VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej za nami! (RELACJA)


W kolejnej edycji turnieju po mistrzostwo sięgnęła reprezentacja Belgii. Drugie miejsce zajął Uzbekistan, a trzecia była Polska

15 sierpnia 2023 VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej za nami! (RELACJA)
Kamil Seliga

VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka przeszły już do historii. Konkursy, ogrom rywalizacji, niespodzianki i wiele atrakcji pobocznych dla publiczności zgromadzonej na stadionie Legii Warszawa... Do tego znane wszystkim fanom piłki nożnej emocje, którymi podczas meczów po prostu kipiało.


Udostępnij na Udostępnij na

Te zawody były nietypowe w porównaniu z poprzednimi mistrzostwami, ponieważ odbyły się po czterech latach przerwy. Normalnie miały miejsce nieprzerwanie co roku w latach 2013-2019 . Taka pauza spowodowana była niczym innym jak pandemią COVID-19, która zawładnęła całym światem…

Na szczęście sytuacja na przestrzeni tego czasu dość mocno się załagodziła, co oznaczało, że 2023 oznaczał wielką reaktywację Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka! W VIII edycji udział wzięło 21 drużyn z całego globu… Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Czarnogóra, Estonia, Francja, Jordania, Litwa, Łotwa, Macedonia, Madagaskar, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Tajlandia, Ukraina (zwycięzca ostatniej edycji), Uzbekistan, Węgry oraz rzecz jasna Polska.

Kto został mistrzem? Kto zajął pozostałe miejsca na podium? Jakie atrakcje czekały 12 i 13 sierpnia uczestników Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka? Jak przebiegło całe wydarzenie? Na te i inne pytania odpowiedzi uzyskacie w dalszej części artykułu.

VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka
Kamil Seliga

Przed turniejem…

Aby rozpocząć relację z VIII Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka, należy cofnąć się z 12 i 13 sierpnia tydzień wstecz, a dokładniej do 4 sierpnia. Wówczas miała miejsce konferencja, na której odbyło się losowanie grup turniejowych. Do koszyków, w której były nazwy krajów, podszedł były reprezentant Polski Dariusz Dziekanowski.

Oto wyniki (na grafice):

Zanim przejdziemy do głównej części tekstu, przedstawimy Wam, co działo się w obozie „Biało-czerwonych” tuż przed samym rozpoczęciem mistrzostw. Tak się składa, że akurat na tych zawodach Polska była jednym z faworytów. W sumie niedziwne, patrząc na dorobek naszych młodocianych rodaków z poprzednich edycji turnieju. Jednokrotnie sięgnęliśmy po zwycięskie złoto, dwa razy po srebro, a trzy razy stanęliśmy na ostatnim miejscu na podium. W ostatniej edycji „Biało-czerwoni” odpadli na etapie ćwierćfinału.

Dlatego też w tym roku chcieli wrócić na szczyt.

Mierzymy tylko i wyłącznie w mistrzostwo. Chcemy zająć pierwsze miejsce. To jest nasz plan na ten turniej – powiedział na łamach naszego portalu tuż przed mistrzostwami jeden z zawodników naszej reprezentacji, Kacper Szymański.

Tak jak zawsze mówię… Prawdziwi mistrzowie zawsze mierzą jak najwyżej, czyli chcemy wygrać wszystkie mecze, a na końcu zostać upragnionymi mistrzami świata. Naszym celem nie może być nic innego, od początku sobie o tym mówimy i na pewno będziemy o to walczyć – wypowiedział się w podobnym tonie do swojego zawodnika trener Krzysztof Kot.

VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka
Kamil Seliga

Selekcjoner kadry zdradził nam dodatkowo nieznane dotąd kulisy tego, jak w ogóle tę posadę objął:

W 2016 roku pracowałem w jednym z warszawskich klubów, KS GROM, w którym drużyna była złożona tylko z dzieciaków z domów dziecka. To jedyna tego typu drużyna w Polsce! Ja zostałem ich trenerem, a po czasie prezesi Nadziei na Mundial zaproponowali mi, abym objął funkcję trenera reprezentacji. Oczywiście bez zastanowienia się zgodziłem – dla mnie też było to ciekawe wyzwanie. Trochę się bałem, ale okazała się to piękna sprawa i nie wyobrażam sobie teraz życia bez tego.

Faza grupowa

Grupy wylosowane, wszystko, co ważne, powiedziane, więc czas na właściwą część artykułu. VIII Mistrzostwa Dzieci z Domów Dziecka rozpoczęły się od przedstawienia pokrótce wszystkich drużyn biorących udział w turnieju. Po tym akcja przeniosła się na boiska przy stadionie Legii Warszawa, na których odbywały się mecze fazy grupowej. Na początku warto powiedzieć, że ich formuła była dość nietypowa. Awansowały aż po cztery ekipy z każdej z grup.

Poziom był, lekko mówiąc, różny… Bywały wyrównane mecze, natomiast i takie, w których widać było, że jedna drużyna zdecydowanie przewyższa poziomem tą drugą. Najważniejsze były uśmiech i dobra zabawa, których mimo negatywnych emocji w związku z klęskami nie brakowało tym słabszym reprezentacjom.

Do kolejnego etapu awansowali:

 • Niemcy,
 • Belgia,
 • Polska,
 • Francja,

 

 • Chorwacja,
 • Słowacja,
 • Uzbekistan,
 • Litwa,

 

 • Słowenia,
 • Węgry,
 • Czechy,
 • Bośnia i Hercegowina,

 

 • Estonia,
 • Tajlandia,
 • Portugalia
 • Ukraina.

Co ciekawe, Polska była jedyną reprezentacją, która w tej fazie turnieju nie straciła ani jednej bramki! A przecież nie miała tylko łatwych meczów. Zdecydowanie największy problem sprawiła jej wtedy reprezentacja Uzbekistanu. Drużyna ta naprawdę postawiła naszym rodakom spory opór. Widać było, że poza wspomnianymi zespołami z pierwszego miejsca (Niemcy, Belgia, Polska, Francja) właśnie ona wyrasta na kandydata do końcowego triumfu. Jak pokazała przyszłość, tak trudny mecz nie był przypadkowy… Ale do tego przejdziemy później.

Najwięcej goli strzeliła na tym etapie Belgia, która wpakowała rywalom ze swojej grupy futbolówkę aż 28-krotnie (w pięciu meczach)! Jedynymi z kompletem punktów okazali się Belgowie, Polacy i Francuzi.

VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka
Kamil Seliga

Faza pucharowa

12 sierpnia minął, a więc pierwszy dzień mistrzostw zakończony. W drugim po krótkim przywitaniu wszystkich zgromadzonych przez organizatorów przeszliśmy sprawnie do fazy pucharowej. Z jedną małą zmianą od poprzedniego dnia – tym razem wszystkie mecze miały miejsce na samym stadionie Legii Warszawa!

Z ciekawszych dla nas, Polaków, informacji w 1/8 finału Polska bezproblemowo ograła Tajlandię 4:0. Na tym etapie większość spotkań była jednak jednostronna. Ukraina pokonała Chorwację 3:0, Belgia Portugalię 9:2, Francja Estonię 9:0, a Bośnia i Hercegowina Niemców 3:0. Na większe emocje trzeba było czekać do dwóch ostatnich spotkań tego etapu. Węgry uległy po równym boju Uzbekistanowi, a ich los podzieliła reprezentacja Słowenii. Przegrała z Litwą.

Ciekawie prezentowały się pary ćwierćfinałowe. Po krótkiej przerwie po etapie 1/8 finału piłkarze wrócili na boisko. I o ile rozbieżność pomiędzy Litwą a Uzbekistanem była duża (mecz skończył się 0:4), o tyle pozostałe mecze były już naprawdę wyrównane. Bośnia i Hercegowina pokonała Czechy 2:1, a w najciekawszym dla nas meczu Polska wygrała z Francją 2:0. Na sam koniec Belgia poskromiła Ukrainę po konkursie rzutów karnych. Bramkarz zwycięskiej drużyny okazał się lepszy przy każdym uderzeniu rywala.

Belgia nie mogła w regulaminowym czasie gry rozstrzygnąć także wyniku z Polską, na którą to trafiła w kolejnym etapie. Niestety, dla nas przygoda na tym etapie się już zakończyła. Tak jak przeciwko Ukrainie bramkarz rywali perfekcyjnie wyczuwał intencje strzelających przeciwników. Mecz Bośnia i Hercegowina – Uzbekistan zakończył się zaś zwycięstwem tych drugich! Uzbekistan pierwszy raz w historii Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka awansował do finału! Patrząc na przebieg jego meczów w całym turnieju, trzeba przyznać, że w pełni zasłużenie. Faworytem finału była jednak Belgia.

Ostateczne rozstrzygnięcia

Przed nami już tylko dwa mecze do opisania – o 3. miejsce i wielki finał. Zacznijmy od tego pierwszego.

Polska zmierzyła się z Bośnią i Hercegowiną i niemal natychmiast narzuciła swoje tempo, wypracowując sobie całkiem bezpieczną przewagę nad rywalem. Po wielokrotnej wymianie ciosów „Biało-czerwoni” odnieśli triumf 6:3 i zajęli 3. miejsce w VIII edycji Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka! To już ich czwarty brąz w historii.

Po wszystkim nastąpiła krótka przerwa i bez zbędnego przedłużania przeszliśmy do finału. Reprezentacja Belgii całkiem szybko otworzyła spotkanie, strzelając gola z rzutu wolnego. W późniejszym etapie meczu i jedni, i drudzy atakowali… Szczególnie Uzbekistan w końcówce, kiedy nie miał nic do stracenia. Mimo licznych strzałów czy sytuacji zagrożenia pod bramką głównie Belgów więcej goli już na tym turnieju nie padło. Belgia wygrała 1:0 i została triumfatorem VIII Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka! Obok Niemiec, Polski czy Ukrainy to właśnie ją stawiano przed samym turniejem w roli głównych kandydatów do końcowego zwycięstwa. Nie pomylono się… Belgowie byli najlepsi i zasłużenie wygrali. W sumie odnieśli ten triumf bez ani jednej porażki na turnieju!

Dodatkowe atrakcje

Choć to mistrzostwa świata w piłce nożnej, wcale to święto nie kręciło się tylko wokół meczów młodocianych zawodników. Również publiczność nie mogła narzekać na brak zaangażowania. Na wszystkich zebranych 13 sierpnia na stadionie Legii w Warszawie czekała masa atrakcji, gier, konkursów i zabaw. Wśród nich możemy wyróżnić strzelanie piłką do celu, doskakiwanie do wiszącej wysoko piłki czy „megapiłkarzyki”. Przyjemnym dodatkiem była tak zwana kuchnia świata. Wszyscy obecni mieli możliwość spróbowania przekąsek z różnych zakątków globu. Ponadto przed galą końcową odbył się okołogodzinny koncert artysty muzycznego Kamila Bednarka.

Podczas gali końcowej, poza zawodnikami, także i ci najtrwalsi z publiczności, którzy zostali do samego końca, mieli okazje wygrać małe upominki od organizatorów. Wcześniej właśnie w ich kierunku rzucane były piłki (dokładnie 15) z podpisami reprezentantów Polski i Fernando Santosa. Zresztą selekcjoner polskiej kadry był obecny tego dnia. Przyszedł jako gość honorowy, powiedział kilka ciepłych słów w stosunku do piłkarzy biorących udział w zawodach i porobił sobie zdjęcia z fanami. Zobaczenie go z bliska wśród ludzi było dla wielu niezapomnianym przeżyciem.

VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka
Kamil Seliga

VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka dobiegły końca!

VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka zakończyły się galą, na której zostały wręczone wszystkie nagrody indywidualne oraz drużynowe. Rozdawali je ambasadorzy, a w tym byli piłkarze, tacy jak Jacek Krzynówek, Radosław Majdan czy wcześniej wspominany Dariusz Dziekanowski.

Oto nagrodzeni:

 • król strzelców – Baabia Deam (Belgia),
 • najmłodszy zawodnik – João A. C. Rodrigues (rocznik 2015, Portugalia),
 • najlepsza zawodniczka – Ivana Mučišta (Bośnia i Hercegowina),
 • najlepszy zawodnik – Bartosz Przebinda (Polska),
 • nagroda „Nadzieja Biedronki” (dla piłkarza dobrze rokującego/mającego w przyszłości największe szanse na grę w reprezentacji Polski) – Patryk Nowak (piłkarz dostał dodatkowo możliwość wylotu wraz ze sztabem reprezentacji Polski na mecz Albania – Polska),
 • najlepszy bramkarz – Jerko Claessens (Belgia),
 • najradośniejszy zawodnik – Narindra Tahiriniaina (Madagaskar).
VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka
Kamil Seliga

Po nagrodach indywidualnych przyszedł czas na formalności – ceremonię wręczenia medali i pucharów dla najlepszych zespołów na turnieju.

Przed Polską wyszła na scenę reprezentacja Madagaskaru, która uzyskała nagrodę fair play. Następnie pojawili się kolejno „Biało-czerwoni”, Uzbecy i Belgowie. Dla tych ostatnich był to wielki dzień – zostali mistrzem świata! Wśród nagród dla wyróżnionych zawodników można wymienić deskorolki, zestawy LEGO, gogle VR, konsole PlayStation czy kody rabatowe do sklepu odzieżowego… Niemałe upominki!

Wydarzenie jednak nie na tym się zakończyło. Całość wieńczyła loteria, w której młodociani piłkarze mogli wygrać przeróżne nagrody… Wśród nich głośniki, zestawy do tenisa czy konsola Nintendo Switch.

Tym pozytywnym akcentem VIII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej dobiegły końca!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze