Trevoh Chalobah – następca Thiago Silvy? Raczej nowy Christensen


Skąd został wyciągnięty symbol dobrego początku nowego sezonu londyńskiej Chelsea?

15 sierpnia 2021 Trevoh Chalobah – następca Thiago Silvy? Raczej nowy Christensen
https://weaintgotnohistory.sbnation.com

Choć fani Ligue 1 poznali go wcześniej, to dopiero teraz zaczyna o nim słyszeć cała piłkarska Europa. Swoją walkę o skład Chelsea rozpoczął w okresie przygotowawczym. Na ten moment Trevoh Chalobah ma już na koncie wygrany Superpuchar Europy, debiut i bramkę w Premier League. Czy Thiago Silva został już właśnie zastąpiony?


Udostępnij na Udostępnij na

Wchodząca w nowy sezon Chelsea na ten moment nie różni się jeszcze znacząco od tej z minionego sezonu. Liczba zmian, jakich dokonał Thomas Tuchel, jest dość mała. Większość z nich została wywołana rozgrywkami reprezentacyjnymi, którymi emocjonowaliśmy się w tegorocznych letnich miesiącach.

Jednak jedno nazwisko zwraca na siebie uwagę w dość znaczący sposób. Trevoh Chalobah od okresu przygotowawczego szturmem bierze pozycję jednego z trzech stoperów. Dlatego też warto lepiej przyjrzeć się temu młodzianowi, który już w debiucie ligowym zdobył premierowe trafienie w niebieskiej koszulce.

O tym zawodniku porozmawiamy z Gabe’em Hendersonem, ekspertem Theprideoflondon.com – jednego z najbardziej popularnych angielskich portali zajmujących się londyńską Chelsea.

***

Dlaczego młody Trevoh Chalobah dostaje szansę właśnie teraz? Czy Thomas Tuchel upatruje w nim następcy Thiago Silvy?

Trevoh Chalobah tak naprawdę zadebiutował w okresie przygotowawczym do sezonu ze względu na jego imponujący pobyt w Lorient. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – przybycie Thomasa Tuchela oznaczało powrót do trzech stoperów, co było wręcz wspaniałą informacją dla tego młokosa.

Wystarczy spojrzeć, że Thiago Silva, Antonio Ruediger, Andreas Christensen i César Azpilicueta są na końcówkach swoich kontraktów, a nawet karier. Dlatego Trevoh Chalobah bez wątpienia może zająć jedno z ich miejsc, jeśli dalej będzie się tak rozwijał. Jednak nigdy nie będzie nowym Silvą. To w mojej opinii jest zadanie dla Andreasa Christensena.

Skąd się wziął w Chelsea? Wcześniej mało kto o nim słyszał.

Jest w Chelsea od 2007. Trevoh to młodszy brat Nathaniela, który również wychowywał się w klubie z niebieskiej części Londynu. Thomas Tuchel miał okazję lepiej się przyjrzeć młodszemu z braci tego lata, czekając na powrót wielu swoich podstawowych zawodników z Euro 2020. Dlatego właśnie teraz nadszedł jego czas.

Czy na ten moment jesteś już w stanie wskazać jego atuty i mankamenty w grze?

Trevoh Chalobah jest bardzo utalentowany technicznie. Dobrze się czuje, gdy drużyna posiada piłkę. Dobrze ustawia się w obronie, umie przypilnować napastnika. Chalobah jest bardzo dobrym środkowym obrońcą, ale może również wystąpić na pozycji defensywnego pomocnika.

Największym minusem jego gry jest brak większej liczby występów na jednej i tej samej pozycji. Od zawsze obracał się między grą na „szóstce” i stoperze. On sam musi wybrać pozycję, na której chce grać, jeśli chce mieć szansę na awans (stałą pozycję w zespole) w Chelsea.

W jaki sposób klub z niebieskiej części Londynu chce dalej rozwijać swój, jak się okazuje, wielki talent? Zostanie w zespole czy jednak kolejne wypożyczenie?

Do momentu Superpucharu Chelsea planowała wypożyczenie swojego zawodnika na nadchodzący sezon. Jednak po tym meczu Tuchel brzmiał niepewnie co do tego pomysłu.

Młody środkowy obrońca zagrał wspaniałe 120 minut przeciwko Villarreal i to może zachęcić niemieckiego trenera do zatrzymania go w pierwszym zespole. Tutaj akurat zadecyduje czas. W ostatnich tygodniach był wiązany z Valencią, jednak jego przyszłość to zespół ze Stamford Bridge.

Umiałbyś go porównać z jakimś obrońcą? Na przykład jednym z tych, którzy występują przy Stamford Bridge?

Jak wspomniałem wcześniej, ciągle się miota pomiędzy pomocą a obroną, dlatego trudno go porównać do innych środkowych obrońców z już ugruntowaną pozycją. Gdybym jednak miał wybierać, to wskazałbym na Andreasa Christensena.

Chalobah jest bardzo pewny z piłką u stopy. Widać, że to naturalny dar. Jest naprawdę przyjemny do oglądania, gdy biega po zielonej murawie.

Słyszałeś już jakąś opinię wygłaszaną przez Thomasa Tuchela na jego temat?

Tuchel bardzo ceni Chalobaha. Niemiecki menedżer dołożył wszelkich starań, aby móc go chwalić po występach przygotowujących do tego sezonu. Trevoh Chalobah grał ponad 80 minut przeciwko Arsenalowi i Tottenhamowi w sparingach, teraz 120 minut przeciwko Villarreal i pełne spotkanie z Crystal Palace. Dlatego trudno wyrażać się inaczej niż w superlatywach.

Umiałbyś nakreślić jego pozycję w szatni oraz samej kadrze londyńczyków?

Trevoh Chalobah jest jednym z wielu młodych graczy w szatni „The Blues”. Wydaje się, że dobrze dogaduje się ze wszystkimi absolwentami akademii w Cobham. Mowa tu o Mountcie, Jamesie, CHO, Abrahamie czy Christensenie.

Jego pozycja w samej kadrze Chelsea jest zaś jeszcze nieznana. W obecnej drużynie Tuchela jest duża konkurencja na pozycji środkowego obrońcy. Na ten moment to szósty wybór. Przed nim są Azpilicueta, Christensen, Ruediger, Silva i Zouma. Warto jednak pamiętać, że w całym sezonie „The Blues” będą grali aż na pięciu frontach, więc swoje minuty i tak będzie otrzymywać.

***

Trzy liczby, które warto zapamiętać:

1 – tyle bramek w Premier League oraz występów i zdobytych pucharów w seniorskiej piłce ma Chalobah,

2 – w dwóch pierwszych spotkaniach Chelsea o stawkę w tym sezonie Trevoh Chalobah zagrał w pełnym wymiarze czasu (Superpuchar Europy i pierwsza ligowa kolejka),

3 – tyle bramek zdobył w 53 występach w młodzieżowych zespołach reprezentacji Anglii.

 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze