Ajax Amsterdam rozbija rywali i ustanawia nowe rekordy


Do historycznych scen doszło w Venlo, gdzie Ajax rozbił VVV Venlo aż 13:0

24 października 2020 Ajax Amsterdam rozbija rywali i ustanawia nowe rekordy
Fred Rotgans / Orange Pictures / PressFocus

Ajax do tego spotkania podchodził w roli faworyta i nikogo to nie dziwiło. Do dzisiejszego meczu amsterdamczycy tylko raz stracili punkty, przegrywając z FC Groningen. Nie miało to znaczenia w kontekście dzisiejszego spotkania, bo zawodnicy z Amsterdamu ponownie zaczęli się rozpędzać. Wszyscy, których interesował ten mecz, a nie El Clasico, byli w pełni przekonani, kto wygra to spotkanie. Jednak mało kto spodziewał się takiego wyniku!


Udostępnij na Udostępnij na

Zespół z Amsterdamu dość szybko, bo już w 12. minucie rozpoczął strzelanie. Dopóki mecz rozgrywał się po jedenastu, jakoś to jeszcze wyglądało. Chociaż po pierwszej połowie można było przeczuwać, że VVV Venlo właśnie spotkało się ze swoim katem. Przełomowym momentem (o ile można tak powiedzieć) okazała się czerwona kartka w 52. minucie dla zawodnika VVV Venlo – Christiana Kuma…

„Gdzie się podziali rywale?”

Właśnie takie pytanie mogli sobie zadawać piłkarze Ajaksu. Tuż po czerwonej kartce dla Kuma Venlo „zniknęło” z boiska, za to Ajax wskoczył na nieosiągalny dla rywali poziom. Choć do przerwy było „zaledwie” 4:0, tak w ciągu siedmiu minut od czerwonej kartki zrobiło nam się 8:0. Tak, w siedem minut Ajax zdobył cztery bramki. Prawie jak Lewandowski z Wolfsburgiem.

Statystyki są bezlitosne… Śmiało można pokusić się o tezę, że zawodnicy Venlo mogą być zadowoleni z tego, że skończyło się na 13:0. 45 strzałów oddanych na bramkę VVV Venlo. Z tego 23 w światło bramki, a 12 strzałów zostało zablokowanych. W tej materii Venlo odpowiedziało zaledwie trzema oddanymi strzałami. Żadno z tych uderzeń nie trafiło w światło bramki. Przepaść dzieliła oba zespoły również w posiadaniu piłki. To akurat dziwić nie może. 24% do 76% na korzyść ekipy z Amsterdamu.

Przy takim wyniku można pomyśleć, że w Ajaksie bramkę zdobył każdy, prawda? Nic bardziej mylnego. Prawdziwe show zrobił Lassina Traore. Napastnik Ajaksu zdobył aż pięć goli. Po dwie Klaas-Jan Huntelaar i Jurgen Ekkelenkamp. Po jednej Daley Blind, Dusan Tadić, Lisandro Martinez i Antony Santos, który według portalu Sofascore był drugim najlepszym zawodnikiem Ajaksu. Zaraz za Lassiną Traore.

Wygrana 13:0 sprawiła, że Ajax Amsterdam pobił rekord ligi holenderskiej. Do dziś było to spotkanie wygrane 12:1 przeciwko Vitesse. Czapki z głów.

Reakcja polskiego Twittera

Wygrana Ajaksu zelektryzowała cały świat, w tym polską część Internetu. Oto kilka reakcji:

Pytanie podstawowe: czy Ajax dobrze zrobił, wymierzając najwyższą możliwą karę Venlo? Czy uważacie, że zawodnicy z Amsterdamu powinni okazać więcej łaski przeciwnikowi?

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze