Skarb Kibica PKO Ekstraklasy: Cracovia – powiew stabilności pod Wawelem


„Pasy” na dobrej drodze do tego, by prezentować się lepiej niż jesienią

4 lutego 2022 Skarb Kibica PKO Ekstraklasy: Cracovia – powiew stabilności pod Wawelem

Cracovia do rundy wiosennej sezonu 2021/2022 przystępuje praktycznie niezmieniona kadrowo (stan na 02.02.2022), ale trener Jacek Zieliński mógł spokojnie przepracować okres przygotowawczy z drużyną i poukładać ją dokładnie tak, jak chce. Już na starcie piłkarze „Pasów” zmierzą się z rozpędzonym „Kolejorzem” i będzie to dobry sprawdzian tego zespołu. Na co właściwie stać ekipę z Krakowa? Środek tabeli to adekwatne miejsce, bo cudów nie można oczekiwać, chociaż w tym teamie drzemie potencjał.


Udostępnij na Udostępnij na

Cracovia plasuje się na 9. miejscu w tabeli ekstraklasy i lokata ta oddaje w pełni obecny potencjał drużyny. W ubiegłym roku grające w kratkę „Pasy” nie pokazywały w lidze niczego zapierającego dech w piersiach, chociaż zespół miewał momenty, w których gra wyglądała płynnie, a dodatkowo bywała miła dla oka. Momenty… bo dużo było także błędów, chaotycznej i szarpanej piłki, czego konsekwencją było odejście z klubu Michała Probierza.

Probierza przy Kałuży już nie ma, a misji odbudowania zespołu podjął się w listopadzie Jacek Zieliński, dla którego jest to już drugie podejście do „Pasów”. Trener miał czas, aby przygotować drużynę, a jak sam mówi, jego podopieczni są chętni do nauki i wyciągania wniosków z wcześniejszych spotkań.

Utwierdziłem się w przekonaniu, że to zespół fajny i chętny do pracy. Nie chcę wystawiać indywidualnych warunek, ale choćby David Jablonsky wrócił po dłuższej przerwie i był wzorem. Zaległości nadrabiał w szybkim tempie. Myślę, że każdy wykonał kawał dobrej roboty. Chcemy zebrać owoce tego w lidze – mówił w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” Jacek Zieliński.

Cracovia i jej okres przygotowawczy

Cracovia rozpoczęła przygotowania 5 stycznia, ale piłkarze spotkali się już cztery dni wcześniej, rozgrywając mecz sparingowy w ramach tradycyjnego Treningu Noworocznego.

Zawodnicy spędzili 10 dni na własnych obiektach, by następnie 15 stycznia udać się na zgrupowanie do tureckiego Belek. Jacek Zieliński zabrał ze sobą 27 graczy, w tym żółtodzioba, młodego Oskara Wójcika. W kadrze nie znalazł się nikt nowy, choć wcześniej opiekun drużyny zapowiadał możliwość przeprowadzenia dwóch transferów. Na obóz nie pojechał Marcos Alvarez, który żegna się z klubem – nie był to udany epizod w jego karierze.

Kadra na obozie w Turcji:

• Bramkarze: Lukas Hrosso, Karol Niemczycki, Adam Wilk.

• Obrońcy: David Jablonsky, Jakub Jugas, Otar Kakabadze, Kamil Pestka, Cornel Rapa, Luis Rocha, Matej Rodin, Michal Siplak, Oskar Wójcik.

• Pomocnicy: Sergiu Hanca, Karol Knap, Florian Loshaj, Sylwester Lusiusz, Jakub Myszor, Kamil Ogorzały, Michał Rakoczy, Mathias Hebo Rasmussen, Damir Sadiković, Pelle van Amersfoort, Patryk Zaucha.

• Napastnicy: Filip Balaj, Przemysław Kapek, Filip Piszczek, Rivaldinho.

Sparingi:

• Cracovia – Rapid Wiedeń 1:2

• Cracovia – SK Dynamo Czeskie Budziejowice 4:2

• Cracovia – FK Robotnicki Skopje 1:0

• Cracovia – FK Spartak Subotnica 2:1

Wraca David Jablonsky

Czech w Krakowie pojawił się w lipcu 2019 roku, zdążył rozegrać 38 meczów, po czym… FIFA zawiesiła go za udział w aferze korupcyjnej. Sprawa dotyczyła ustawiania meczów w 2012 roku, w którym zawodnik ten reprezentował barwy FK Teplice. Teraz odpokutował winy, po półtora roku wraca i tak jak przed zawieszeniem może być bardzo mocnym punktem defensywy „Pasów”.

Mam nadzieję, że wracam do formy, którą prezentowałem wcześniej. Wróciła pewność siebie, której na początku mi brakowało. Teraz muszę to utrzymać i będzie coraz lepiej – mówił Jablonsky dla klubowej telewizji.

Na co stać Cracovię?

Cracovia mimo gorszych okresów na jesieni nie jest złym zespołem. Co więcej, w kadrze znajdziemy kilka indywidualności, na których można budować drużynę. Hanca czy van Amersfoort dają bardzo dużo jakości i są jednymi z bardziej cenionych graczy w lidze, dochodzi do tego kilku innych doświadczonych zawodników uzupełnionych mieszanką młodych, głodnych gry i mających spore ambicje piłkarzy. Całość spaja osoba szkoleniowca, który nieraz już pokazał, że potrafi wyciskać ze swoich podopiecznych maksa oraz wyciągać ich najlepsze cechy, dlatego można sadzić, że w „Pasach” pojawi się w końcu długo wyczekiwana stabilność, a jej zalążki oglądać mogliśmy już wraz z końcówką ubiegłego roku.

– Generalnie uważam, że nadchodząca runda ekstraklasy będzie bardzo ciekawa, bo prawie nikt się nie osłabił, a większość zespołów na papierze jest znacznie mocniejsza. Cracovia akurat zbyt wielu ruchów nie wykonała, ale to dobrze – ostatnimi czasy zwykle wymiana kadrowa była tam, moim zdaniem, zbyt duża. Dlatego „transfer” Jablonskiego, czyli powrót po półtora roku zawieszenia, i pełny okres przygotowawczy pod okiem nowego szkoleniowca powinny wystarczyć do poprawy wyników. Dla mnie „Pasy” to kadrowo zespół środka tabeli z potencjałem na niespodziankę. Patrząc na układ tabeli, wydaje się, że okolice 5.-7. miejsca są w zasięgu ekipy z Krakowa – podsumowuje dla nas redaktor portalu Onet zaznajomiony z krakowską piłką, Patryk Motyka.

Przewidywana jedenastka

Cracovia w wiosennych zmaganiach PKO Ekstraklasy będzie grała ustawieniem z trójką obrońców – takie preferuje trener Zieliński, a w sparingach wyglądało to dobrze. Z upływem czasu do składu może wskoczyć Jablonsky – to on na obozie dostawał najwięcej minut, a z postawy Czecha bardzo zadowolony był sam szkoleniowiec. 30-latek musi jednak wrócić do optymalnej dyspozycji, bo półtora roku bez piłki to jednak szmat czasu.

W kadrze zespołu nie ma wielkiego urodzaju, ale ogromnym plusem jest to, że podczas obecnego okienka transferowego obyło się bez wielu – jak to bywało wcześniej – roszad. Rewolucji nie ma, ale jest dawno niewidziana stabilność – o niej pisaliśmy też już wcześniej i to może okazać się kluczem do lekkiego marszu w górę tabeli.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze