Nowa miłość Arabii Saudyjskiej do piłki nożnej może wywołać efekt kuli śnieżnej w całym świecie sportu


9 stycznia 2023 Nowa miłość Arabii Saudyjskiej do piłki nożnej może wywołać efekt kuli śnieżnej w całym świecie sportu

Ruch portugalskiego napastnika następuje w momencie, gdy Arabia Saudyjska podobno przygotowuje potencjalną wspólną ofertę na organizację Mistrzostw Świata w 2030 roku.


Udostępnij na Udostępnij na

Zdaniem ekspertów Vulkan Sport, przejście Cristiano Ronaldo do saudyjskiego klubu Al-Nassr oraz rosnące inwestycje Arabii Saudyjskiej w sport mogą mieć znaczny wpływ na Europę i USA.

W ślad za tym Saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych wykupił klub Premier League Newcastle United pod koniec 2021 roku.

Ronaldo najlepiej zarabiającym sportowcem świata

2.5-letni kontrakt Ronaldo, wart ponoć nawet 200 milionów euro (212 milionów dolarów) rocznie, wliczając w to umowy handlowe, uczyni 37-latka najlepiej opłacanym piłkarzem w historii i najlepiej zarabiającym sportowcem na świecie.

Dla porównania, indywidualne roczne zarobki Ronaldo przekroczą sumę wynagrodzeń pracowników mniej więcej połowy klubów angielskiej Premier League. Były gwiazdor Realu Madryt, Manchesteru United i Juventusu wcześniej w tym tygodniu twierdził, że „wyjątkowy kontrakt” jest adekwatny do jego statusu jako „wyjątkowego gracza”.

Ronaldo rozwiązał kontrakt z Manchesterem United w listopadzie po tym, jak udzielił wybuchowego wywiadu krytykującego klub i jego menedżera, Erika ten Haga.

Manchester United i Liverpool na celowniku Saudów?

Przejęcie Newcastle United przez saudyjski PIF spotkało się z krytyką w całym piłkarskim świecie – uznano je za próbę poprawy reputacji kraju na tle kontrowersji w zakresie praw człowieka. 

Grupa o nazwie NUFC Fans Against Sportswashing powstała w proteście przeciwko przejęciu, ale obserwując jak ich klub pogrąża się w nicości, wielu fanów Newcastle kibicowało inwestycji w nadziei, że Newcastle stanie się konkurencyjną siłą w Anglii i poza nią.

Po zaledwie 15 miesiącach od zakończenia transakcji, klub zajmuje trzecie miejsce w tabeli Premier League, plasując się pomiędzy odwiecznymi rywalami – Manchesterem City i Manchesterem United. Śledząc piłka nożna zakłady bukmacherskie na ten sezon Premier League można dojść do wniosku, że piłkarze Newcastle są rewelacją rozgrywek. Analitycy Vulkan Sport plasują klub zarządzany przez Saudów na 4 miejscu pod kątem szans na zdobycie mistrzostwa Premier League. Awans do europejskich pucharów będzie bez wątpienia olbrzymim sukcesem Newcastle i oknem wystawowym dla Arabii Saudyjskiej.

Saudyjscy urzędnicy konsekwentnie zaprzeczają oskarżeniom o pranie brudów w swoich różnych sportowych poczynaniach, a konsorcjum Newcastle, któremu przewodzi brytyjska bizneswoman Amanda Staveley, podkreśla, że PIF jest niezależne od saudyjskiego rządu.

Alternatywnie, biorąc pod uwagę liczbę zamożnych podmiotów w Arabii Saudyjskiej, które mogą być zainteresowane budową na bazie przejęcia Newcastle United, możliwe że inne kluby o wysokim profilu mogą znaleźć się na celowniku Rijadu. 

Zarówno Liverpool jak i Manchester United, prawdopodobnie dwa największe kluby w Anglii pod względem globalnego zasięgu, publicznie zadeklarowały, że są otwarte na inwestycje, a być może nawet na pełną sprzedaż.

Transfer Ronaldo do Saudi Pro League oraz widoczne intencje tego kraju mogą zagrozić klubom europejskim i północnoamerykańskim poprzez niebezpieczne zjawisko przyciągania największych gwiazd astronomicznymi kontraktami. W Europie koszty zawodników w klubach piłkarskich są powiązane z ich przychodami, rosnące wynagrodzenia indywidualne napędzane przez popyt z zagranicy mogą z czasem obniżyć jakość składu w najlepszych ligach na świecie.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze