Dlaczego Chelsea zostanie mistrzem


16 listopada 2014 Dlaczego Chelsea zostanie mistrzem

W ligowych starciach od początku sezonu stracili tylko cztery punkty, nie przegrywając żadnego meczu. W walce o mistrzostwo zajmują pierwsze miejsce i nie zamierzają nikomu odpuścić. 


Udostępnij na Udostępnij na

Po poprzednim sezonie wszyscy spodziewali się, że Liverpool na stałe wróci do czołowej trójki walczących o mistrzostwo Anglii do końca sezonu. Dziś jednak wiemy, że najbliżej tego tytułu jest londyńska Chelsea. Co spowodowało, że stała się niepokonaną drużyną w lidze od połowy kwietnia tego roku?

  1. Wymagający trener

Wszyscy wiemy, że Jose Mourinho jest kontrowersyjnym trenerem. Jednak to nie to czyni z niego jednego z najlepszych trenerów na świecie. Jego wymagania bardzo często przerastają umiejętności zawodników i właśnie dzięki temu każdy jego podopieczny udoskonala się pod każdym względem. Już podczas swojej pierwszej przygody z Chelsea udowodnił, że nie zamierza nikogo wywyższać ponad zespół. Owszem, potrafi pochwalić swojego zawodnika, ale nie oznacza to, że w przypadku słabej formy czy niechęci do gry nie byłby w stanie wyrzucić go ze składu.

  1. Lider w zespole

Piłkarz odgrywający rolę lidera powinien być nieodłącznym elementem każdego zespołu. Cristiano Ronaldo, Lionel Messi czy Zlatan Ibrahimović prowadzą swoje kluby do sukcesów. Podobne zadanie ma Eden Hazard, który w zeszłym sezonie zgarnął kilka nagród indywidualnych, w tym nagrodę dla młodego piłkarza roku w Premier League. Mający zaledwie 23 lata Belg stał się symbolem obecnej Chelsea. Oczywiście, w tym sezonie już nie jest aż tak zadziwiający jak w poprzednim, ale nikt nie zarzuci mu niechęci do gry w niebieskich barwach.

  1. Odpowiedni napastnik

Przez pozycję napastnika w Chelsea przewinęło się bardzo dużo zawodników. Ale żaden z nich nie potrafił zastąpić Didiera Drogby, który jest jednym z najlepszych strzelców „The Blues” w historii. Nie udało się Fernando Torresowi, Dembie Ba czy Samuelowi Eto’o. Jose Mourinho postanowił poszukać wśród piłkarzy, którzy zagrozili jego drużynie w europejskich pucharach. I tak na Stamford Bridge trafił Diego Costa, napastnik odpowiedni. Idealnie wpasował się do zespołu, strzela gola za golem. Nikt się nie zdziwi, jeżeli zostanie królem strzelców sezonu 2014/2015.

  1. Słaba forma przeciwników

Nie da się ukryć, że Chelsea zajmuje pierwszą lokatę także dzięki swoim rywalom w walce o mistrzostwo. Manchester City przegrywa mecz za meczem, Arsenal nie potrafi znaleźć rytmu meczowego, Manchester United męczy się z nowym szkoleniowcem, a Liverpool wciąż nie potrafi załatać dziury po Luisie Suarezie. Owszem, za Chelsea znajduje się chociażby Southampton, ale kto tak naprawdę wierzy w jego sukces? Ma szansę na europejskie puchary, ale najbliższe kolejki zweryfikują jego szanse na czołową trójkę.

  1. Ławka rezerwowych

Gdy tylko któryś z zawodników nie jest w stanie grać, to jest możliwość zastąpienia go innym, równie dobrym graczem. Jose Mourinho znany jest z tego, że lubi mieć dwóch równych sobie zawodników na jednej pozycji. Pozytywnie wpływa to na zespół także dzięki konkurencji, która jest nieodłącznym elementem futbolu. Nie ma niezagrożonej pozycji w układance Portugalczyka. Petr Cech, który od kilku lat pełnił funkcję pierwszego bramkarza zespołu, został zastąpiony przez powracającego z wypożyczenia Thibauta Courtoisa. Najbezpieczniej może czuć się wspominany już Eden Hazard, ale także i on musi być ciągle w wybitnej formie.

  1. Kolektyw

Chelsea dzięki powrocie Mourinho do klubu zyskała jeszcze jedną rzecz. Drużyna stała się jednością, której oczekiwano od kilku lat. Piłkarze doskonale się rozumieją, grają, jakby tworzyli zespół dłużej niż kilka miesięcy. Nowi zawodnicy idealnie porozumieli się ze starymi, a gra w piłkę sprawia im przyjemność. Gdy jeden z zawodników popełni błąd, cały zespół wstawia się za nim. Nie jest łatwo znaleźć drugą taką drużynę w angielskiej Premier League.

Chelsea długo pracowała na miano najlepszej drużyny w Anglii. Dziś śmiało można tak ją nazwać, bo spełnia wszystkie warunki, dzięki którym można nadać drużynie taki tytuł. Kibice mają powód do dumy, bo w tym sezonie podopieczni Jose Mourinho mogą być nie do zatrzymania.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze