Młodzi, zdolni, atrakcyjni. W 2 lidze też znajdziemy talenty


Sprawdzamy, na kogo zwrócić uwagę w 2 lidze

19 października 2018 Młodzi, zdolni, atrakcyjni. W 2 lidze też znajdziemy talenty

Druga liga to w tym sezonie rozgrywki przebiegające pod dyktando beniaminków z Łodzi i Torunia. To również liga, w której warto przyglądać się młodym zawodnikom, którzy potrafią być liderami swoich drużyn i decydować o ich wynikach. Oto nasz przegląd drugoligowych talentów oraz analiza, gdzie gra najwięcej młodzieżowców.


Udostępnij na Udostępnij na

Młody ratuj budżet

Funkcjonujący w II lidze od sezonu 2016/17 Pro Junior System, nagradzający kluby za stawianie na młodych zawodników, stanowi często ważną część budżetu klubów z trzeciego poziomu rozgrywkowego. Do tej pory zwycięzca tej klasyfikacji w II lidze otrzymywał od PZPN 750 tysięcy złotych, w tym roku będzie to już ponad milion złotych. Młodzieżowiec, który nie stanowi kuli u nogi i nie gra tylko ze względu na przepisy, jest na więc na wagę złoto. Nic więc dziwnego, że kluby nie kwapią się do oddawania ich do wyższych lig.

„Niebieski” lider

Na trzecim poziomie rozgrywkowym przez cały mecz musi występować dwóch młodzieżowców, co naturalnie zmusza trenerów do korzystania z graczy poniżej 21 roku życia. W wielu klubach stawianie na zawodników na dorobku wymaga jednak sytuacja finansowa klubu. Doskonałym przykładem jest tu lider Pro Junior System w bieżącym sezonie II ligi, Ruch Chorzów. Czternastokrotny mistrz Polski zgromadził już w tej klasyfikacji 7112 punktów. Najwięcej zdobył Mateusz Bogusz, który mimo ledwie 17 przeżytych wiosen jest jedna z największych gwiazd całych rozgrywek.

Za plecami „Niebieskich” plasuje się kolejny śląski klub, Rozwój Katowice. Narazie młodzież ze stolicy województwa spisuje się jednak słabo i zespół zamyka ligową stawkę. W poprzednim sezonie Rozwój wygrał klasyfikacje PSJ i zajął miejsce w środku ligowej stawki, w tym roku na powtórkę się nie zanosi.  Zdecydowanie lepiej radzi sobie GKS Bełchatów, który zajmuje trzecie miejsce zarówno w klasyfikacji PJS jak i w ligowej tabeli.

Liderzy stawiają na doświadczenie

Jak w klasyfikacji PSJ wypadają przewodzące stawce Widzew Łódź i Elana Toruń? Łodzianie zajmują w tej klasyfikacji trzecie miejsce od końca, co nie znaczy, że w ich drużynie brakuje młodych talentów, o czym w dalszej części tekstu. Elana plasuje się na 14 pozycji, stawkę zamyka zaś, podobnie jak w poprzednim sezonie, Radomiak. W poprzednim sezonie drużyny, które awansowały, również nie liczyły się w walce o środki z PJS. Ciekawy jest tu przypadek ŁKS-u. W sezonie 17/18 łodzianie w II lidze zajęli 12 miejsce w PSJ, w tym roku plasują się na drugiej pozycji na zapleczu ekstraklasy.

Do I ligi marsz

Drugoligowa młodzież rzadko decyduje się na skok na głęboką wodę i transfer bezpośrednio do klubu Lotto Ekstraklasy. Wyróżniający się na tym poziomie młodzi piłkarze trafiają najczęściej do I ligi. Taką drogę obrali przed tym sezonem m.in. były zawodnik Rozwoju Katowice:  Kacper Tabiś(obecnie GKS Katowice), grający w ubiegłym sezonie w Siarce Tarnobrzeg Dawid Witkowski(dziś Bytovia Bytów) czy też Patryk Janasik, który zamienił GKS Bełchatów na Odrę Opolę. Sprawdzamy, którzy młodzieżowcy już teraz wzbudzają zainteresowanie klubów z Lotto Ekstraklasy i Fortuna I Ligi.

Konrad Gutowski (Widzew Łódź)

Wiek: 19 lat
Pozycja: pomocnik
Rozegrane mecze: 13
Gole: 4

Gutowski przed sezonem trafił do beniaminka II ligi. Widzew to jednak nowicjusz z ogromnymi aspiracjami i rzeszą oddanych fanów, którzy liczą na kolejny awans swoich pupili. Z presją jak na razie świetnie radzi sobie Gutowski, który już cztery razy pokonywał bramkarzy rywali, a jego dobrą formę dostrzegł Jacek Magiera, powołując go na październikowe mecze kadry U-20 w zastępstwie za Marcela Zyllę, zaliczając debiut w meczu z Czachami rozgrywanym na stadionie Widzewa.

Mateusz Bogusz (Ruch Chorzów)

Wiek: 17 lat
Pozycja: środkowy pomocnik
Rozegrane mecze: 12
Gole: 4

Młodziutki pomocnik chorzowskiego Ruchu już wiosną rozegrał 13 spotkań w I lidze, a po spadku wyrasta na lidera „Niebieskich”. W kwietniu na testy, na które ostatecznie nie pojechał, zaprosiło go Napoli, latem interesowała się nim Wisła Kraków, a jego transfer do silniejszego klubu to tylko kwestia czasu. Świetnie wyszkolony technicznie, biorący już teraz na swoje barki odpowiedzialność za grę Ruchu zawodnik jest pod stałą obserwacją skautów z całej Europy.

Michał Kaput (Radomiak Radom)

Wiek: 20 lat
Pozycja: środkowy pomocnik
Rozegrane mecze: 13
Gole: 1

O ile Bogusz to zawodnik o inklinacjach do gry ofensywnej, o tyle Kaput to bardziej piłkarz na pozycję numer 6. Po dobrym sezonie w trzecioligowym ŁKS-ie Łomża po wychowanka stołecznej Polonii sięgnął mający jak co roku spore ambicje Radomiak. Kaput szybko wywalczył sobie miejsce w składzie, a w meczu z Olimpią Elbląg zdobył pięknego gola mocnym strzałem z linii pola karnego. Już teraz młody pomocnik jest pod stałą obserwacją klubów wyższych lig.

Patryk Szysz (Górnik Łęczna)

Wiek: 20 lat
Pozycja: napastnik
Rozegrane mecze: 14
Gole: 9

W przypadku Szysza przejście do lepszego klubu jest już przesądzone: latem 2019 młody snajper zamelduje się w Lubinie i wzmocni miejscowe Zagłębie. Wcześniej dużo mówiło się o jego transferze do Legii, poważnie zainteresowana była Wisła Kraków, ale ostatecznie Szysz wybrał Lubin. Górnikowi udało się zatrzymać swojego najlepszego strzelca do końca bieżącego sezonu, choć Zagłębie ma również możliwość ściągnięcia go do siebie w przerwie zimowej.

Artur Balicki (Ruch Chorzów)

Wiek: 19 lat
Pozycja: napastnik
Rozegrane mecze: 14
Gole: 6

Balicki sporo grał w Ruchu w poprzednim sezonie, który klub spędził jeszcze w I lidze. Tam udało mu się trafić dwa razy, w trwającej kampanii ma już na swoim koncie sześć goli. Obok Bogusza jest najważniejszym ofensywny zawodnikiem Ruchu. Wychowanek Widoku Lublin ma na razie większą skuteczność niż doświadczony Wojciech Kędziora.

Patryk Mularczyk (GKS Bełchatów)

Wiek: 20 lat
Pozycja: ofensywny pomocnik
Rozegrane mecze: 14
Gole: 5

Mularczyk w poprzednim sezonie rozegrał 17 meczów w barwach Zagłębia Sosnowiec, ale po awansie klubu do ekstraklasy nie miał szans na regularną grę. Przeniósł się więc na wypożyczenie do Bełchatowa i wraz z kolegami spisuje się nadspodziewanie dobrze. GKS zajmuje bowiem w ligowej tabeli trzecie miejsce, a w Pucharze Polski wyeliminował Garbarnię Kraków po meczu, w którym Mularczyk zdobył gola. Kto wie, może już zimą Zagłębie ściągnie go ponownie do Sosnowca.

Marcel Pięczek (Widzew Łódź)

Wiek: 18 lat
Pozycja: pomocnik
Rozegrane mecze: 10
Gole: 0

Reprezentant Polski do lat 19 rozegrał w tym sezonie dziesięć spotkań w drużynie lidera II ligi, siedem z nich rozpoczynając w wyjściowym składzie. W Widzewie Pięczek zadebiutował już w końcówce poprzednich rozgrywek, w tym sezonie staje się coraz ważniejszą postacią drużyny prowadzonej przez Radosława Mroczkowskiego. Warto wspomnieć, że pierwsze szanse w seniorskiej piłce dostał od Franciszka Smudy.

Kajetan Kunka (Rozwój Katowice)

Wiek: 17 lat
Pozycja: obrońca
Rozegrane mecze: 8
Gole: 0

Klub znany z wychowania Arkadiusza Milika od lat stawia w II lidze na młodych zawodników. W tym roku nie wychodzi na tym najlepiej, gdyż Rozwój zamyka ligową tabelę, ale Kunka to jeden z ciekawszych obrońców i reprezentant polski U-18. Swoje pierwsze mecze w II lidze rozegrał w poprzednim sezonie, w tym co raz częściej pojawia się na boisku w spotkaniach o punkty.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze