2 lipca to Światowy Dzień Dziennikarza Sportowego. Z tej okazji CANAL+ zapytał Polaków, jakimi cechami powinien odznaczać się profesjonalny komentarz sportowy.
Dziennikarz sportowy nie naraża swojego życia, relacjonując działania wojenne, ani nie interweniuje w sprawach społecznych, ale bez jego pracy żaden kibic nie wyobraża sobie oglądania sportowych rozgrywek
– Mecz czy walka bokserska bez komentarza sportowego to jak potrawa bez przypraw; nawet przyrządzona z najlepszych produktów będzie nijaka – mówi Jacek Okieńczyc, dyrektor ds. sportu CANAL+. O komentatorach mówi się najczęściej w kontekście ich pomyłek i lapsusów językowych, ale to właśnie one budują atmosferę i rozgrzewają emocje. Nawet mistrzom zdarzają się przejęzyczenia czy dziwne metafory, nierzadko bardzo zabawne.
– Gdybym miał wybrać: komentarz niezwykle poprawny, ale pozbawiony emocji lub porywający i obrazowy, choć niepozbawiony błędów – na pewno wybrałbym to drugie – podsumowuje Tomasz Smokowski, dziennikarz CANAL+. Jaki powinien być zatem profesjonalny komentarz sportowy?
Z badania przeprowadzonego w czerwcu 2011 przez instytut PBS DGA na zlecenie CANAL+ wynika, że Polacy najbardziej cenią dużą wiedzę i odpowiednie przygotowanie komentatora do wydarzenia sportowego – takich odpowiedzi udzieliło odpowiednio 46,3% oraz 42,5% respondentów. Zdaniem 42,9% badanych istotne jest, by komentarz sportowy był dynamiczny i interesujący. Co zadziwiające, uczestnicy badania dopiero w ostatniej kolejności wskazali, że komentarz nie powinien zawierać nadmiernej ilości dygresji.
– Ciekawa dygresja może ubarwić komentarz, ale trzeba wiedzieć, kiedy wrócić do głównego wątku – mówi Andrzej Twarowski, komentator CANAL+. – Dobre przygotowanie do spotkania i gruntowna znajomość dyscypliny to niewątpliwie podstawy profesjonalnego komentarza. Jednak nawet one nie zagwarantują tego, że nigdy się nie pomylimy. Ryzyko wpadki jest po prostu wpisane w nasz zawód.
Mimo że mamy wysokie wymagania co do jakości komentarza sportowego, najbardziej zapadają nam w pamięć niefortunne wypowiedzi dziennikarzy. Traktujemy je z rozbawieniem, czasem wręcz nostalgią. Badanie pokazało, że cytaty Bohdana Tomaszewskiego czy Jana Ciszewskiego są popularne we wszystkich grupach wiekowych respondentów. Można jednak przypuszczać, że legendarni komentatorzy nie byliby znani młodemu pokoleniu, gdyby nie kilka słynnych pomyłek czy zabawnych sformułowań, które przeszły do historii dziennikarstwa.
W tym roku Światowy Dzień Dziennikarza Sportowego będzie obchodzony już po raz siedemnasty. Został ustanowiony w 1994 r. przez uczestników kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), które powołano dokładnie 70 lat wcześniej – podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.