Wtorek pod znakiem towarzyskich hitów


Dziś wieczorem będziemy mogli obejrzeć dwa mecze towarzyskie pomiędzy piłkarskimi potentatami, jeśli chodzi o kadry narodowe. O godzinie 20:45 czasu polskiego zmierzą się Niemcy z Holandią, natomiast kwadrans później swój mecz rozpocznie Anglia i Francja.


Udostępnij na Udostępnij na

We wtorek miał także zostać rozegrany mecz Belgii z Hiszpanią. W dniu spotkania został on jednak odwołany z powodu dużego zagrożenia terrorystycznego. Piłkarze „La Furia Roja” wrócili już do Madrytu.

Niemcy – Holandia 

Testowanie nowych wariantów, skupienie się na poważnej grze w piłkę w ramach przygotowań  do przyszłorocznych mistrzostw Europy schodzą na dalszy plan. Niemcy mecz towarzyski z Holandią traktują wyłącznie symbolicznie. Ma być to znak solidarności względem Francuzów dotkniętych okrutnymi atakami terrorystów, w których śmierć ponieśli cywile. W takim mniej więcej tonie wypowiadał się selekcjoner reprezentacji Niemiec – Joachim Loew.

Zawodnicy reprezentacji Niemiec piątkową noc spędzili zatrzymani na Stade de France. Ze względu na bezpieczeństwo piłkarzy i sztabów zdecydowano się na to, aby  opuścić arenę przyszłorocznych mistrzostw dopiero dzień później. Francuzi, mając tu na myśli zawodników na czele z Didierem Deschampsem, nie pozostali w tej sytuacji obojętni i również nocowali w szatniach francuskiego stadionu w geście solidarności. Szum informacyjny napływający ze wszystkich stron świata tak naprawdę nie oddawał tego, co działo się na francuskich ulicach.

Niemieccy kadrowicze podobno tak przeżyli wydarzenia w stolicy Francji, że jeszcze nawet nie myśleli o dzisiejszej potyczce z „Oranje”. Sam selekcjoner przed spotkaniem z Holendrami przyznał, że mecz z Holandią miał służyć jako jeden z test-meczów przed mistrzostwami Europy, a ze względu na wydarzenia w stolicy Francji nie spełni zakładanej roli.

Trzeba jednak pamiętać również o aspektach sportowych. Holendrzy już czekają z utęsknieniem na kolejne eliminacje –  tym razem do mundialu, w którym spróbują zrehabilitować się za wybitnie rozczarowującą postawę w kwalifikacjach do turnieju we Francji. Mecz z Niemcami czy piątkowa potyczka z Walią są jedynie jedną z okazji dla selekcjonera Danny’ego Blinda, aby przetestować pewne warianty, ustawienia i przede wszystkim zawodników. Wbrew pozorom mecz może być wyrównany ze względu na chaos w obozie reprezentacji Niemiec, który spowodowany jest również sprawami (około) futbolowymi, ale i niezwykle udanym ostatnim występem „Pomarańczowych”.

W 16 spotkaniach dotychczas rozegranych pomiędzy obydwoma reprezentacjami Niemcy wygrywali pięć razy, Holendrzy czterokrotnie i siedmiokrotnie padł remis. Bilans bramek to 24:23 na korzyść Niemców.

 

Mecz jedynie tłem dla dramatu Francuzów


Kadrowicze „Trójkolorowych” są nadal wstrząśnięci wydarzeniami, do jakich doszło w piątek wieczorem pod obiektem najważniejszego stadionu we Francji oraz w innych miejscach Paryża. Francuski Związek Piłki Nożnej poważnie zastanawiał się nad odwołaniem wtorkowego testowego starcia z Anglikami ze względu na bezpieczeństwo, lecz finalnie postanowił dopuścić reprezentację do gry na Wembley.

Piłkarze Didiera Deschampsa podejdą do tego meczu po wygranym w dobrym stylu sparingu przeciwko reprezentacji Niemiec (2:0). W piątkowych meczach „Les Bleues” zwyciężyło Niemców 2:0, ale Anglia została pokonana przez Hiszpanów (to pierwsza porażka „Lwów Albionu” od meczu z Urugwajem na Mundialu w Brazylii).

Mimo iż okoliczności temu nie sprzyjają, to obydwie kadry starają się podejść do spotkania maksymalnie profesjonalnie. Trenerzy zapowiadają, że dadzą szansę nowym składnikom w składzie, ale na boisku zobaczymy oprócz nich podstawowych zawodników. W wyniku urazów w składzie Anglików zabraknie Michaela Carricka i Jamiego Vardy’ego. Pierwszego meczu w seniorskiej kadrze prawdopodobnie doczeka się Jesse Lingard z Manchesteru United.

W 11 spotkaniach dotychczas rozegranych między obydwoma reprezentacjami Francja wygrywała pięć razy, Anglicy dwukrotnie i czterokrotnie padł remis. Bilans bramek to 16:12 na korzyść Francji.

Oba zespoły grały ze sobą o stawkę po raz ostatni na Euro 2012. Wówczas w fazie grupowej w Doniecku padł remis 1:1.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze