmy, że Szwarga wcześniej dokonywał już identycznego ruchu. Po całym sezonie w Rakowie Częstochowa jako pierwszy trener ponownie został asystentem Marka Papszuna. Później jednak wrócił na najwyższe stanowisko w sztabie, przejmując Arkę Gdynia.
Dawid Szwarga asystentem Rafała Góraka
Dawid Szwarga nie pierwszy raz w swojej karierze będzie asystentem Rafała Góraka. Panowie mieli okazję już ze sobą pracować jeszcze przed tym jak trener Szwarga trafił do Częstochowy. 35-latek był w sztabie „Gieksy” w latach 2018-2021, z którą wywalczył awans do 1. Ligi. Zarówno dla trenera Góraka jak i dla całej ekipy z Katowic to na pewno świetny ruch i duże wzmocnienie sztabu. Dawid Szwarga to profesjonalista, który dba o najmniejsze szczegóły, dzięki czemu GKS nie raz na tym skorzysta. Dla samego Szwargi nie jest to pewnie wymarzona praca, bo jak sam wspominał, celował w objęcie stanowiska pierwszego trenera w jakimś klubie. Z drugiej strony, w środowisku panuje opinia, że były trener Arki ma bardzo duży warsztat, ale jego umiejętności miękkie przeszkadzają mu w byciu szefem sztabu. Mówi się, że jest to idealna osoba na bycie właśnie asystentem.
Witamy z powrotem! 🫡#inoGIEKSA 🔗 https://t.co/38CKylgFzj pic.twitter.com/jV2zbymZBm
— GKS Katowice (@_GKSKatowice_) June 24, 2026
Ostatnia praca Dawida Szwargi
Dawid Szwarga ostatnio pracował jako pierwszy trener Arki Gdynia. Objął ją w grudniu 2024 roku i wywalczył z „Żółto-Niebieskimi” awans do ekstraklasy. W elicie prowadził Gdynian w 26 spotkaniach. W dużym stopniu przyczynił się do tego, że w przyszłym sezonie nie zobaczymy Arki w ekstraklasie. Ocena jego pracy nad morzem jest bardzo różna. Szwarga miał swoich zwolenników, ale też wielu kibiców od samego początku negowało jego przyjście do Arki.
🔚 Dawid Szwarga odchodzi z Arki Gdynia.
𝑾𝒊𝒆̨𝒄𝒆𝒋: https://t.co/OaX7cNyEP9
Trenerze, dziękujemy i życzymy powodzenia! pic.twitter.com/eYvGlGDMJA
— Arka Gdynia (@ArkaGdyniaSA) March 25, 2026
Na pewno na plus było to, że kilku piłkarzy potrafił zbudować. Chociażby Kamil Jakubczyk i Oskar Kubiak to właśnie od Dawida Szwargi dostali swoją szansę i zabłysnęli na poziomie ekstraklasy. Również mecze domowe Arki to było coś, czym 35-latek mógł się pochwalić. Pod jego wodzą „Arkowcy” byli jedną z lepszych ekip u siebie i przegrali tylko jedno spotkanie ligowe. Jednak zdecydowanie na minus w pracy trenera były wyjazdy, na których Arka przez cały sezon zdołała wygrać tylko raz. Najprawdopodobniej też Dawidowi Szwardze wymknęło się spod kontroli zarządzanie grupą. Jego nienegocjowalne metody treningowe nie każdemu zawodnikowi przypadły do gustu. Reasumując, Dawid Szwarga mimo wszystko wykonywał w Gdyni sporo dobrej roboty i myślę, że jego kariera jako pierwszy trener będzie miała jeszcze swoją kontynuację.