Bez większych niespodzianek – znamy powołania na czerwcowe mecze reprezentacji Polski


Dziś oficjalnie poznaliśmy nazwiska piłkarzy, którzy wezmą udział w zgrupowaniu przed spotkaniami z Macedonią Północną i Izraelem

21 maja 2019 Bez większych niespodzianek – znamy powołania na czerwcowe mecze reprezentacji Polski
Adam Starszyński / PressFocus

Maj powoli dobiega końca, a to oznacza, że przyszedł również czas na ogłoszenie nazwisk, które Jerzy Brzęczek zabierze na drugą serię meczów eliminacyjnych. Selekcjoner reprezentacji Polski nie zamierzał zbytnio zwlekać i już przed 16:00 ogłosił listę nominowanych. Znalazło się na niej kilku ciekawych piłkarzy, jednak naszym zdaniem obyło się bez większych niespodzianek.


Udostępnij na Udostępnij na

Od kilku dni media nieustannie spekulowały, kto może się znaleźć wśród powołanych na czerwcowe mecze eliminacji do mistrzostw Europy. W większym lub mniejszym stopniu ich doniesienia się potwierdziły. Trzeba sobie jasno powiedzieć, sensacji nie ma.

Nie oznacza to jednak, że nie ma o czym dyskutować. Pierwszy raz za kadencji Jerzego Brzęczka na zgrupowaniu pojawi się Maciej Rybus. Nie zabraknie na nim też zawodników z reprezentacji Czesława Michniewicza. Na liście znaleźli się bowiem Robert Gumny, Dawid Kownacki oraz… Sebastian Szymański.

Powrót na newralgicznej pozycji

Wiosenne zgrupowanie reprezentacji Polski będzie wyjątkowe dla Macieja Rybusa. Będzie ono bowiem pierwszym za kadencji Jerzego Brzęczka, na którym pojawi się piłkarz moskiewskiego Lokomotivu. Rybus ostatnie spotkania kadry zmuszony był oglądać w telewizji. Wszystko za sprawą kontuzji, którą były gracz Lyonu leczył od dłuższego czasu.

Powrót Macieja Rybusa wydaje się kończyć wszelkie spekulacje na temat lewej obrony. Do tej pory to właśnie ta pozycja sprawiała selekcjonerowi największe problemy. Zmuszony był na niej wystawiać Bartka Bereszyńskiego bądź Arkadiusza Recę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Bereszyński nominalnie gra na prawej stronie defensywy, a sytuacja klubowa Recy jest godna współczucia. Zważywszy na wszystkie okoliczności, naprawdę możemy się cieszyć z powrotu Macieja Rybusa do reprezentacji Jerzego Brzęczka.

Muszkieterowie w trochę innym składzie

Przypomnijmy sobie sytuację z początku marca. Wówczas informowaliśmy o powołaniach dla Roberta Gumnego, Dawida Kownackiego oraz Szymona Żurkowskiego. Osobny nagłówek w tekście o nominacjach Jerzego Brzęczka poświęciliśmy właśnie im. Nazwaliśmy go „trzej muszkieterowie Michniewicza”.

Kownacki ze względu na kontuzję musiał odpuścić zgrupowanie, a Gumny i Żurkowski w meczach eliminacyjnych nie pojawili się nawet na ławce. Zrodziły się z tego spore kontrowersje. Wiele osób miało za złe byłemu szkoleniowcowi Wisły Płock, że zabrał Michniewiczowi piłkarzy, z których ostatecznie nie skorzystał.

Teraz na liście ogłoszonej przez Jerzego Brzęczka również znalazło się miejsce dla zawodników młodzieżowej reprezentacji. Podobnie jak w marcu jest ich trójka, tylko w trochę odmienionym składzie. Na zgrupowanie zamiast Szymona Żurkowskiego przyjedzie Sebastian Szymański z warszawskiej Legii.

Jeśli Brzęczek po raz kolejny nie da im szansy na boisku, automatycznie uruchomi to falę krytyki w kierunku obecnego selekcjonera. Trudno będzie się temu dziwić, bowiem zaraz po zakończeniu meczów eliminacyjnych rozpoczynają się mistrzostwa Europy do lat 21. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że cała trójka według pierwotnych założeń na ten turniej pojedzie.

Jedni już odpoczywają, inni nadal w grze

Mówi się, że czerwcowe terminy meczów reprezentacyjnych są najtrudniejsze w organizacji dla selekcjonerów. Zbiegają się bowiem z finiszem lig europejskich. Wynikają z tego spore niestabilności, ponieważ w każdej lidze rozgrywki kończą się kiedy indziej. Kamil Grosicki zdążył już zaliczyć pobyt na wakacjach, podczas gdy Polaków grających w Serie A czeka jeszcze jedna, decydująca kolejka. Przywrócenie wszystkich do optymalnej formy będzie zadaniem sztabu reprezentacji, dla którego najbliższe tygodnie zapowiadają się dość intensywnie.

Temat ten został poruszony w jednej z ostatnich odsłon tygodnika „Piłka Nożna”. Został tam opisany dość szczegółowo i bardzo rzetelnie przeanalizowany.

***

Czy wybory selekcjonera okażą się trafne? O tym przekonamy się już wkrótce. Na razie zostaje nam polemika i ogólne spekulacje. Wszyscy możemy jedynie wierzyć, że podobnie jak w marcu najbliższe spotkania będą również obfitować w punkty.

Pełna lista piłkarzy powołanych przez Jerzego Brzęczka:

Bramkarze: Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski;

Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Thiago Cionek, Kamil Glik, Robert Gumny, Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora, Artur Jędrzejczyk, Michał Pazdan, Maciej Rybus, Arkadiusz Reca;

Pomocnicy: Przemysław Frankowski, Jacek Góralski, Kamil Grosicki, Damian Kądzior, Mateusz Klich, Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty, Damian Szymański, Sebastian Szymański, Piotr Zieliński;

Napastnicy: Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze