7. kolejka Eredivisie

7 października 2007 7. kolejka Eredivisie

Długo kazał czekać na swój powrót do gry Afonso Alves. Król strzelców Eredivisie poprzedniego sezonu dopiero w 7. kolejce po raz pierwszy tej jesieni znalazł się w wyjściowym składzie Fryzów i od razu strzelił siedem goli!

Powrót króla był z pewnością jednym z najistotniejszych wydarzeń minionej kolejki Eredivisie. Do największej niespodzianki 7. serii spotkań doszło jednak na Het Kasteel w Rotterdamie, gdzie Sparta 2:2 zremisowała z amsterdamskim Ajaksem. Joden znajdują się w potężnym kryzysie, a kibice coraz głośniej domagają się odejścia Henka ten Cate. Po odpadnięciu z Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA amsterdamczykom pozostała już tylko walka na krajowym podwórku, a w proteście przeciwko Ten Cate swoją działalność zawiesił nawet AjaxPoland.com – największy rodzimy serwis poświęcony czerwono-białym. Wątpliwości co do przyszłości Henka nie mają też czytelnicy 'Voetbal International’ którzy w specjalnej sondzie w sile 72% domagają się dymisji nieudanego trenera, który już niebawem ma ponoć zostać w londyńskiej Chelsea asystentem Avrama Granta. W niedzielnym meczu Joden tylko zremisowali, choć mogli nawet przegrać – zeszłoroczny beniaminek przez dłuższą część meczu był bowiem stroną przeważającą, a oczko gościom uratował już w doliczonym czasie gry debiutujący tego dnia w Eredivisie Siem de Jong. Wcześniej gola dla Ajaksu po pięknym strzale z woleja zdobył Klaas-Jan Huntelaar, a dla gospodarzy po wzorowych kontrach i technicznych uderzeniach trafiali Charles Dissels i Sepp de Roover.

PSV pewnie wygrało z Heraclesem, a dwie bramki strzelił Danny Koevermans
PSV pewnie wygrało z Heraclesem, a dwie bramki strzelił Danny Koevermans (fot. psv.nl)

Większych problemów z niżej notowanym rywalem nie miało natomiast PSV – podopieczni Ronalda Koemana Królewskim z Tilburga zaaplikowali 3 gole i było to ich siódme z rzędu domowe zwycięstwo nad Willem II. Gospodarze na boisku dominowali od pierwszej do ostatniej minuty, a demontażu defensywy Królewskich dokonał kwartet Lazović – Farfan – Koevermans. Najpierw indywidualną akcję tego pierwszego wykończył ostatni, później były gracz AZ Alkmaar trafił do siatki przecinając uderzenie drugiego z wymienionych, a na koniec wyśmienitym strzałem z rzutu wolnego popisał się czarnoskóry Peruwiańczyk. Wśród przyjezdnych najlepiej spisał się wypożyczony z Ajaksu bramkarz Jong Oranje Kenneth Vermeer i gdyby nie postawa rodowitego Surinamczyka, podopieczni Dennisa van Wijka w Eindhoven ponieśliby sromotną klęskę. Warto podkreślić, że jak dotąd PSV tej jesieni na własnym obiekcie wygrało komplet spotkań i legitymuje się imponującym stosunkiem bramek – 11:0. U siebie bezbłędny jest też rotterdamski Feyenoord (5:0, 2:0, 2:0), który po zwycięstwie w Arnhem powrócił na fotel lidera Eredivisie.

Swój mecz na Arke Stadion dość niespodziewanie przegrało FC Twente, a katem Tukkers okazała się być Roda JC. Dobrą passę kontynuuje NAC, które z pięciu ostatnich spotkań wygrało 4 i w ligowej tabeli plasuje się tuż za podium. Coraz ciekawiej rysuje się też sytuacja na dole tabeli, swój pierwszy mecz w sezonie wygrał bowiem Excelsior. Podopiecznym Tona Lokhoffa brakuje może piłkarskiego potencjału, ale ambicji i walki do ostatniej minuty z pewnością nie można im zarzucić. Przed tygodniem zeszłoroczny beniaminek po fantastycznej pogoni odrobił trzybramkową stratę na Parkstad Limburg, a dwie decydujące bramki strzelił wprowadzony na boisko w ostatnich minutach Johan Voskamp. Tym razem scenariusz był podobny z tym, że skuteczny finisz dał gospodarzom nie jedno, a komplet oczek. W 82. minucie impas strzelecki przełamał Sebastiaan Steur (na murawie pojawił się 240 sekund wcześniej), a wynik meczu ustalił absolutny joker w talii Lokhoffa – Voskamp. 23-latek na boiskach Eredivisie spędził tej jesieni łącznie 60 minut, a na listę strzelców zdołał wpisać się już trzykrotnie. Wynik ten pozwolił Excelsiorowi odbić się od ligowego dna na którym, po porażce z Utrechtem, chyba już na dobre osiadło VVV-Venlo.