Śląsk Wrocław – nieefektowny, ale efektywny


Po dwóch spotkaniach wrocławianie zajmują miejsce w górnej części tabeli. Ich gra jest jednak bardzo przeciętna i z pewnością wymaga poprawy

25 lipca 2022 Śląsk Wrocław – nieefektowny, ale efektywny
Marcin Karczewski / PressFocus

Śląsk Wrocław ma już za sobą dwa spotkania w sezonie 2022/2023. Jak na razie ich dorobek punktowy wygląda bardzo obiecująco, ale gra wrocławian wymaga poprawy. Dobre wyniki i bezbarwna gra nasuwają pytanie, na co stać "Wojskowych" w obecnych rozgrywkach?


Udostępnij na Udostępnij na

Jak na razie we Wrocławiu mogą mówić o skrajnych odczuciach. Z jednej strony mają cztery punkty i wysokie miejsce w tabeli, z drugiej ich gra wygląda bardzo przeciętnie, a momentami nawet nieporadnie. Remis w derbowym spotkaniu z Zagłębiem oraz domowe zwycięstwo z Pogonią Szczecin dają Śląskowi dobre miejsce w lidze, które pozwala im z optymizmem patrzeć w przyszłość. Dobry dorobek punktowy to jednak nie wszystko. Słaba gra nie może dawać powodów do zadowolenia i myślenia o wysokim miejscu na koniec sezonu. Czy we Wrocławiu połączą dobre zdobycze punktowe z przyjemną dla oka grą?

Śląsk Wrocław vs. Zagłębie Lubin – mecz bez historii

W pierwszej kolejce od razu doszło do wielkiego starcia. Derby Dolnego Śląska zawsze elektryzują kibiców, a spotkania między Śląskiem i Zagłębiem niejednokrotnie bywały bardzo emocjonujące. Najlepszym tego przykładem jest spotkanie z września 2019 roku. Wtedy derbowa rywalizacja zakończyła się remisem 4:4 i była znakomitym widowiskiem.

Spotkanie z pierwszej kolejki sezonu 2022/2023 było jednak zdecydowanie mniej efektowne. Tym razem również padł remis, lecz nie 4:4, tylko 0:0. Bezbramkowy rezultat jasno wskazuje na bardzo słaby mecz, ale nie powinniśmy go oceniać aż tak surowo. Oczywiście, spotkanie nie porywało, ale też nie zanudzało. Było przeciętne i nie napisało szczególnej historii. Początkowa faza meczu należała do wrocławian, lecz z upływem czasu przewaga malała i w drugiej części gry to Zagłębie przejęło inicjatywę.

W grze Śląska można było zauważyć pomysł. Bardzo często do akcji ofensywnych podłączał się Dennis Jastrzembski, który robił dużo szumu na lewym wahadle. Całkiem obiecujące spotkanie rozegrał także Piotr Samiec-Talar występujący na prawym skrzydle. Widać było w tym spotkaniu duże zaangażowanie w grze na bokach boiska, a dodatkowo środkowi pomocnicy także potrafili dograć ciekawe podanie. Gra obronna nie była zła, lecz kilka sytuacji wymagało korekty. Generalnie mecz w wykonaniu wrocławskiej drużyny był niezły, ale dał duże pole do poprawy.

Śląsk Wrocław vs. Pogoń Szczecin – brak pomysłu na grę

W drugiej kolejce przed „Wojskowymi” zostało postawione kolejne wyzwanie. Nie były to derby, lecz spotkanie z obecnym pucharowiczem i jedną z najlepszych drużyn w lidze. Tym razem wynik był jeszcze lepszy, ponieważ wrocławianie zgarnęli komplet punktów, aczkolwiek ich gra to wielkie rozczarowanie.

Śląsk Wrocław bardzo dobrze wszedł w mecz. Szybko strzelona bramka dała możliwość uspokojenia i kontrolowania gry. Wrocławianie jednak z tego nie skorzystali, a na boisku momentami byli całkowicie bezradni. W zasadzie od momentu objęcia prowadzenia całkowicie oddali inicjatywę w ręce „Portowców”, samemu broniąc dostępu do bramki. Ostatecznie taktyka oddania inicjatywy w ręce przeciwnika okazała się skuteczna, ale była bardzo ryzykowna i w przyszłości może się zemścić na wrocławianach.

Największym problemem WKS-u był brak wyraźnego pomysłu na grę. W teorii była to taktyka na oddanie gry w ręce rywala i skuteczne kontrowanie jego akcji, ale w praktyce nie najlepiej to wychodziło. Śląsk Wrocław sporadycznie udawał się w rejon pola karnego przeciwnika, a gdy już mu się to udawało, to najczęściej kończyło się niecelnym dograniem, po którym piłkę przejmowali „Portowcy”. Bardzo źle wyglądała także gra w środku pola, której w zasadzie nie było. Większość podań, jakie wymieniali wrocławianie, miała miejsce pomiędzy bramkarzem, obrońcami i skrzydłowymi.

Gra Śląska w tym spotkaniu w wielu momentach była fatalna i musi ulec poprawie, jeżeli Śląsk Wrocław marzy o utrzymaniu wysokiej lokaty w lidze.

Gdzie upatrywać szans na poprawę?

Szans na poprawę gry nie brakuje. Przede wszystkim wydaje się, że potencjał środkowych pomocników jest bardzo mocno niewykorzystywany. Patrick Olsen i Petr Schwarz to zawodnicy, który dysponują wysokimi umiejętnościami i są w stanie dać wrocławskiemu klubowi dużo jakości. Jak na razie spisują się jednak zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Dużo pozytywnych impulsów daje także Dennis Jastrzembski. W spotkaniu z Zagłębiem Lubin był jednym z najaktywniejszych graczy WKS-u, lecz zabrakło mu konkretów. Takie konkrety przyszły jednak w starciu z Pogonią Szczecin. Jastrzembski zdobył bramkę na 1:0, która w perspektywie całego meczu była kluczowa. U Dennisa widać dużą chęć gry. Często podłącza się do akcji ofensywnych i robi dużo zamieszania na lewej stronie boiska. Jego największym mankamentem jest jak na razie technika. Wielokrotnie jego rajdy kończyły się przy pierwszym zetknięciu z rywalem, ponieważ Jastrzembski nie był w stanie go przedryblować. Jeżeli jednak poprawi ten aspekt, może być kluczowym graczem „Wojskowych” w całym sezonie.

Na pewno niewykorzystany potencjał drzemie również w Eriku Exposito. O tym, że potrafi być skuteczny pod bramką rywali, przekonywał nas wiele razy. W tym sezonie nie zdołał się jeszcze wpisać na listę strzelców, ale zanotował asystę. Jego gra w spotkaniu z Pogonią nie była zła i widać, że Exposito z czasem powinien się rozkręcić.

Czy Śląsk utrzyma wysokie miejsce w lidze?

Śląsk Wrocław na obecną chwilę zajmuje czwartą lokatę w tabeli. Jest to wysokie miejsce i bez wątpienia daje duże powody do optymizmu. Utrzymanie tak wysokiej lokaty będzie jednak niezwykle trudne. Swoje spotkania rozegrają także pucharowicze, którzy w miarę trwania sezonu zaczną się rozkręcać. Bardzo dobrze w rozgrywki weszła także ekipa Wisły Płock, a Cracovia wcale nie chce być gorsza. Pamiętać należy o tym, że sezon dopiero się zaczął i trwać będzie jeszcze niemal przez rok.

Dla Śląska tak wysoka lokata na koniec rozgrywek byłaby ogromnym sukcesem, lecz obecnie wydaje się praktycznie niemożliwa do utrzymania. Jeżeli wrocławianie dalej będą dobrze punktować, a do tego dołożą dobrą grę, to mogą się starać o miejsce w górnej połowie tabeli. Jeżeli jednak ich gra nie ulegnie poprawie, to wysoka lokata szybko się zmieni, a „Wojskowi” ponownie mogą być zamieszani w walkę o utrzymanie.

 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze