Skarb kibica ekstraklasy: Czy Probierz wprowadzi Cracovię do Europy?


Tym razem bierzemy na tapet Cracovię Kraków

15 lipca 2017 Skarb kibica ekstraklasy: Czy Probierz wprowadzi Cracovię do Europy?

Najładniej grająca drużyna końcówki tabeli. Ambicje zespołu z Krakowa na pewno sięgają wyżej niż 13. miejsce zajęte w poprzednim sezonie. Cracovia grała ładną piłkę, ale nieskuteczną. W następnych rozgrywkach ich trenerem będzie ktoś, kto do tej pory czuł się dobrze tylko w Jagiellonii Białystok – Michał Probierz. Czy uda mu się to samo co z „Jagą” w zeszłym roku?


Udostępnij na Udostępnij na

Przejście Probierza do zespołu z Krakowa przybrało miano sensacji. Przed odejściem z Białegostoku trener zapewniał, że odchodzi za granicę i nie będzie kontynuował swojej pracy w Polsce. Jednak realia dla kibiców Jagiellonii okazały się bardzo brutalne. Probierz przyjął ofertę właściciela Cracovii i został jej szkoleniowcem. Co ciekawe, do tej pory ich stosunki nie były, delikatnie mówiąc, przyjacielskie.

– Zdaję sobie sprawę, że podpisując kontrakt z Cracovią prawą ręką, w lewej trzymam walizkę. Takie jest życie trenera. Ale ja narzekać nie zamierzam. Jestem tu po to, by zbudować bardzo silny klubMichał Probierz

Przygotowania do sezonu i transfery

Cracovia swoje przygotowania zaczęła 20 lipca, a już cztery dni później rozegrała pierwszy sparing. Uległa Sandecji Nowy Sącz 1:0. Kilka dni po tym meczu przyszła pora na remis z MFK Karvina.

Następnie 29 czerwca drużyna udała się na obóz treningowy do Grodziska Wielkopolskiego, który trwał do 8 lipca. Podczas niego Cracovia zagrała trzy sparingi: przegrane z Pogonią Szczecin i Zagłębiem Lubin oraz wygrany z Chrobrym Głogów. Po tych meczach zawodnicy wrócili do domu, by już w Krakowie trenować do inauguracji sezonu 2016/2017. Będzie to mecz Cracovia – Piast w najbliższą sobotę.

Michał Probierz do swojego zespołu sprowadził kilka nowych twarzy. Na stadionie zameldowali się:

Michał Helik – obrońca z Ruchu Chorzów

Szymon Drewniak – defensywny pomocnik z Lecha Poznań

Wykupiony został skrzydłowy Jaroslav Mihalik ze Slavii Praga

Michal Siplak – obrońca z Michalovca

Sergei Zenjov – prawoskrzydłowy z Gabali

Lennard Sowah – boczny obrońca z Heart

Adam Deja – pomocnik z Podbeskidzia

Sporo transferów, ale tak naprawdę nie możemy powiedzieć, czy są właściwe, czy nie przed rozpoczęciem rozgrywek. Dopiero w ich trakcie przekonamy się o słuszności ruchów transferowych Michała Probierza. Możemy tutaj wyróżnić na pewno osobę Michała Helika, który był niegdyś przecież wielkim odkryciem ekstraklasy. Na drugim froncie mamy Adama Deję, z którego odejścia kibice Podbeskidzia… bardzo się cieszą! Ciekawy transfer…

Największy atut

Gra piłką i waleczność. Na pewno nie zmieni się znacznie sposób gry Cracovii po przejęciu jej przez Probierza. Cechować ją będzie całkiem ładna (jak na polskie warunki…) gra piłką. Cracovia potrafi rozgrywać składne i schludnie wyglądające akcje, ale bywa nieskuteczna, co na pewno nie będzie jej atutem. Trzeba do tego dodać pierwiastek, który wniesie do klubu osoba Probierza: waleczność. Zespołom prowadzonym przez byłego trenera Jagiellonii nigdy nie można odmówić walki od pierwszej do ostatniej minuty, co w połączeniu z grą Cracovii w ostatnim sezonie może przynieść lepsze wyniki.

Trzy rzeczy, które wydarzą się w przyszłym sezonie

Spisek przeciwko Cracovii, bo sędziowie nie lubią Probierza. Około 79% meczów Cracovia będzie rozgrywać w jedenastu przeciwko czternastoosobowej drużynie przeciwnej. Tak, zespół plus sędziowie. Trener będzie narzekał i na pewno dostanie kilka zawieszeń, jak to Probierz.

W klubie pojawi się piwniczka z Whisky, bo nowy trener jest jej gorącym zwolennikiem.

Probierz wprowadzi Cracovię do Europy, a potem się zwolni, bo europejskie puchary to pocałunek śmierci.

Ciekawostki

  1. Na bokach obrony krakowskiego klubu mogą grać Bułgar Diego Ferrareso i Polak Luis Carlos Deleu. Kibice „Pasów” z pewnością mogą się cieszyć, że nie muszą obawiać się limitów obcokrajowców spoza UE.
  2. Cracovia ma w swoich szeregach prawdziwego socjalmedialnego śmieszka. Dowód?

3. Michał Probierz jako trener lub piłkarz zaliczył w swojej karierze oba nienawidzące się kluby z: Górnego Śląska (Ruch Chorzów i Górnik Zabrze w roli zawodnika), Łodzi (Widzew i ŁKS, pierwszy jako piłkarz i jako trener, drugi w roli szkoleniowca) i Krakowa (Wisła i Cracovia jako trener). Idąc tym tropem, w ciemno można założyć, że kolejnym jego przystankiem w karierze będzie Arka Gdynia – przygodę w Lechii Gdańsk ma już za sobą.

Na kogo postawimy w Fantasy Ekstraklasie?

Z wyborów nieoczywistych – Sergei Zejnov i Mateusz Wdowiak. Obaj mocno punktowali w Gabali oraz Sandecji Nowy Sącz i w tym sezonie nie powinni zatrzymywać tego trendu. Z bardziej oczywistych król przestworzy, Miroslav Covilo, który zdrowy oraz w formie stanowi o sile zespołu i regularnie strzela bramki.

 

Podsumowanie

Cracovia to będzie na pewno najciekawszy zespół z punktu medialnego. Osoba Probierza zapewni pojawianie się Cracovii w wielu ciekawych artykułach traktujących o zabawnych lub skandalicznych zachowaniach trenerów. Jednak nie tylko z tego powodu, Cracovia to ciekawy zespół i możliwe, że zameldują się w grupie mistrzowskiej, jeżeli zaprezentują grę z poprzedniego sezonu i dołożą skuteczność z walecznością. Będzie ciekawie, a derby znowu będą gorące.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Możesz zalogować się swoim kontem FB, Twitter lub pisać jako gość.

Najnowsze