Ajax mistrzem Holandii

Ajax Amsterdam pokonał 2:0 zespół VVV Venlo i zapewnił sobie mistrzostwo Holandii. Głównym architektem tego zwycięstwa był Siem de Jong, który strzelił obie bramki.

Już przed meczem chłodził się szampan, bo niemal oczywisty był fakt, że Ajax po tym spotkaniu będzie miał na swoim koncie 31, a nie 30 tytułów mistrzowskich. Wystarczył remis z trzecim od końca w tabeli Eredivisie Venlo. Jednak podział punktów nie interesował amsterdamczyków. Od pierwszej minuty ruszyli oni do ataku, by rozwiać wszelkie wątpliwości i definitywnie pogrzebać nadzieje znajdującego się za plecami Ajaksu Feyenoordu Rotterdam. Pierwsza próba Vertonghena nie przyniosła jeszcze gola, ale już w 8. minucie po dośrodkowaniu Aissatiego Siem de Jong strzałem głową wyprowadził gospodarzy na prowadzenie.

Do końca pierwszej połowy inicjatywa wciąż należała do Ajaksu, jednak niewiele z tego wynikało. Najdogodniejszą okazję do podwyższenia wyniku miał Vertonghen, który był bliski celu po strzale z 20 metrów. Na ostateczne rozstrzygnięcie musieliśmy czekać do drugiej połowy.

Po ponownym starcie meczu Ajax od razu ruszył do ofensywy. Po dziesięciu minutach mogło być już dwa lub trzy do zera, ale skuteczność pozostawiała wiele do życzenia. Dobrze ustawiony celownik miał jedynie de Jong, który w 58. minucie ponownie wpisał się na listę strzelców. Raz jeszcze doskonale z roli asystenta wywiązał się Aissati i wpakowanie piłki do siatki przez amsterdamskiego snajpera było tylko formalnością.

Później w poczynaniach gospodarzy gołym okiem można było wychwycić rozluźnienie. Podopieczni trenera Franka De Boera grali z uśmiechem na twarzy, czekając na ostatni gwizdek sędziego. Po nim unieśli ręce w geście triumfu, ponieważ okazali się oni najlepszą drużyną Eredivisie w sezonie 2011/2012.