W niedzielę 20 grudnia odbyło się szkolenie dla piłkarskich trenerów i instruktorów, zorganizowane przez Akademię Orlika i Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy. Moderatorem spotkania był Dariusz Dziekanowski, a swoje wystąpienia mieli szkoleniowcy z takich klubów jak FC Barcelona i Fulham Londyn.
Zajęcia odbywały się na warszawskim Torwarze i miały na celu pogłębienie wiedzy wśród polskich trenerów z zakresu szkolenia dzieci i młodzieży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 70 szkoleniowców z całego kraju, którzy na co dzień zajmują się pracą z najmłodszymi piłkarzami. Szkolenie było bezpłatne, a każdy z trenerów po jego zakończeniu otrzymał certyfikat uczestnictwa, który w przyszłości pozwoli o ubieganie się o tytuł trenera Akademii Orlika.
Szkolenie składało się dwóch części – wykładowej i warsztatowej. Pierwsza z nich rozpoczęła się prelekcją dotyczącą wpływu uprawianego sportu na psychikę dzieci, wygłoszoną przez socjolog i psychoterapeutkę, Agnieszkę Strugacz. Następnie głos zabrał ceniony w kraju trener – Rudolf Kapera (były szkoleniowiec m.in. Legii i Polonii Warszawa), który przedstawił w teorii metodykę treningu z dziećmi. Po nim swoje wystąpienia mieli zagraniczni goście. O systemie selekcji i organizacji szkoleń dzieci opowiedzieli hiszpańscy trenerzy Barcelony – Joan Vila Bosch (jego wychowankiem jest Xavi Hernandez) oraz Jose Pepito Ramos.

– Usłyszeliśmy coś na kształt Akademii Futbolu. Przez wiele lat uczono nas, że mamy grać z kontry. Dwa, trzy podania i strzał. Barcelona pokazuje, że można mieć własną filozofię. To dla nas bodziec, by zbudować naszą strategię w Akademii Orlika. Zapisałem sobie, że mecz trzeba przeżywać, co nie dla wszystkich polskich piłkarzy jest jasne. Cały czas trzeba trenować z piłką, a podczas meczu jak najdłużej przy niej się utrzymywać. Kontakt z Barceloną to dla nas krok do wielkiej piłki – mówił po wykładzie, Dariusz Dziekanowski.
Na koniec części wykładowej trenerzy ze sztabu szkoleniowego Fulham Londyn, Mike Critch i Kit Symons, przybliżyli temat kształtowania cech motorycznych i technicznych u dzieci w wieku 6-10 lat. Interesującą część warsztatową zdominowały prezentacje angielskich i hiszpańskich trenerów, jak powinny wyglądać przykładowe zestawy ćwiczeń z piłką i bez piłki dla najmłodszych sportowców.