Crystal Palace da się lubić, Gallagher symbolem przemiany zespołu


Crystal Palace pod wodzą Patricka Vieiry odeszło od nudnego stylu gry. Londyńczykom pomaga w tym Conor Gallagher, który jest jednym z objawień sezonu

13 lutego 2022 Crystal Palace da się lubić, Gallagher symbolem przemiany zespołu
theprideoflondon.com

Zespół prowadzony przez Patricka Vieirę jest na najlepszej drodze do zajęcia miejsca w środku stawki na koniec sezonu. Gra Crystal Palace różni się jednak od tego, z czym mogliśmy ją kojarzyć w ostatnich latach. Jednym z motorów napędowych drużyny jest Conor Gallagher. Młody Anglik prawdopodobnie po sezonie podejmie próbę walki o miejsce w składzie londyńskiej Chelsea.


Udostępnij na Udostępnij na

Każdy sezon Premier League ma kilku nieoczywistych bohaterów, na których przed startem rozgrywek niewielu liczyło. Takim określeniem można mianować angielskiego pomocnika londyńczyków. Siedem bramek i trzy asysty w zespole o mocno ograniczonych możliwościach – ten dorobek musi robić wrażenie. Czy Gallagher jest gotowy na walkę o skład u Thomasa Tuchela?

Chelsea i jej polityka wypożyczeń

Jednym z głównych założeń polityki transferowej Chelsea jest wypożyczanie młodych zawodników do innych klubów. Przynosi to jej wiele korzyści. Piłkarze się ogrywają i zyskują doświadczenie, pokazują także, jak prezentują się w warunkach meczowych. Po pewnym okresie można zdecydować się na włączenie danego zawodnika do kadry pierwszego zespołu bądź sprzedać go do innej drużyny.

O miejsce w składzie „The Blues” jest niezwykle trudno. Dlatego większość piłkarzy na wypożyczeniach po prostu podnosi swoją rynkową wartość. Zdarzają się jednak przypadki, w których wracający do Londynu zawodnicy dostają swoją upragnioną szansę. Przykładami są choćby: Andreas Christensen, Reece-James, Ruben Loftus-Cheek i Mason Mount.

Obecnie Chelsea ogrywa w innych klubach takich piłkarzy, jak: Armando Broja, Emerson Palmieri, Baba Rahman, Billy Gilmour i Conor Gallagher. To tylko najbardziej znani, bo można by wymieniać jeszcze długo. Ostatni z przywołanych zawodników jest jedną z rewelacji tego sezonu Premier League.

Eksplozja talentu

Crystal Palace jest czwartym zespołem, w którym Conor Gallagher zbiera doświadczenie. Już teraz widać, że obecny sezon będzie w jego karierze przełomowy. Do tej pory występował w:

  • Charltonie – 26 występów, 6 bramek i 4 asysty,
  • Swansea – 21 występów, 0 bramek i 7 asyst,
  • West Bromwich – 32 występy, 2 bramki i 2 asysty,
  • Crystal Palace – 24 występy, 7 bramek i 5 asyst.

Warto jednak zaznaczyć, że zarówno w Charltonie, jak i Swansea grał na poziomie Championship. Porównując jego statystyki z Crystal Palace oraz z West Bromwich, widać, jaki zaliczył progres. Zapytaliśmy dziennikarza BBC Radio 4 Jima Franka o to, czy postawa młodego Anglika jest zaskoczeniem:

Tak. Myślę, że wiele osób było zaskoczonych formą Gallaghera. Wiadomo było, że jest piłkarzem o prawdziwym potencjale, ale sposób, w jaki wpływa na mecze, przeszedł najśmielsze oczekiwania. Jest ekscytującym graczem do oglądania, strzela gole, a Crystal Palace ma z niego spory pożytek.

Poprosiliśmy również o wypowiedź na temat o przyszłości 22-latka:

– Zespół Crystal Palace chciałby go kupić, ale w tej chwili myślę, że wróci do Chelsea i będzie walczył o miejsce w jej pierwszym zespole w przyszłym sezonie. Po tak udanym wypożyczeniu do Palace może czuć się gotowy do sprawdzenia się w „The Blues” i Lidze Mistrzów. Gallagher będzie również wiedział, że nie będzie miał tam zagwarantowanego miejsca w wyjściowej jedenastce.

Wszechobecny wojownik

Dużą zaletą Gallaghera jest bez wątpienia jego uniwersalność. Najczęściej występuje w środkowej strefie boiska, ale z powodzeniem może też zagrać ofensywnego pomocnika oraz prawego skrzydłowego. Można być pewnym, że poniżej pewnego poziomu nie zejdzie i da z siebie wszystko, ponieważ słynie ze swojej nieustępliwości.

– Wygląda na to, że gdy Gallagher gra dobrze, to drużyna również. Potrafi napędzać zespół do przodu i często dodaje energii ludziom wokół niego. Ostatnio jednak ligowa forma Palace nie była dobra, więc Anglik będzie potrzebował swojej najlepszej formy, gdy sezon wejdzie w decydującą fazę – zauważa nasz ekspert.

Nie jest zawodnikiem, który ma bardzo wiele kontaktów w piłką na mecz. Bardziej skupia się dochodzeniu do sytuacji strzeleckich oraz na ruchu bez futbolówki. Świetnie drybluje, a także doskonale współpracuje z prawym pomocnikiem zespołu. Kiedy boczny pomocnik schodzi do środka, jego pozycję w bocznej strefie zajmuje właśnie 22-latek.

Ma dobrze ułożoną stopę, z czego korzysta Patrick Vieira, wyznaczając go do egzekwowania stałych fragmentów gry. Sześć z siedmiu jego trafień miało miejsce w polu karnym. Nie można nawet na chwilę stracić go z pola widzenia, ponieważ świetnie przewiduje rozwój boiskowych wydarzeń. Moment nieuwagi może przeciwników bardzo drogo kosztować. Gallagher walczy o każdą piłkę, przez co zbiera dość dużo żółtych kartek.

Umiejętność czytania gry przydaje się również podczas walki o dominację w centralnym sektorze boiska. Młody Anglik jest jednym z najlepszych piłkarzy, jeśli chodzi o wywieranie presji na rywalach. Potrafi momentalnie doskoczyć do przeciwnika i wywalczyć piłkę dla swojego zespołu.

Co z przyszłością Gallaghera?

W mediach spotkać można się z opiniami, według których Chelsea chciałaby odzyskać swojego wychowanka już teraz. Wiele wskazuje jednak na to, że w umowie nie ma zapisu umożliwiającego taki ruch. W takim przypadku do końca tego sezonu pomocnik powinien pozostać w klubie z Selhurst Park.

Po powrocie do „The Blues” Gallagher mógłby być bardzo ciekawą opcją dla Thomasa Tuchela. Środek pomocy Chelsea wymaga dopływu świeżej krwi, a 22-latek ze swoją niesamowitą energią mógłby okazać się idealnym rozwiązaniem. Z pewnością warto przyglądać się jego przyszłości, bo być może przyjdzie nam śledzić losy przyszłego reprezentanta Anglii.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze