Cardozo bohaterem, Benfica w finale!

2 maja 2013 Cardozo bohaterem, Benfica w finale!

Jeśli ktoś zmierzyłby temperaturę atmosfery panującej na murawie Estadio da Luz, to skala termometru mogłaby być niewystarczająca. Benfica w rewanżowym meczu półfinałowym Europa League wygrała z Fenerbahce Stambuł 3:1 i po wyrównanym dwumeczu może przygotowywać się do starcia z Chelsea Londyn w Amsterdamie.

Słoneczna pogoda w stolicy Portugalii oraz oszałamiający doping jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego Stephane’a Lannoy dawały doskonałe warunki i oprawę dzisiejszego spotkania na Estadio da Luz. Po pierwszym starciu oraz weekendowych zmaganiach na ligowych frontach więcej problemów miał szkoleniowiec gości. Raul Meireles oraz Serdar Kesimal (kontuzje), Pierre Webo i Mehmet Topal (zawieszenia) oraz Emre Belozoglu (niezgłoszenie do rozgrywek) – to lista nieobecnych, a zapewne przydatnych zawodników w zestawieniu trenera Aykuta Kocamana. Natomiast jedynym zawodnikiem, który nie mógł wspomóc „Orły”, był kontuzjowany Ola John. Co ciekawe, za słynnego Pablo Aimara dziś od pierwszej minuty zagrał Nicolas Gaitan, który był najbliższy strzelenia gola dla Portugalczyków w Stambule.

Oscar Cardozo, główny aktor dzisiejszego meczu
Oscar Cardozo, główny aktor dzisiejszego meczu (fot. skysports.com)

Jeśli ktoś oglądał pierwszy mecz tego półfinału, to mógł na początku rewanżu przeżyć deja vu. Tak samo jak przed tygodniem to Benfica od razu meldowała się pod bramką Demirela, a szczęścia raz za razem próbował Oscar Cardozo. W 8. minucie o mały włos od strzelenia bramki był Lima, lecz po celnym dośrodkowaniu Oscara Cardozo nieznacznie pospieszył się i nie zabrał się z piką. Minutę później cała Lizbona mogła usłyszeć radość kibiców – tym razem to Lima podawał z prawej strony, a nabiegający na piłkę Nicolas Gaitan huknął na bramkę z 10 metrów i nie dał szans bramkarzowi. Zdawało się, że gracze Fenerbahce przypomnieli sobie, iż tutaj chodzi o strzelanie goli. Dopiero w 12. minucie pierwszy raz przekroczyli linię pola karnego Arthura. Mimo tego to Benfica czuła się lepiej na boisku, a Cardozo usilnie próbował trafić piątego gola w tych rozgrywkach.

W 22. minucie na „Orłów” spadł grom z jasnego nieba. W niegroźnej sytuacji piłka odbiła się od ręki Ezequiela Garaya. Inną sprawą był wyraźny spalony chwilę wcześniej Moussy Sou. Nie wzruszyło to jednak Dirka Kuyta, który – w odróżnieniu od Cristiana przed tygodniem – pewnie skierował piłkę do siatki. Plany gospodarzy w sekundę poszły na marne, teraz Benfice potrzebne były dwa gole. „Żółte Kanarki” po wyrównującym trafieniu nie kwapiły się do ataków, wolały pozostać na swojej połowie i skutecznie wybijać Portugalczyków z rytmu. Za to jeden z kontrataków Fenerbahce o mały włos nie skończył się drugim golem dla gości, lecz Moussa Sou fatalnie chybił. W odpowiedzi fantastycznym uderzeniem Cardozo postraszył Volkana Demirela, lecz jego wolej z ostrego kąta ominął dalszy słupek.

W 33. minucie atmosfera na murawie osiągnęła temperaturę wrzenia. W polu karnym gości piłka odbiła się od ręki Egemena Korkmaza, lecz francuski sędzia uznał, że było to zagranie przypadkowe. Kibice wygwizdali arbitrów, a dopiero żółty kartonik ostudził wściekłego Enzo Pereza. Później niestety gospodarze próbowali wymusić kilka „jedenastek”, ale Stephane Lannoy ani razu nie dał się nabrać. A jak odpowiada się na niekorzystne decyzje? Bramką! I zrobił to ten, który na nią zasługiwał najbardziej, czyli Oscar Cardozo. Fatalny błąd obrony gości, szybko wykonany rzut wolny i precyzyjne uderzenie z 16 metrów snajpera mimo asysty trójki defensorów.

W 40. minucie lekarstwem na remis znów mógł okazać się Kuyt, lecz nie trafił do niemal pustej bramki z bardzo ostrego kąta. 30 sekund później nieznacznie pomylił się Nemanja Matić. Tuż przed przerwą występ musiał zakończyć kontuzjowany Selcuk Sahin, a na jego miejsce pojawił się Mehmet Topuz. Do końca połowy piłkarze łączyli futbol z zapasami, nieprzerwanie walcząc niemal wręcz o każdą futbolówkę czy to na ziemi, czy w powietrzu. Do przerwy Benfica prowadziła 2:1, lecz bramka na wyjeździe oraz zwycięstwo sprzed tygodnia dawały przepustkę do finału Turkom.

Drugą połowę rozpoczęło oblężenie bramki gości, a Cardozo Volkanowi Demirelowi nie dawał spokoju ani na moment. W 50. minucie kolejne fantastyczne techniczne uderzenie z dystansu minęło minimalnie jeden ze słupków bramki. Piłkarze Benfiki, jeśli nie zagrażali bramce, to próbowali dalej wymuszać na sędziach korzystne dla nich decyzje, ale często ich reakcje były zbyt irracjonalne. Chwile grozy przeżyliśmy w 57. minucie. W powietrznym starciu o piłkę Nicolas Gaitan bardzo mocno uderzył nogą w twarz Gokhana Gonula. Ponadto stoper bezwładnie uderzył głową w murawę i stracił przytomność. Wyglądało to bardzo groźnie i nie było mowy, aby zawodnik kontynuował grę. Został przewieziony do miejscowego szpitala. Benfica kontynuowała zamykanie rywali na obrębie „szesnastki” i próby zdominowania spotkania. A na to tylko czekało główne żądło „Orłów”, Oscar Cardozo, który być może będzie śnił się po nocach defensorom z tureckiego klubu. W 65. minucie to Benfica była w finale – Paragwajczyk po świetnym podaniu Luisao stanął oko w oko z Arthurem i nie dał golkiperowi żadnych złudzeń.

„Żółte Kanarki” musiały wziąć się do pracy w ofensywie, lecz nikt nie chciał dorównać dobrze dysponowanemu dziś Dirkowi Kuytowi. Za to Benfica nie miała zamiaru kończyć meczu tylko z trzema trafieniami, ale na drodze do bramki kilkukrotnie stawał Demirel. Trener Kocaman zdawał się stawiać wszystko na jedną kartę – na ostatnie kilkanaście minut za obrońcę, Yobo, wprowadził snajpera, Mirosława Stocha. Była to o tyle trafna decyzja, że za jego sprawą goście w końcu wyglądali jak zespół, który musi odrobić straty. Dopiero za sprawą Słowaka golkiper lizbońskiej ekipy musiał się wysilać. Piłkarzom Benfiki (całkiem świadomie) nogi nagle zaczęły odmawiać posłuszeństwa, co przyczyniło się później do liczby doliczonych minut.

Piłkarze obu drużyn zaczęli tracić nerwy i wdawać się w niepotrzebne dyskusje z sędzią, lecz ten był bardzo cierpliwy, nawet wobec najbardziej wybuchowych graczy. Podczas doliczonych pięciu minut Turcy rozpaczliwie szukali choćby okazji do wyrównania dwumeczu, ale było już na to zdecydowanie zbyt późno. Bilety do Amsterdamu otrzymają zawodnicy Benfiki, i to całkiem zasłużenie. Nie można odmówić niesamowitej waleczności, hartu ducha oraz zaangażowania graczom znad Bosforu, jednak tak fatalne pomyłki jak przestrzelony rzut karny w pierwszym spotkaniu mszczą się na tak wysokim etapie rozgrywek nieubłaganie. Przed dwoma laty mieliśmy w finale w Dublinie dwa portugalskie zespoły – FC Porto oraz Sporting Braga. W tym roku czas jednak na Benficę!