„Yaw Yeboah ma bardzo duże szanse, by stać się liderem reprezentacji”


Na temat zawodnika Wisły Kraków rozmawiamy z Owuraku Ampofo

17 września 2021 „Yaw Yeboah ma bardzo duże szanse, by stać się liderem reprezentacji”
Krzysztof Porębski / PressFocus

Yaw Yeboah to czołowy zawodnik Wisły Kraków i całej ekstraklasy, którą podbija swoimi umiejętnościami. Jego znakomita forma nie umknęła uwadze ghańskiej federacji i piłkarz staje się również podstawowym zawodnikiem „Czarnych Gwiazd”. Jak gracza z Reymonta oceniają w ojczyźnie? Rozmawiamy z Owuraku Ampofo, dziennikarzem „Joy Sports”. 


Udostępnij na Udostępnij na

Kiedy Yaw Yeboah przychodził do Wisły, miał co prawda bogate doświadczenie: grał w kilku mocnych klubach, jak Lille, Numancia, przewinął się przez Manchester City, ale w żadnym z nich nie pokazał niczego konkretnego i nie zakotwiczył na dłużej. Jasne było, że umiejętności posiada duże, dysponuje sporym potencjałem, jednak na dobrą sprawę uwolnił go dopiero w Krakowie. Klub z Reymonta okazał się dla niego idealnym miejscem, a gdy nadeszła stabilność, to z nią przyszła również wyborna forma sportowa. Yeboah prezentuje się na tyle dobrze, że wdziera się do reprezentacji swojego kraju (debiutował już w 2019 roku), gdzie zbiera dobre recenzje – jak ostatnio za mecze eliminacyjne do mistrzostw świata.

Jak zawodnika „Białej Gwiazdy” postrzegają w ojczyźnie? Zapytaliśmy dziennikarza „Joy Sports” Owuraku Ampofo, który mówi, że Yaw ma duże szanse, by stać się liderem reprezentacji.

Jakim według Ciebie typem zawodnika jest Yeboah?

Yaw zawsze był pewnym siebie graczem, właściwie już od czasów swojej młodości. Jest typem atakującego gracza, który nigdy nie ucieka przed piłką. Domaga się piłki i próbuje tworzyć atak. Gra widowiskowo.

Ma szansę stać się liderem reprezentacji?

Tak, ma bardzo duże szanse. „Czarne Gwiazdy” są w okresie przejściowym i czekają na takiego zawodnika. Takiego, czyli pewnego w ataku gracza, który poprowadzi drużynę narodową.

Śledzisz jego progres w Krakowie? Myślisz, że Wisła to dla niego dobry klub?

Tak, śledzę jego postępy w Krakowie i robi wrażenie w tym sezonie. Wydaje się, że środowisko jest dla niego idealne, ale być może będzie musiał zacząć pracować więcej i wrócić do silniejszych lig po to, aby naprawdę przyciągnąć uwagę Ghańczyków i selekcjonera. Jego olśniewający gol był bardzo dobrze odebrany w Ghanie, ale czuję, że prędzej czy później będzie musiał grać na wyższym poziomie, aby naprawdę zmaksymalizować swój potencjał.

Jakie są jego największe walory?

Ma bardzo szybkie stopy i potrafi manewrować w ciasnych przestrzeniach. Ma też bardzo dobrze ułożoną lewą nogę, dzięki której może strzelać z dowolnego miejsca. Jednym z jego największych atutów, które zwykle nie są brane pod uwagę, jest umiejętność przywództwa. Ma duże doświadczenie w kierowaniu drużynami młodzieżowymi Ghany.

Kto jest jego głównym konkurentem do miejsca w pierwszym składzie reprezentacji?

Jego głównym rywalem będzie w zasadzie każdy zawodnik na prawym skrzydle. Powiedziałbym, że są to: Samuel Owusu, Mohammed Kudus i Andre Ayew.

Komentarze
Toster82 (gość) - 8 miesięcy temu

Może po prostu ekstraklasa to jego poziom, skoro odbił się od kilku innych lig?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze